Страници

понеделник, 19 декември 2016 г.

Който следва сърцето си е най-разумен!



Кой учител е най-добър? — Страданието.
Кой учител е най-лош? — Удоволствието.
Кое умение е най-рядко? — Умението да даваш.
Кое умение e най-добро? — Умението да прощаваш.
Кое умение е най-трудно? — Умението да мълчиш.
Кое умение е най-важно? — Умението да питаш.
Кое умение е най-нужно? — Умението да слушаш.
Коя борба е най-опасна? — Фанатичната.
Коя привичка е най-неприятна? — Хитростта.
Коя привичка е най-вредна? — Словоохотливостта.
Кой човек е най-силен? — Способният да разбере истината.
Кой човек е най-слаб? — Считащият себе си за най-силен.
Кой човек е най-разумен? — Този, който следва сърцето си.
Коя привързаност е най-опасна? — Привързаността към тялото.
Кой човек е най-беден? — Този, който от всичко най-много обича парите.
Кой човек е най-близо до Бога? – Милосърдният.
Как да се противопоставим на бедите? — С радост.
Как да се противопоставим на страданието? — С търпение.
Кое отличава здравата душа? — Вярата.
Кое е признак за неправилна постъпка? — Раздразнението.
Кое отличава добрата постъпка? — Мирът в душата.

От мъдростта на монах Симеон Атонски (Цитиран от Ivan Metodiev)

Освен това аз, Ангел Грънчаров, се чувствам длъжен отново да ви напомня, че нашият български Картаген е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

2 коментара:

  1. Анонимен19.12.16 г., 15:35

    Кое умение e най-добро? — Умението да прощаваш.
    Кое умение е най-трудно? — Умението да мълчиш.
    Коя привичка е най-вредна? — Словоохотливостта.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен19.12.16 г., 19:19

    На някои от тези въпроси аз имам по-различни отговори. Все пак хората сме различни :)

    ОтговорИзтриване

Ще се радвам ако идването Ви тук пробуди у Вас такова настроение, че все по-често да сте мой гост!

Коментирайте смело, ползвайте се от свободата си. Уважавайте истината, презирайте лъжата и лъжците. Коментарите са напълно свободни, единственият ограничител е Вашето собствено възпитание!

На простаците бих дал съвет изобщо да не идват в блога ми; той не е за тях: с техния свят нямаме нищо общо. Но ако много държат да си показват простотията и мерзавщината, давам им тази възможност - с оглед народът да види какво представляват и по този начин да може да се отврати не само от простаците и мерзавците, но и от простащината и от мерзавщините изобщо!