Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

неделя, 1 юли 2018 г.

Защо властелините от МОН не се впечатляват от "незначително" дискриминационно отношение като етническата сегрегация?




Училище в Благоевград обяви в профила си във "Фейсбук", че на втория етап от приемане на заявления за записване на първокласници няма да приема деца от ромски произход. Чрез социалната мрежа директорът на 9 ОУ "Пейо Яворов", намиращо се в кв. "Ален Мак", Василка Величкова прикани родителите от близките квартали да записват децата си, стига те да не са роми.

Тя обясни пред БНТ, че заради големия брой ромски ученици родители на българчета отказват да запишат децата си в определеното им според въведеното райониране училище. Тя добави, че почти половината от учениците от първи до седми клас в училището са от ромски произход.

Сега е обявен прием само на 18 първокласници. До момента са записани само 6 деца. Според Величкова по две деца от ромски произход могат да се запишат във всяка една паралелка във всяко едно училище в Благоевград, като това бил нормалния процент. Директорът посочи пред "Нова телевизия" какви са съображенията ѝ за това решение.

"Знаете, че те са на големи родове, помежду си имат конфликти, и не бива децата да пренасят семейните конфликти от махалата в училище. Лимитът за ромски деца е изчерпан. Това не е дискриминационно, за тях също не е добре, да се обучават в сегрегирани паралелки", каза тя.



Съветвам ви непременно да прочетете и ето това (особено ако и вие сте застрашени от дебилизиране на съзнанието и мисленето: та да осъзнаете за какво всъщност става дума!): Министерство на просветата, кажете го!

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

Няма коментари: