Кризата е една: в мисленето.
Шарл-Андре-Жозеф-Мари дьо Гол (Charles-André-Joseph-Marie de Gaulle) е френски генерал и политик, президент на Франция в периода 1959-1969 г., роден на 22 ноември 1890 г. в Лил, починал на 9 ноември 1970 г., умира на 79 г. възраст.
Кратък коментар: Сетих се за тази мисъл да великия французин - един безспорно мислещ и по тази причина велик човек! - във връзка със своите изследвания за творческото мислене, с които възнамерявам да се позанимавам по-интензивно тия дни, когато съм почивка и ваканция. (За момента на тази тема съм посветил три беседи от моето предаване по Пловдивската обществена телевизия, предаването "На Агората...", това са последните три предавания, които се излъчиха на видеозапис (могат да се видят тук, във ВИДЕО-АРХИВА НА ПРЕДАВАНЕТО), понеже нямах възможност да водя предаването в реално време; този четвъртък обаче, живот и здраве да е, ще започна обаче да водя предаването си в реално време, именно в 11.00 часа, всеки четвъртък.) А тия дни ще пиша по тази тема, възнамерявам да кажа най-важното по нея в една поредица от няколко есета, които ми се ще пак да издам в малка книжчица от поредицата, от популярната библиотечка, която издавам от известно време като приложение на младежкото списание за съвременно образования HUMANUS.
Мисълта на генерал Дьо Гол, колкото и да е лаконична, казва много - и определя важността на темата. Сериозен проблем в наше време е, че много хора не умеят да мислят основателно и задълбочено, това се дължи не само на дефекти на зле построената образователна система, но и на социо-културни предпоставки, които се нуждаят от по-внимателно изследване. Ще се постарая да осмисля и проблемите около това как човек може да се обучава в пълноценно мислене, какво е творческо мислене, факт е, че творческото мислене е свободолюбиво, сиреч, свободата е тази, която прави едно мислене пълноценно и творческо. Та да си пожелая приятна работа тия дни, тази сутрин не съм писал нищо, щото вчера се изтощих с подготовката на новия брой на списание HUMANUS, успях за един ден да го подготвя за печат, днес го изпращам в печатницата и по тази причина си давам заслужена награда: малко почивка. А пък от утре, живот и здраве да е, започвам да пиша по темата за мисленето. Та значи започвам да пиша книжчица за мисленето, възнамерявам да я "опраскам" (тая дума много ми хареса откак г-н Премиеро я въведе в масова употреба!) за седмица-две.
Хубав ден ви желая! Готов съм да приема всякакви съвети по проблема за мисленето, тъй че не е зле и вие да помислите какво по-точно ви интересува от тази тема. Интересува ли ви ви прочее тя? Или само аз си мисля, че темата е важна, а, какво ще кажете по този въпрос?
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
Няма коментари:
Публикуване на коментар