Това сега го пиша така да се каже по една съвсем нова технология. Нямам думи просто: аз говоря и думите ми се превръщат в текст! Наистина това е едно чудо! Само не знам точка къде и как се поставя - и на кой звук съответства. Е, и точка да не поставям, дори и да се наложи да се редактира написаното по този начин, то е нещо велико за хора като мен, на които им е писнало да пишат с ръка, с пръсти и пр. Аз попаднах съвсем случайно на тази компютърна, на такава... как да кажа... на такава една джаджа. След като се порових доста време да разбера как да я задействам тази машинария - щото аз съм глупав човек, не съм техничар, аз съм, така да се каже, философ, занимавам се с интелектуални дейности. И ето, технически не успях да се справя, но в края на краищата успях да постигна това нещо: за мене това е велико!
Аз си купих тия дни един таблет, евтинко сравнително, после ходих по магазините да търся малка клавиатурата за него - защото ми се иска да пиша и на него. Общо взето работата е такава, купих най-вече таблетчето защото те издържат повече време на батерия. С тях може да се работи с часове докато лаптопът ми на батерии едва-едва издържа един час. А като се захвана да пиша и като се увлека на мен не ми е достатъчен един час. Та като купих таблета ходих и обикалях за клавиатура за него, но те ми се видяха скъпички, на едно място видях по-евтини, но пък ме беше страх да не са негодни китайски боклуци, не ми се хвърлят пари на вятъра.
Но ето, тази сутрин като че ли някаква сила ме водеше към това: не ми се пишеше, четох, рових се, но случайно - случайно ли?! - намерих тази възможност аз говоря, пък казаното от мен моментално да се превръща в текст. Та това е събдването на една мечта за хора като мен, дето имат много да пишат. И ето сега вече ще си говоря, а то ще се превръща в текст, горко ви на вас, мои читатели, драги приятели на моя блог, душа да ви е яка, дето се казва! От този момент нататък вместо да си вадя очите да пиша ще диктувам, а после всичко ще се превръща в текст, е, и лека редакция ще се наложи де, няма как, но това са бели кахъри.
И така възхитен съм, много силно съм впечатлен от тези модерни технологии! Да, възхитен съм, направо нямам думи, прекрасно е това! Ето, преди малко един нашенец ми се озъби: как не те е срам, никой не те чете, а ти пишеш ли пишеш, при това не си човечен, а само се преструваш, а прочие, и ала-бала ми каза в коментара си един нашенски анонимен мерзавец, както си му е редът. Но ето, аз ще пиша винаги, живот и здраве да е, а пък сега ми е много интересно с тази нова джаджа. Е, ще спирам диктовката, да видя какво е излязло: как е възможно такава чудесия?! да бе, от звука на български го праща и преобразява, просто нямам думи, да, никакви думи нямам! Страхотно е, браво, браво, браво на тия американци, дето всичко това са измислили!
Чао засега! Бързам да видя какво се е получило, ах, така се вълнувам!
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.
10 коментара:
Това е прекрасно, г-н Грънчаров. Много улеснява, аз ползвам на английски такова нещо - цялата дисертация така си написах.
Моля, кажете ми - коя е програмата, която ползвате? За андроид ли е, или е компютърна?
Поздрави,
Трифон Л.
За Андроид. А Вие коя програма ползвате?
Dragon се казва, но не става за български език. Само за английски.
Как се казва вашата програма?
Тя е вградена
DictaNote се казва една такава програма, опитайте с нея...
http://antoineta.wordpress.com/2013/07/31/dictanote-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81-%D0%B2-%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82/
Благодаря! Супер е!
Подобни гласови технологии има от доста време. Диктуването обаче има и отрицателни страни, например евентуално разводняване на текста, защото когато пишем, имаме тенденцията към повече стегнатост. Вярно е обаче, че немалко книги, дори художествени, са писани чрез диктовка, вкл. „Играч” на Достовески, при което той, както знаем, се запознава с бъдещата си жена Анна Григориевна Сниткина, на която като стенографка диктува. В древността пък интелектуалците често са имали роби-писари, на които са диктували.
Аз обаче исках да кажа нещо принципно за новите технологии. Разбира се, те не бива да се отхвърлят и трябва да се използват, но всичко това критично и умерено в духа на консерватизма, който не приема лесно новостите, и на Аристотел с неговата златна среда. Аз например продължавам да изпитвам най-голяма наслада от писането с мастило и перодръжка и понякога дори си приготвям свитъци по античен образец, които изписвам. Всичко старо е велико. Освен това електронните носители са мимолетни и един ден археолозите на бъдещето няма да знаят нищо за нашата култура и цивилизация, защото всичко ще е унищожено. Добре, че древните са писали на по-трайни носители от нас днес.
Електронните носители са мимолетни?! Ми нали затова бог създаде принтерите! :)
Честито, със здраве да си ползвате таблета!
@предпоследният анонимен:
Оптичните дискове, ако се качествени имат доста дълъг живот, да не говорим, че издържат на удари, вода и атмосферни условия доста поече от...свитъците. :)
Никола
Публикуване на коментар