Длъжен съм да уведомя читателите на моя блог за нещо важно. За бъдещето на известното ви като списание ИДЕИ издание в навечерието на раждането му се борят две концепции: моята (като "главен редактор" и създател) е за едно неелитарно, по-популярно списание за всички ония, които имат потребност от духовни ценности, а другата концепция е на част от авторите, които държат списанието да е чисто философско (което пак включва всякакви идеи, понеже философията борави тъкмо с най-разнолики идеи), т.е. списанието обаче да не крие своята чиста философско-ценностна и елитарна все пак ориентация.
Ще се радвам читателите на моя блог да изкажат мнението си кой от двата варианта им се вижда по-добрият.
Ще се радвам читателите на моя блог да изкажат мнението си кой от двата варианта им се вижда по-добрият.
(Забележка: Минерва е дъщеря на Юпитер, древноримска богиня на мъдростта и на войната за благородна кауза, покровителка на занаятите, изкуствата и науките, почитана още като Медика (Лечителка) и обикновено изобразявана в доспехи; съответства на древногръцката богиня Атина и етруската богиня Менрва. Смята се за откривателката на музиката.)
8 коментара:
Макар че по принцип съм привърженик на "високата култура", в случая бих пледирал за едно по-популярно, не толкова елитарно списание. Чисто философската ориентация прекалено ще стесни кръга от читатели.
Няма пряка връзка, но ми се струва, че демократичните сили в Б-я от самото начало страдаха именно от известна пресилена интелектуалност и елитарност. Едно са теоретичните постановки на християндемокрацията и консерватизма, друго е политическата практика. Теорията може да е пълна със сложности, практиката и публичната реч обаче трябва да са "прости", разбираеми и близки до сърцето на "обикновения" човек. Тъкмо десните партии са партиите на "простия" народ, затова и понякога се казват "народни". Левите и особено либералните формации винаги са били по-елитарни. А в България излиза, че десните партии са партиите на градския елит, което е абсурдно. В политиката няма нужда от прекалена интелектуалност, тя би обслужила прекалено малък сегмент от обществото. Хубаво е в десните партии да има крила, вкл. и някакво по-интелектуално течение за изтънчени вкусове, но то не бива да доминира. "Народни" партии - за всеки по нещо и така за целия народ.
А другият момент е, че десните в Б-я дълго време бяха прекалено правоверни, праволинейни, морални и безкомпромисни. Това по принцип е добре, но се видя, че българският избирател така или иначе не възнаграждава такова поведение в достатъчна степен. (Впрочем медиите не се умориха да му внушават, че именно десните са аморални.) Иначе ДСБ нямаше да стагнира на 5%. Е добре тогава, значи повече гъвкавост и хитрост.
Стоян
Господин Грънчаров, не се заяждам, а питам човешки не беше ли Феб Аполон покровителя на музиката и изкуствата?
Иначе "Идеи" по-добре звучи, "Минерва" някак си заключва списанието към античната философия.
Аполон е бог на музиката, танците, поезията, медицината и пророчествата. Той е предводител на музите. В изкуствата е представен като красив млад мъж, често с лира в ръка. Аполон е и пастир и пазител на стадата. Той е и основател и строител на градове, както и родоначалник на племена.
Излиза, че в гръцката, пък и в римската митология често има "застъпване" и "дублиране" на функциите и прерогативите и доста обърквания. Цялата тази хаотичност, предполагам, се дължи на това, че върховен бог тогава е бил Зевс, а не... Бойко Борисов :-)
Иначе благодаря Ви за мнението. Продължавам да съм твърде объркан и не зная какво да правя. А трябва нещо да реша. Не просто за името, а за насочеността на списанието. Иска ми се повече хора да го четат, за повече хора да е полезно. Затварянето му за една избрана публика го обрича на безперспективност, още повече, че качествени, чисто философски текстове, писани от СЕГА ЖИВИ български философи едва ли ще могат да се осигурят за повече от една-две книжки годишно. (А за по-популярно, неелитарно списание текстове ще се намерят.)
Ще се радвам да не е така, но засега нищо не зная и съм много объркан...
Ами може би е добре тогава да не се избързва. Изяснете внимателно концепцията. А може да подходите и като "Християнство и култура" - те имат броеве за по-широка аудитория под редакцията на Явор Дачков и такива за по-тясна, под редакцията на проф. Калин Янакиев, като популярните са спрямо специализираните при съотношение 3:1.
Ще помисля и над това, благодаря Ви за идеята!
Моите предпочитания са за:
Името - "Идеи".
Концепцията - "неелитарно, по-популярно списание за всички ония, които имат потребност от духовни ценности".
Вашата (както и моята) гледна точка, г-н Грънчаров, са ценни не толкова с дълбоката си философия, колкото със свободата на духа си. Освен това етикетът "философия" повече го свързвам със самотния мислител, отколкото с някакво реално градивно действие, което ни е нужно повече от всичко в момента.
Философът ми се струва, че търси повече "последователи", а свободният човек - повече мислещи свободни хора. Вашето списание ще търси повече последователи или повече мислещи свободни хора?
Все повече се убеждавам, че името "Идеи" ще стои по-добре
Светослав Борисов
Все повече се убеждавам, че името "Идеи" ще стои по-добре
Светослав Борисов
Публикуване на коментар