Г-н Петко Симеонов е намерил, извадил и публикувал на страницата си във Фейсбук важна според мен информация за случващото се в Америка по време на урагана, информацията е почерпил от двама българи, които са на мястото на събитието. Смятам, че е важно да се знае какво става и то така, както е видяно от тия наши сънародници; ето, да знаете и вие, най-напред какво и писал то този въпрос г-н Stefan Tafrov:
Големи части от южната част на Манхатан са под вода, електричеството е прекъснато на много места, аз все още имам. Гледам изумителни репортажи по телевизиите, това е истински професионална, достойна за уважение журналистика.
Наводнени са залите на борсата на "Уолстрийт", което може да доведе до сериозни сътресения по борсите в целия свят и е с непредвими последици за глобалната икономика. Когато "Уолстрийт" кихне, светът хваща настинка, това е стара максима, а сега като "Уолстрийт" се наводни ще се давим ли, какво? На този фон наводняването на летище "Дж.Ф. Кенеди" почти не е новина... (
ОЩЕ >>>)
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие
Кратка психологическа история на съвременна България),
изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди.
Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
7 коментара:
Уолстрийт напълно заслужава да бъде потопен. Напълно. Както и банкерите по принцип.
Ураган не ги връхлита за пръв път,знаят предварително какво ще се
случи,технологичните им възможности са големи,така че ще се справят с минимални загуби.Такива удари от майката природа са повод да се замислят и да подпишат протокола от Киото,а не да се правят на много хитри.
Lenko Vachev
Браво на американците!
А кой е г-н Stefan Tafrov?
Пълномощният представител на България към ООН е г-н Тафров... доколкото ми е известно...
Премам, че е пълномощен, въпреки ,че личността му за мен е дълбоко несимпатична. Ама в края на краищата рожденото му име Стефан Тафров ли е или Stefan Tafrov?
Моля Ви, проверявайте информацията си и не бързайте с оценките като Стефчо Тафров.
сп. Шпигел:
„На мнозина нюйоркчани нервите им не издържат. В Staten Island жителите се оплакват, че лежащият срещу Манхатън квартал е забравен от политиката. По мостовете за Манхатън се образуваха километрични задръствания от автомобили, по спирките огромни тълпи нетърпеливо чакаха автобусите, а по бензиностанциите се стигна до сблъсъци заради все още оскъдния на много места бензин. След дни без ток, вода и отопление мнозина напуснаха града. Обект на критика беше и липсата на полицейско присъствие във все още лишените от ток квартали на Ню Йорк.”
в. Daily News:
„Грабители се прицелват в Coney Island след преминаването на Sandy
Посред бял ден крадци крадат телевизори, цели рафтове с алкохол…”
А иначе Америка засега няма проблем – каквито и да са разрушенията и колкото долари да й трябват за възстановяване, толкова ще си напечата. Нали Никсън още 1971 откачи долара от златното покритие, а пък доларът е и световна резервна валута. Америка внася всичко, каквото и трябва, а „изнася” само инфлация, като „плаща” внесените стоки с пъстри хартийки, наречени доларови банкноти. Единственият ограничител е наличието на гори, защото скоро няма да останат дървета предвид скоростта, с която Федералния резерв печата пари. Но и на това са му намерили колая – пари вече се създават електронно, само с натискането на клавиш на компютъра.
Из анализа на консервативния икономически анализатор Крис Мартенсон „Проблемът с печатането на пари”:
От известно време очакваме координирано, глобално действие на централните банки, които ще се стремят да печатат пари от въздух или QE - “Quantitative Easing“, както се нарича сега. Двете най-важни централни банки – Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка - са се обрекли на неограничено QE с отворен край.
Сегашното ни тежко положение има своите корени в началото на 1980-те години, когато нещо се случи с нашето колективно съзнание, което ни позволи да се откажем от спестовността в полза на харченето и заемите.
