Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

сряда, 8 ноември 2017 г.

Процесът на дебилизация, на видиотяване, на опростачване на нацията не е ли плод на комунизирането й?



За какво ви говори това поразително съвпадение в процентите? :-)

Тодор Марков: Проблемът е много по-сериозен, отколкото го представяте сега. Всъщност това не е мнение само на Иво Христов. На същото мнение са, макар да не го казват като него публично, много хора и от дясно и от ляво. И това не е резултат от мизантропия. Това е резултат от много годишен процес на постепенно сриване на нивото на обща култура и образование на населението у нас. Не знам дали хвърлените в пространството 80% "дебилни" съответства на действителността. Все пак има разлика между медицинската диагноза "дебилност" и създадения на нейна база свободно употребяван термин "дебилизация", който обозначава процес на оглупяване и затъпяване на индивиди и по-широки групи от хора, поради особености на начина им на живот, поради дефекти в системата на образование или поради съзнателно налагане на такива ценности и стереотипи в ежедневието, които водят не до развиване на интелектуалните и моралните качества на хората, а до тяхното притъпяване и подменяне с егоизъм, елементарен консумизъм, свеждане всичко до първични биологични потребности и тяхното елементарно задоволяване. Това е всъщност бавна инволюция на човека към по-примитивно, дори в някои случаи животинско състояние. И това обхваща не само все по-големия относителен дял на ромското малцинство у нас, но също така все повече представители и на българския етнос. Това не е обида към всички тези хора, а болезнена и тъжна диагноза. Сигнална лампа към всички нас да се опомним и да спрем тази деградация и да видим как да обърнем процеса, как да може в бъдеще все повече млади хора у нас да бъдат образовани, интелигентни, с критично мислене, с добра базова обща култура и способност да формират и аргументират собствено мнение, без да се водят сляпо от мнението и ценностите, които им пробутват медиите и масовата култура. Тогава постепенно и медиите и масовата култура ще се променят и ще отговарят и ще създават по-високи стандарти на обществен дискурс и култура.

И тогава няма да говорим за дебилност и дебилизация извън тясно медицинското значение на тези понятия.

Ангел Грънчаров: Тодоре, приемам разсъждението ти, но, да се надявам, не свързваш процеса на дебилизация на природонаселението с... идването на свободата и на демокрацията? Аз смятам, че корените на този процес на дебилизация се крият в безкултурието, бездуховността, материализма, нихилизма, аморализма, насаждани сред нацията по времето на комунизма. Сега берем плодовете на това, което комунизмът посея в душите. Такава е моята теза. не смятам, че демокрацията води до дебилизация по простата причина, че в истински демократичните страни няма такава зависимост. Напротив, най-демократичните народи са и най-издигнати в културно, интелектуално, духовно, личностно, морално и пр. отношение.

Освен това аз, Ангел Грънчаров, се чувствам длъжен отново да ви напомня, че нашият „български“ Картаген е крайно време да бъде разрушен…

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

2 коментара:

Анонимен каза...

Аз също не мисля че демокрацията като такава, в нейния истински смисъл предизвиква дебилизация и снижаване на културните стандарти. Обратно - би трябвало да ги повишава, защото предполага възпитаване на хора с активна гражданска позиция и критично самостоятелно мислене, без които демократичната система на управление не може да функционира. Но при нас има псевдо демокрация, която пробутва като белег на свобода и демокрация равенството на стойностното в живота и изкуството с простотията и чалгата. А второто е много по жилаво и лесно възприемаемо. Докато високата култура изисква труд, усилия, трудно се изгражда и лесно се руши - като градина, която когато не се грижиш за нея, избуяват бурени и задушават цветята, които са красиви, но крехки

Тодор Марков

Ангел Грънчаров каза...

Тодоре, напълно споделям написаното от теб. Точно така е. Различия по този въпрос нямаме.