Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

вторник, 6 февруари 2018 г.

Когато са свободни хората правят чудеса!




Ако някой се чуди защо българската образователна система пропада спрямо останалите, нека спре и прочете това – през целия период на т.нар. „преход“ бяха съсипани всички проекти, които за времето си са били водещи иновации не само на местно ниво, но и в световен план. Вероятно всички си спомнят за системата на акад. Благовест Сендов. Или пък помнят, че България беше една от първите държави, която въвежда масово обучение по информатика и използване на компютри за нуждите на различни учебни предмети в гимназиите си (за бърза справка, за да видите какво е положението днес – от тази година информатика се изучава задължително само в математическите гимназии, само в 8 клас). В днешната история ще ви разкажа за една от тези иновации в образованието ни, която е по-малко известна на обществото, но, както всички останали, и тя беше напълно съсипана от опитите за централизирана уравниловка на всички училища да работят по общ държавен калъп.


151 СОУПИ в град София беше създадено през 1990 г. от екип от мнозина ентусиазирани експерти с ръководител Юрий Анджекарски. То е първото авторско чартърно училище в България. От 1990 г. до 2002 г. работеше и се развиваше като нещо подобно на това, което уж скоро би трябвало да видим в България като „иновативно училище“ по „новата“ терминология на МОН. В най-добрия си период в училището са се обучавали над 1600 ученици и е имало назначени 250 учители!

Какви бяха иновациите на това училище?

Нека не бъдем сухи и да подходим с по-прагматична информация. Много от нещата, които политиците днес обявяват гръмко като измислени от тях реформи всъщност са били прилагани още през 90-те години в 151 СОУПИ. Ето един кратък списък с най-основните концепции, с които това училище се отличаваше от останалите: (Прочети ЦЯЛАТА СТАТИЯ)

Виж повече за Юрий Анджекарски.

Освен това аз, Ангел Грънчаров, се чувствам длъжен отново да ви напомня, че нашият "български" (т.е. мутро-ченгесарски и кагебистко-руско-путински) Картаген е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд. Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.

Няма коментари: