Тезата, която си позволих да развия в подкрепа на становището на проф. К.Янакиев (виж: Не бива да допускаме българската каруца да потъне безвъзвратно в руско-евразийската черна дупка, от която излизане няма!) предизвика във фейсбук голяма дискусия - като удивителното е този път, че повечето хора възприемат положително идеята за необходимостта от ефективно следизборно партньорство, взаимодействие и сътрудничество между двете основни политически сили, представляващи дясномислещите хора на България, именно Реформаторския блок и ГЕРБ; ето основното от тази дискусия:
Spasimir Ignatov каза: Точно това трябва да бъде правилното поведение на двете десни формации ГЕРБ и РБ след изборите. Управляващи или опозиция, трябва да имат съвместни действия.
George Alex каза: Не може да искаме да правим лустрация с ББ, който си е част от мафията. Много е вероятно той да има много голяма подкрепа, защото българите искат месия, искат силен лидер (макар че ББ НИКОГА не е бил такъв, само има много здрав PR). Но това не означава, че трябва да правим отново компромис с мафията. В пленарна зала нека поддържат същите принципи на дясното (което се съмнявам ББ да прави, тъй като е безгръбначен). Но ако РБ се коалира с него, аз ще спра да гласувам за тях.
Георги Харизанов каза: Никой не говори за Коалиция. Думата е единодействие, в консенсусни политики. РБ има тепьрва да изгражда и да опазва "физиономията" си. Ако може.
Cvetan Georgiev каза: Чакайте малко... Дайте да видим какво може да вземе РБ на изборите, за да се разбере колко тежим. Както знаете Боко иска еднолично герберско управление. Едва ли ще набере повече от 120 места. Освен това не е ясно кого ще предпочете за коалиционен партньор. Иска и да не му "скачат на главата". Преставяте ли си да започне да ни командари, както командари еднолично подопечните си? Аз си представям и изтръпвам. Представяте ли си как Бойко и Цветанов ни дават мъдри съвети... Те не обичат, по-скоро ненавиждат интелектуалците и биха ги унижавали с удоволствие. Всички, които са били техни дружки са сдъвкани и изплюти. Но най-голямата опасност е некадърността и нежеланието за реформи на герберите. Така че е много реално да ни завлекат в пропадането си. Хайде да не бързаме да им се слагаме, защото били десни.
Spasimir Ignatov каза: Никой не говори да се слагаме на ГЕРБ! Става дума за съвместни действия в полза на България. И това трябва да са ВЪЗМОЖНИ съвместни действия! Никой не говори за невъзможни и неправилни неща.
Cvetan Georgiev каза: Не знам как ги виждате съвместните действия. Разбира се възможни са, но ако ГЕРБ продължава същата политика, както до сега, страхувам се, че такива съвместни действия ще са твърде ограничени. Некомпетенто управление, еднолична власт, подслушване, милиционерщина, незаконно използване на власт в лична изгода, връзкарство, калинки, непредсказуемост, променящи се решения, просташко поведение... и страх от поемане на отговорност за реформи
Julian Markov каза: Дано интелектуалната десница е достатъчно интелектуална! Хубаво е човек да отстоява принципите си и да работи за реализацията на идеите си, особено когато те са градивни и обществено полезни. Но има моменти в които, е необходимо СЕБЕОТРИЦАНИЕ... за да можем и за в Бъдеще да се радваме на този "лукс" на Демокрацията. Сега когато стана кристално ясно, че чужда намеса и могъщи гео-стратегически интереси застрашават националната сигурност, аз заставам зад "ГЕРБ"- политическата сила, която има най-големи шансове да предотврати тази катастрофа. Факта, че г-н Борисов се ползва с доверието и подкрепата на Европейския съюз (добре ревизиран от тяхното разузнаване), също "накланя везните" в полза на моя избор. Излишно е да си припомняме Кубратовия наръч пръчки и как и защо сме падали под чужди робства. В момента България стои пред цивилизационен избор, съизмерим с този, пред който е седял Св. Цар Борис-Михаил. А дали ще започнем да градим нашия "Златен век " или ще се озовем в разрухата на "Тъмните векове" зависи от нашата суета и себеотрицание!
Veselka Kasabova каза: Аз не бих гласувала на доверие за такава коалиция. Видях как ГЕРБ сутрин приказват едно, а след обед - друго. Какви гаранции ще има, че РБ няма да стане заложник, алиби, оправдание на подобно тъпоглавие? Нима мислите, че на бесове се слагат юзди и като някакви безподобни божи синове РБ ще могат да прогонят бесовете от герб? Мое мнение - не го обсъждам, не водя фейсбук спорове, ако помогне с нещо в партийните анализи на нагласи или каквото там правят с мненията, да го имат предвид.
