Имаш ли своето "защо?" в живота, ще можеш да понесеш почти всяко "как?".
Човекът не е направен за да разбира живота, а за да го живее.
Виж и това: ● Фридрих Ницше: Човешко, прекалено човешко
● Четири книги на Фридрих Ницше
КРАТЪК КОМЕНТАР: В тази връзка да кажа нещо и аз: в контекста на Ницшевата мисъл дали не трябва да се каже и ето това: философите не съществуват за да живеят, а за да разбират живота. :-) Подтикваме ме да напиша такова нещо Шопенхауер, така или иначе учител на Ницше, който още на младини написал ето каква мисъл:
"Тъй като отрано разбрах, че животът е твърде съмнително нещо, то аз реших да посветя живота си на размисли за него." (цитатът е точен по смисъл, не по словоред).
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
Няма коментари:
Публикуване на коментар