Страници

понеделник, 5 март 2018 г.

Можете да спомогнете да не загасне съвсем светилника на духовността в свидното ни отечество



Новите книжки на издаваните от мен списания, бройките за мен от хартиеното издание пристигнаха тия дни в Пловдив. Ако иска някой да си набави екземпляр, да се обади. Така ще спомогне да не загасне съвсем светилника на духовността в свидното ни отечество...



Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времето, живота, свободата.

4 коментара:

  1. Анонимен5.03.18 г., 20:01

    По-скоро не. Има много по-добри начини да се борим да не "загасне духовността", от това да купуваме булевардни псевдофилософски "списания".

    ОтговорИзтриване
  2. Уууу, другарко, много сте злобна ма? :-) И какво е "булевардното" в тия списания? (Вие чела ли сте ги някога, та да прецените, че са именно "булевардни"? Давате ли си сметка както е това философско "булевардно" списание?) Или дърдорите клишета, взети от учебника по литература за пети клас - без да разбирате какво казвате?

    Апропо, другарко, а що е това духовност бихте ли опитала да обясните щом сте толкова напреднала? :-)

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен5.03.18 г., 23:00

    Достатъчно е да знам кой е авторът, другарю, за да знам, че списанията са булевардни. Не е потребно да съм ги чела!

    ОтговорИзтриване
  4. Да бе, ти си знаеш сичко без да четеш? И на какво учиш тогава учениците си?

    И какъв е "авторът" на списанията, другарко? Ти знаеш ли що е изобщо "списание"? За твоя информация ще се наложи да кажа, че в списание ИДЕИ редовно се публикуват текстове на философи като Мамардашвили, Камю, Сартр, Ясперс, Рикерт, Ницше, Хайдегер, Кант и още много велики философи. И те ли са "булевардни" философи щом като списанието е толкова "булевардно"? :-)

    Май ти самата си булевардна даскалица?

    ОтговорИзтриване

Ще се радвам ако идването Ви тук пробуди у Вас такова настроение, че все по-често да сте мой гост!

Коментирайте смело, ползвайте се от свободата си. Уважавайте истината, презирайте лъжата и лъжците. Коментарите са напълно свободни, единственият ограничител е Вашето собствено възпитание!

На простаците бих дал съвет изобщо да не идват в блога ми; той не е за тях: с техния свят нямаме нищо общо. Но ако много държат да си показват простотията и мерзавщината, давам им тази възможност - с оглед народът да види какво представляват и по този начин да може да се отврати не само от простаците и мерзавците, но и от простащината и от мерзавщините изобщо!