Ivan Lazarov каза: Не е леко мислещ и критичен човек като Ангел Грънчаров да приеме съществуващите реалности, колкото и да не ни харесват. Но политиката е изкуство на възможното, а единствената възможност да се изтръгне нашата страна от лапите на евразийския империализъм е "успешно следизборно взаимодействие на двете десници - и в името на доброто на България, в името на нейния бъдещ просперитет в орбитата на западния свят на свободата и човечността." Така мисля и аз! Поздравления за позицията, г-н Грънчаров!
Valery Kolev каза: Винаги е време за обединение, но невинаги си заслужава усилията. Казвам го като привърженик на старата ДП.
Ivan Lazarov каза: Valery Kolev, но за да разберем дали усилията са си заслужавали, все някога трябва да постигнем дясно обединение.
Valery Kolev каза: Това е изключително трудно, защото хората с дясно мислене са индивидуалисти или поне анти-колективисти. Те мислят с главите си и ценят резултатите от това свое усилия, за разлика от масовката, която чака готови решения. Истинските десни не вярват в спасението отвън.
Ekaterina Krasteva каза: Поздравления за позицията Ви, г-н Грънчаров! Но ако позволите, тези претенции за елитарност на РБ, са доста необосновани! Това, че лидерът на ГЕРБ не е паркетен лъв и има народняшко излъчване, съвсем не определя електората му като по-неинтелигентен! На протестите видях и хора симпатизиращи на РБ, далеч от разбирането ми за интелект! Нека не поставяме граници помежду си - целите ни са доста сходни!
Ivan Lazarov каза: Точно затова трябва да се постигне обединение, защото "спасяването на давещите се е в ръцете на самите давещи се".
Valery Kolev каза: Абсолютно съм за това, но не вярвам в качествата на десните водачи.
Ivan Lazarov каза: Все пак, ако не сме опитали, няма как да знаем дали сме сгрешили или сме били прави.
Valery Kolev каза: Напълно е вярно, но след толкова много разочарования в рамките на четвърт век, човек може и да потърси други варианти, които не са по-добри, но поне не са изпробвани.
Ivan Lazarov каза: Да, наистина има такъв неизпробван вариант - коалиция ГЕРБ-БСП! За друг не се сещам. Но от този тръпки ме побиват!
Valery Kolev каза: Това е въпрос на приоритети: С кого може или без кого трябва. Аз ще подкрепя всяка комбинация без ДПС. Чест прави на десницата, че никога не влезе във формално споразумение с ДПС.
Nikolay Goussev каза: Призивът е за обединяване на десните леви (ония с парите, но без десни идеи) и левите десни (тия безпаричните, изповядващи идеите на дясното).
Тюрлю-гювеч...
Пенка Кованджиева каза: "Я погледнете какви идиотизми прави руският национал-комунизъм в Украйна - всичкото това ни чака и нас ако не проявим трезвост и не се обединим в името на доброто на България.Не бива да допускаме да ставаме някакви талибани на "идеологическата девственост и чистота", заради която сами да натикаме страната в руско-евразийската черна дупка, от която наистина излизане няма."
Dimmitar Radev каза: После с "вашите камъни по вашите глави"...
Ангел Грънчаров каза: Благодаря за коментарите на всички изказали се! Радвам се, че повечето хора възприемат позитивно идеята за едно действено, ефективно следизборно взаимодействие и сътрудничество между двете десници в името на доброто на страната. Ако ние, гражданите, дето подкрепяме тия две сили, сме твърдо за такова едно взаимодействие в името на едни по-висши и национално-отговорни цели и ценности, то ще се получи, ръководствата, лидерите ще се видят принудени да го осъществят под нашия натиск. Иска се в тоя тежък момент не разюздана и безотговорна партизанщина, а твърдо следване на държавния и народни интерес. Ако ние държим на това, лидерите ще се съобразят с нас. От нас, дясно мислещите хора, зависи много - ако не всичко. Нашата твърда ангажираност с проблемите на страната може да повлияе на развитието на ситуацията към добро.
ПОСЛЕПИС: Интересно е това, че повечето от приятелите ми във Фейсбук, които са твърди костовисти, си замълчаха, но не възразиха на идеята за такова едно взаимодействие между РБ и ГЕРБ. Това показва, че тази идея има живот и бъдеще - понеже съдържа разумност. И ще бъде приета и от т.н. "твърди ядра" на двете политически сили. Ще има, разбира се, много проблеми и тежки моменти, но щом посоката е вярна, заслужава си да се върви по този път. Аз така смятам. За България не сме направили достатъчно ако не сме направили всичко... (Всичко, на което сме способни, изключая глупостите де, щото от тях полза особена няма! А иначе глупости да правим много ни бива, в това спор няма, нека обаче да почнем за правим и що-годе разумни неща де!)
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
Няма коментари:
Публикуване на коментар