Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

понеделник, 6 май 2024 г.

Какъв ли е смисълът на истините, които ни завеща Христос?

В последните дни, в които ни заливат толкова много патетични, претенциозни, напудрени, засукани, ала, за жалост, твърде лицемерни думи, ме терзае един въпрос (по който направихме и дискусия в нашия Философски клуб, т.е. заченахме темата, а тя е много голяма!):

Кое е вярното говорене за Учението на Христос и кои проповеди и ритуали са неуместен търговски продукт, т.е. са книжни, фалшиви, съблазняващи неразбиращите?


Ще ми се в това море от празнословие да напиша или кажа няколко простички, но идещи от сърцето ми думи, наподобяващи думите, които е умеел да говори Христос - щото, ако претендираме, че сме християни, нима сме обречени да не можем да кажем и ние нещичко, което да трогва, което да носи в себе си поне искрица от силата, от неизмеримата мощ на Словото, което Христос говори?!

Давам си сметка колко е трудно това, но ще опитам. Ще се опитам да изразя и да предам с малко думи този тъй велик смисъл, който намирам в Учението на Христос, нашият толкова човечен Бог. Да, сякаш е непосилна тази задача, но какво ми пречи да опитам?

Всички знаем какво се е случило, но дали успяваме да се доберем до точния смисъл? (Прочети ЦЯЛОТО ЕСЕ)

ПОДКРЕПА: Become a Patron!

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...





Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободатаизд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни за времетоживотасвободата.

 

Няма коментари: