Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 11 февруари 2010 г.

Странностите на жизнения стандарт и на добрия живот, или защо ний, българите, сме по-богати от европейците и американците?!

БВП на глава от населението или средната заплата по ред причини не могат да бъдат единствените критерии за благоденствието, жизненото равнище и справедливостта на едно общество. Разпределението на богатството, състоянието на социалните системи, на здравеопазването, на околната среда, красотата на природата, продължителността на живота и мн. др. фактори са не по-малко съществени.

Факт е, че българите имат изключително равномерно разпределена собственост – къщи, апартаменти, вили, земи и гори - поради което средният българин чисто формално е по-богат от средния западноевропеец. В България социални помощи нерядко получават хора, за които подобно нещо дори в подчертано социални държави като Скандинавските или Германия би било немислимо. В тези страни не може например да живееш в собствен апартамент от 100 кв. м и да чакаш социалното подпомагане. А в нашето село има млади хора със собствени къщи и дворове, градини и земя, които се водят безработни и получават социални помощи! И все пак в български условия това е донякъде оправдано. Защо?

Ами защото БВП и заплатите в България в крайна сметка са много по-ниски от западноевропейските. В резултат на това българите, макар и на хартия богати, имат много по-малък разполагаем доход. Защо обаче БВП и заплатите са толкова ниски? Защото средната производителност на труда в България все още е много ниска. Наличието на много равномерно разпределена частна собственост само по себе си все още не означава, че тази собственост е източник на висока производителност и доходи. Защо обаче производителността на труда е ниска?

Защото България най-вече в резултат на комунизма не разполага с модерни технологии, машини и съоръжения. А защо не си купи такива технологии и машини и да повиши своята производителност, нищо не пречи, те се продават свободно на пазара? Ами защото въпреки собствеността няма достатъчно капитал. Разбира се, има хора с предприемачески дух, готови да рискуват и да се разделят със собствеността си в името на евентуални бъдещи печалби, но те са сравнително малко на брой. А от пенсионерите това съвсем не може да се очаква. А защо като цяло няма достатъчно разполагаем капитал? Защото България е пропуснала 45 години за натрупаване на капитал. Просто няма достатъчно пари в обръщение, за да се теглят големи кредити и т.н. и да се купуват тези модерни машини.

Ето защо Ангел Грънчаров не работи по-малко или по-зле от своя американски колега-учител, но получава много по-малка заплата. Ако Ангел Грънчаров отиде да преподава в Америка, с изненада (всъщност едва ли ще е особена изненада) ще установи, че заплата му ще нарасне неколкократно, без обаче при това да работи (много) повече, отколкото в България.

Обратното, ако един американски учител дойде да преподава в България, с учудване ще установи, че работи не по-малко, отколкото в САЩ, но въпреки това получава по-малки доходи. Всичко това се обяснява с горните фактори. Това е причината, поради която българи търсят работа в Западна Европа или САЩ, а не обратното. Все пак те са привилигеровани, защото често имат собственост в България и отиват да работят за по-големи заплати в други страни. Един безимотен американски учител обаче за какво да дойде в България? Той и без това реално няма нищо (освен евентуално къща на изплащане и кола и компютър на лизинг), а с българската заплата надали някога ще стане заможен.

Ето защо спокойно, няма опасност скоро американските учители да започнат да прииждат на талази в България. За сметка на това обаче англичаните, особено пенсионерите, май с голямо удовлствие прииждат в България, купуват имоти и се установяват в България. Защо?

Защото не България, а Англия в сравнение с България е скапана страна, това е истината, и защото с английски доходи в България май при всичките възможни кусури на страната се живее по-добре. Има ли милионер на света, който да си е купил вила или апартамент в Бирмингам? Това би било гротескно!

Който не вярва, да иде да поживее и поработи в индустриална централна Англия, най-добре в Black Country (черната страна) около Бирмингам. Или в някое английско селце. Пловдив и Долна баня изведнъж ще му заизглеждат райски кътчета. Мисля, че на първата седмица ще си купи пистолет, за да се застреля – въпреки английската заплата. Ама чудна работа, англичаните не се застрелват!? Те просто нямат избор, привикнали са и са се примирили.

Дори в една уж социална Германия имуществото е много неравномерно разпределено. Един процент от германците притежава 23 процента от цялото имущество. 27 процента от възрастните германци нямат съществени спестявания или са задлъжнели. 44 процента от жилищата в Западна Германия и 34 процента в Източна Германия са собствени. Останалите 56, респ. 66 процента от германците живеят под наем.

Италия, Испания и Гърция имат около 80 процента собственост върху жилищата. Най-зле в това отношение е традиционно смятаната за богата Швейцария, където 65 процента живеят под наем.

Автор: Анонимен

(Забележка: Коментарът е по повод на публикацията Кратка дискусия върху оценката на труда на българските учители, или защо българските учители са по-заможни от американските?!. Тезата, развита в коментара, не съвпада с моето разбиране, т.е. с разбирането на собственика на този блог - по същия въпрос.)

1 коментар:

Анонимен каза...

Има и една друга такава страна на високите доходи и "благоденствието", в която обаче кой знае защо никой европеец не се заселва - Япония. А иначе е време да се спре с идеализацията на материалните условия на живот в ЕС. Времето, когато там можеше да се заработят някакви пари, с които после в родината, например в България, да започнеш някакъв частен бизнес, безвъзвратно отмина, и то не само заради икономическата криза в момента. Този процес на обедняване и стагниращи, дори намаляващи реални доходи в ЕС датира от много отдавна.

Списание Шпигел онлайн,
12. февруари 2010
http://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,676976,00.html

Из статията „РАБОТА ЗА МИЛОСТИНЯ”

Кристина Майер работи за пет евро на час, Вернер Мол яде само веднъж на ден, Таня Майстер мръзне в жилището си: като тях около два милиона германци трябва да живеят с доходи на ниво „Харц IV“…

Карстен Зайлер няма пари за нова пералня. При това той е зает на пълно работно време и работи на смени, жена му също е на пълен работен ден. Двамата са продавач-консултанти. Имат четири деца и всеки получава заплата от около 1000 евро нето. Парите се харчат всеки месец до последния цент. Дори с детските надбавки и държавната субсидия за наема на могат да спестят за нова пералня...все повече хора са в това положение...Пазачи, градинари, келнери, хигиенистки, продавачки получават шест или седем евро на час – понякога по-малко...Всеки пети работник междувременно е в сферата на ниското заплащане. Между 1996 и 2006 числото на хора с ниско заплащане нараства от 15 на 22,2 процента. Реалните доходи на хората с най-ниски доходи между 1996 и 2006 са намалели с 14 процента...Защо супермаркетът да назначава обучени продавачки, след като работата върви и с продавачки с 400 евро заплата?...Защо един кол-център да дава безсрочни трудови договори на сътрудниците си? С временни договори много по-лсено може да ги уволни. Защо охранителна фирма в Хесен да плаща повече от предвидените 6,40 евро на час? Винаги ще се намерят достатъчно хора, които ще се съгласят да работят и за по-малко пари...

Но да оставим доходите и заплатите, те са важни, но не са всичко - колкото до по-важните, а именно политическите моменти - да, състоянието на демокрацията в повечето (не всички) страни на Западна Европа все още е по-добро, отколкото в посткомунистическите страни. Но истината е, че ЕС отдавна е инфилтриран и купен от Москва. Само Републиканската партия в САЩ е успяла да се опази донякъде от комунистическото влияние и тя е последният бастион на свободата е демокрацията в света.