Страници

сряда, 1 март 2017 г.

И в България има партии, споделящи християн-демократичните принципи и ценности



За тези, които не знаят: в платформата НОВА РЕПУБЛИКА участва и движението Българска демократична общност с председател Господин Тонев. Това е най-последователната християн-демократическа политическа група в България. Членовете на БДО са застъпници за социално пазарно стопанство - концепция, създадена от Лудвиг Екхарт и осъществена в политическия и стопански живот на Германия след Втората световна война.

Християн-демокрацията е понятие, което често се употребява от дясно-центристките партии в България през последния четвърт век, но малцина са запознати в дълбочина със същността на тази политическа философия и практика. Тя изхожда от разбирането, че човекът в неговата християнска дефиниция е център на обществения и политически живот. Пазарът е инструмент - средство. Човекът е цел. Всеки човек - не само "онзи човек"!

Тази политическа философия се нарича персонализъм - християнски хуманизъм. Прилагането на християн-демократичните принципи в българския обществен живот може да доведе до балансирано управление на стопанските, социалните и междуобщностните/регионалните процеси в полза на едно ефективно и хуманно функциониращо общество. Християн-демокрацията и персонализма са достойна платформа за решаване на сложните и понякога отчайващи проблеми, с които се сблъсква българското общество в нашата съвременност.

Този текст не е политическа реклама или предизборна агитация. Той има познавателна цел за да ориентира гражданите във възможностите, между които могат да избират. Ще се опитам да дам гласност и на някои други сериозни идейни платформи, загатнати в настоящата предизборна борба. Идеите, за съжаление, нямат голямо място в българската политика.

Ognyan Minchev

Освен това аз, Ангел Грънчаров, се чувствам длъжен отново да ви напомня, че нашият "български" - т.е. мутро-ченгесарски и кагебистко-руско-путински - Картаген е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ТАЙНСТВОТО НА ЖИВОТА: Въведение в практическата философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2006 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN-13: 978-954-321-246-0, ISBN-10: 954-321-246-5, 317 стр., 10.00 лв. Авторът тръгва от простия факт, че човекът е живот, че ние сме живи и влюбени в живота същества, от което следва, че по никой начин не бива да му изневеряваме: да си мислим, че сме “нещо повече от това”, че сме “нещо повече от него”. Но човекът е и разбиращо същество, което значи, че не се задоволява с “простата даденост” на непосредствения живот, а непрекъснато търси смисъла, неговата ценност за нас самите. Оказва се, че ние живеем като че ли само затова непрекъснато да търсим себе си, което, от друга страна погледнато, означава, че постигаме себе си само когато свободно “правим” себе си, своето бъдеще, а значи и съдбата си. Пътят на живота у човека изцяло съвпада с пътуването към самия себе си, от което не можем да се откажем...

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Ще се радвам ако идването Ви тук пробуди у Вас такова настроение, че все по-често да сте мой гост!

Коментирайте смело, ползвайте се от свободата си. Уважавайте истината, презирайте лъжата и лъжците. Коментарите са напълно свободни, единственият ограничител е Вашето собствено възпитание!

На простаците бих дал съвет изобщо да не идват в блога ми; той не е за тях: с техния свят нямаме нищо общо. Но ако много държат да си показват простотията и мерзавщината, давам им тази възможност - с оглед народът да види какво представляват и по този начин да може да се отврати не само от простаците и мерзавците, но и от простащината и от мерзавщините изобщо!