За да повярваме, че Федералният резерв или някоя друга централна банка може да ни върне към нормално положение, трябва да повярваме, че е нормално заемите да превишават приходите и – това е ключовият момент, - че това може да продължава вечно. Мнозина се хващат за сламката, че по някакъв начин Федералният резерв и неговите сродни институции по света могат да ни върнат към нормалното положение.
Само че ако за вас лично не е възможно да вземате завинаги назаем повече, отколкото печелите, без някой ден да изпаднете във финансови затруднения, тогава това е невъзможно и за двама или десет души или за 310 милиона души. Математиката не се променя просто защото става дума за цяла нация вместо отделен индивид.
В реалния свят Вашите доходи и разходи в крайна сметка трябва да са балансирани и единственият въпрос е дали това ще се постигне с труд или катастрофа. Миналите 40 години бяха една възхитително поддържано бягство от реалността…
Именно на този фон на заеми и харчене много над нашите възможности трябва да се тълкува последното усилие на Федералния резерв да напечата нашия път обратно към благоденствието.
Един от начините да погледнем на тези 40 милиарда на месец, които ще се печатат, е да ги сравним с индивидите и домакинствата. Припомнете си, че парите идват във Вашия живот само чрез усилие и именно поради това имат стойност и могат да функционират като запас от стойност. Някога е можело да изберете дали ще работите, за да НАМЕРИТЕ пари – чрез добив на злато и сребро – или да ПЕЧЕЛИТЕ пари чрез земеделие или практикуване на търговия, занаят или услуги. Забележете, че това винаги предполага РАБОТА.
продължение и край
Какво означава, че Федералният резерв може просто да печата по 40 милиарда на месец «НЕОГРАНИЧЕНО ДЪЛГО», без да извършва каквато и да било работа?
Да го поставим в друг контекст. Ако отделен индивид печели 50 000 долара на година, то Федералният резерв на практика печата годишния доход на 800 000 такива индивида. Казано другояче, ако печелите 50 000 долара годишно, ще трябва да работите 800 000 години, за да заработите сумата, която Федералният резерв печата всеки месец.
Изхождайки от факта, че средният доход на домакинство е 50 000 долара, това означава, че след една година Фед ще е е напечатал толкова пари, колкото печелят 9,6 милиона домакинства. Така Фед ефективно създава покупателната способност на 10 милиона американски домакинства или около 25 милиона души.
И никой няма нужда да прави нищо, освен да натисне няколко пъти клавиша на компютър.
Фед наистина може да облича това действие във всевъзможни прикриващи неговата същност термини като двойни мандати, максимална заетост и ценова стабилност, но остава простият факт, че печатането на пари от въздух не може, няма и никога няма да доведе до просперитет. Как би могло? Те се появяват без никакво усилие, без никаква извършена работа, трансформация на стоки или подобрение на живота, без засети и обработени земи, без оказани услуги и без да се формира капитал. Появяват се просто чрез магически трик.
Това са само нови пари, хвърлени след лоши дългове, като и двете остават да оказват своето коварно действие върху икономиката и ежедневния ни живот. Ако печатането на пари можеше да доведе до просперитет, повярвайте ми – някоя култура отдавна щеше да открие това, защото хора не по-малко умни и решителни от днешните (със същата ДНК) са го опитвали отново и отново.
Ако това беше възможно, просто би трябвало да отпечатаме на всяко домакинство по един хубав чек за един милион всяка година и да оставим всички да си стоят у дома, да ходят на почивка и да карат хубави коли. Това е абсурдна представа и затова би трябвало да си водите дневник – Вие живеете в абсурдни времена.
Заключение
Как ще свърши всичко това? Както всеки друг път в историята – с финалното разрушаване на съответната валута. Това е моята най-вероятна прогноза.
Поради това гледам на всички QE-опити досега и на тези, които със сигурност ще последват не само с подозрение, но и като на серия от тесногръди усилия, които ще се комбинират в един от най-колосалните провали в живота на съвременните хора.
Публикуване на коментар