Ето пътят на добрите идеи: Tanya Kraseva, мой Фесбук-приятел, ме е упоменала сред адресатите на свое поздравление послучай Международния ден на книгата и авторското право; ето какво тя е написала там, а пък по-долу можете да прочете и моята реакция, съдържаща вече същината на идеята ми:
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, ПРИЯТЕЛИ!
На международния ден на книгата и авторското право празнуват автори, илюстратори, редактори, издатели, четящи и всички ние. Но паметниците на книгата в Берлин и Барселона... при нас липсват...
На 23 април в Каталуня традиционно се подарява книга! На същата дата са починали световноизвестните автори Мигел де Сервантес и Уилям Шекспир.
Ангел Грънчаров каза: Благодаря Ви поздравленията и за тази информация! Аз в момента съм в болница и сега ми се яви идеята да подаря на лекарския екип, който извърши операцията ми, на дежурните лекари, на сестрите и на помощния персонал книги, от моите авторски, каквито те си изберат. По избор, това ми се вижда добра идея; другите пациенти подаряват уиски, а аз пък ще подаря само бонбони и книги, сладост за езика и за душата! Непременно ще го направя. Дали обаче няма да се изложа? Как мислите? Но това е университетска клиника, тъй че, мисля, да се подарява тук книга е в реда на добрия тон...
Jenia Georgieva каза: Г-н Грънчаров, дано не им се издължат физиономиите! Но безспорно - самата идея е прекрасна! Най-важното обаче е да оздравявате! И: Честит Ви празник, от сърце!
И така, речено-сторено: в моята болнична стая скоро ще е като... книжарница. А сега-засега синът ми получи задача да донесе по един екземпляр от всичките ми книги, заедно с ето това съобщение, разпечатано на ксерокс:
СЪОБЩЕНИЕ:
В много страни е прието на 23 април (Световен ден на книгата и авторското право, който се чуства от авторите, от издателите на книги, от редакторите и пр.) празнуващите да подаряват свои книги. Това ми даде следната идея:
Искам да подаря на лекарския екип, на сестрите и санитарите, на всички, които се грижеха за мен, свои авторски книги. Нека всеки лекар да си избере колкото си хареса книги, всяка сестра по 2 книги, всяка санитарка - по една. Моля да ми дадете име и фамилия, за да Ви надпиша книгите.
Правя всички това от благодарност: благодарение на Вас и на Божията милост може би ще напиша още някоя книга.
ДЪЛБОК ПОКЛОН ПРЕД БЛАГОРОДНАТА ВИ ПРОФЕСИЯ!
С уважение: Ангел ГРЪНЧАРОВ
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар