Vladimir A. Kalchev: СВОБОДА ИЛИ САМОТА? За да си свободен трябва ли да си самотен? И ако си самотен дали си свободен? Всеки както го разбира да избира... изборът е твой!
Кратък мой коментар: Е, не е така де. Решаването на проблема не е въпрос на избор, работата е да се разбере каква е истината по въпроса.
Който не обича самотата, не обича и свободата: човек е свободен единствено когато е сам. (Артур Шопенхауер) Казал го е великият философ. Прав е по този пункт.
Само обаче отчетете това, че според Шопенхауер такова нещо като свобода... няма! Свободата за него е коварна илюзия. (Аз обаче не смятам така, мисля различно по този въпрос в сравнение с Шопенхауер.)
А за размисъл по въпроса ви цитирам още една негова забележителна мисъл:
Човекът винаги прави само това, което иска, и все пак прави това по необходимост. А това се обяснява с факта, че той вече е това, което иска: тъй като от това, което той е, необходимо произлиза всичко, което той някога прави. Нашата дейност е чиста проява на собствената ни същина.
Приятни размисли! Пък и не е грях да почетете, да отворите някоя книга за свободата (и човека), писана от философ.
Примерно в моята книга със заглавие УНИВЕРСУМЪТ НА СВОБОДАТА съм казал най-важното, което всеки човек би следвало да знае за човешката свобода. Четенето не е толкова вредно - както кой знае защо си мислите. :-)
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
1 коментар:
ПО-ДОБРЕ ДА УМРА ОТКОЛКОТО ДА ОТВОРЯ ДА ЧЕТА ТВОЯ КНИГА, НЕКАДЪРНИКО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! МОЖЕ ЛИ КНИГИ, ПИСАНИ ОТ ДОКАЗАН ПО АДМИНИСТРАТИВЕН РЕД НЕКАДЪРНИК КАТО ТЕБ ДА ЗАСЛУЖАВАТ ДА БЪДАТ ЧЕТЕНИ??????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Публикуване на коментар