Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 20 декември 2014 г.

Знанието е сила, а книгите на Ницше - жизнена мощ




"На пръв поглед това са книги! При втори поглед, човек ще забележи в тях нещо сходно! А един познавач ще проумее, че тези книги са богатство - и в пряк, и преносен смисъл! В крайна сметка това са мои книги (от днес), които бяха (до вчера) низвергнати, не искани, не знайно защо продадени. Може би някой с моите пари ще си плати тока, друг ще си купи бира, а аз ще стана по-знаещ и следователно по-надменен, по-себичен и по-мощен. Защото знанието е сила, а книгите на Ницше - мощ в живота."

Споделено от Митко Димитров

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.

4 коментара:

Анонимен каза...

Ницше, ако се чете от глупаци, води до там докъдето Германия стигна колективно--автократизъм и тоталитаризъм. Ако се чете от интелигентен, образован от класически гръцки и християнски автори, ще бъде разбран такъв, какъвто е--не като пропагандатор на волята за власт, а като експозитор на трагедията на човека, отхвърлил всяка власт. Затова Ницше, в своята последна книга, Ecce Homo (Това е Човекът; добре известните думи на Пилат към Исус тръгнал към Голгота) макар привидно да ни води в сатанинският вътрешен свят на Антихриста, завършва с трагичното признание, че Човекът е Разпнатият. Ницшевата философия е дълбока философия, не е лъжица за всяка уста.

Ангел Грънчаров каза...

А дали с тази си забележка ("Ницшевата философия... не е лъжица за всяка уста") не искате да ни внушите, че Ницше е "приватизиран" от... "привилегированите", а те у нас не може да са други освен... кагебистите! :-)

Анонимен каза...

А, дали е възможно да водим разговор, без да намесваме КГБ?

Ангел Грънчаров каза...

Не, другарко, не е възможно това: как така ще подценяваме бойните си другари от КГБ, които при това са наши началници?! :-) Сакън!!!!