Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 23 юни 2011 г.

Още един от кумирите на глобалната "американизация" на света





"Американизацията", рушаща нашата сива, дива и девствена комуноидно-съветска меланхолия...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя.

Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

Неговата идея е да преведе своя читател през ония изморителни изкачвания по лъкатушещите пътища на живота, вървенето по които в крайна сметка ни причастява към вечното царство на духа. На духа, носещ в себе си всичко най-ценно за човека: истината, доброто, красотата, светостта.

1 коментар:

Анонимен каза...

Елвис Аарон Пресли беше един наистина добър изпълнител с много хубав глас. Америка, както знаем, е силна в масовата култура. Комунистите бяха против западната масова култура не защото беше лоша или масова, а защото беше ЗАПАДНА. Ако в Америка се слушаше масово не Елвис Пресли, а Бах, Бетховен, Шопен или Верди, те набързо шяха да ги обявят за упадъчни и да ги забранят.

Американизацията освен всичко затова има успех, защото Америка предлага лесносмилаема, повърхностна масова култура. А повечето хора по света са именно такива: елементарни и повърхностни. Ако Америка утре реши масово да слуша само класика, да рецитира стихове от Whitman и да чете масово философи като James, Peirce и Santayana и да ги обсъжда, «американизацията” веднага ще намери своя край. Но мисля, че такава опасност няма :):)