Страници

събота, 1 март 2025 г.

Защо индийската философия е екзистенциализъм?


Един от обектите на най-новата западна философия се явява човешката обусловеност и преди всичко времевото битие на човека (екзистенциализъм). Именно времевостта, темпоралността прави възможни всички други "условия", именно тя превръща човека в "обусловено" същество, в безкрайна, мимолетна серия от условия. Но тъкмо този проблем на "обусловеността" (и естествено възникващия извод от нея, на който недостатъчно обръщаха внимание на Запад - "разобусловеността") конситуира централното място в индийската мисъл. Започвайки от времето на Упанишадите, Индия е била погълната от изясняването на същността на тази обусловеност. (Затова и е възникнала не лишената от смисъл идея за това, че цялата индийска философия, по същината си, е "екзистенциализъм".) 
__________ 
Мирча Елиаде 


Одним из объектов новейшей западной философии является человеческая обусловленность, и прежде всего временное бытие человека (экзистенциализм). Именно временность, темпоральность делает возможными все другие «условия», именно она превращает человека в «обусловленное» существо, в бесконечную, мимолетную череду условий. Но ведь эта проблема «обусловленности» (и естественно возникающий вывод из нее, на который недостаточно обращали внимание на Западе, — «разобусловленность») конституирует центральное место индийской мысли. Начиная со времени упанишад, Индия была поглощена выяснением сущности этой обусловленности. (Поэтому и возникла не лишенная смысла идея о том, что вся индийская философия — это, по сути, «экзистенциализм».)
__________ 
Мирча Элиаде 

Книгата на Мирча Элиаде "Йога. Свобода и бессмертие" в pdf-файл можете да си свалите по ето този линк: https://vk.com/wall-6827569_53043

ДОБАВКА: 

 

 

ПОДКРЕПА: Become a Patron!

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...







Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Ще се радвам ако идването Ви тук пробуди у Вас такова настроение, че все по-често да сте мой гост!

Коментирайте смело, ползвайте се от свободата си. Уважавайте истината, презирайте лъжата и лъжците. Коментарите са напълно свободни, единственият ограничител е Вашето собствено възпитание!

На простаците бих дал съвет изобщо да не идват в блога ми; той не е за тях: с техния свят нямаме нищо общо. Но ако много държат да си показват простотията и мерзавщината, давам им тази възможност - с оглед народът да види какво представляват и по този начин да може да се отврати не само от простаците и мерзавците, но и от простащината и от мерзавщините изобщо!