Няма цивилизационна война между Запада и Путин, Русия е само разновидност на клептокрацията, казва американският философ, политолог, писател, професор в Станфордския университет в интервю за грузинската телевизионна компания "STV"
... - Но хората, не искам да кажа всички, но мнозинството не свързва такава външна политика, базирана на агресия срещу съседите, със собственото си благосъстояние и стандарт на живот. Те не виждат тази връзка ...
- Известно време те няма как да видят тази връзка, защото тя все още не съществува. Да доминираш над съседите си, не е начин да се превърнеш в модерна страна с диверсифицирана икономика, която може да поддържа стандарта на живот в страната.
- Разбирам. Неотдавна имах интервю с генерал Ходжис (Бен Ходжис - бивш командир на американските сили в Европа), и той каза, че „от цялата история на Русия научихме, че тя представлява заплаха за Америка“. Вярвате ли, че предвид историята на Русия това е възможно и че в обществото има глад за нормална демокрация, а не в „суверенна“. Вероятно знаете този термин. С хвърлянето на хора в затвора заради различно мнение, възраждането на понятието "враг на народа" от съветско време и т.н. въобще може ли да става дума за демокрация в Русия?
- Не бих могъл да кажа със сигурност какво точно руският народ иска от тази гледна точка, но мисля, че те вероятно все още искат някаква стабилност, уважение, просперитет. Но се съмнявам, че с тази политика и преди всичко външната политика на Путин може да доведе хората до тези цели в дългосрочен план.
- Какъв е изходът? Русия е много голяма и много богата държава. Не много, но е богата. Най-богатата поне в региона. Виждате ли някакъв изход? Защото ситуацията в Русия разрушава атмосферата в целия региона, както и системата за сигурност.
- Не виждам изход от тази ситуация, докато самата Русия не реши да промени външната си политика, която няма да се основава на доминирането над нейните съседи. Мисля, че това е минимумът за начало на промените.
- Говорим за Русия, но по принцип вие сте съгласен, че сега целият свят, включително Западът, е изправен пред най-голямата криза на либералната демокрация. Виждате ли решение на този проблем, ако го има? Или може би системата на либералната демокрация просто се провали?
- Не мисля, че се е провала, но е изправена пред предизвикателства. Външни предизвикателства от страни като Русия или Китай, а също и вътрешно поради надигането на популизма в САЩ, Великобритания и други богати демокрации. Но съм сигурен, че в крайна сметка ще се преодолеят тези предизвикателства, защото няма друга жизнеспособна алтернатива на съвременната либерална демокрация.
- Тоест, това не е огромен проблем и той ще бъде решен?
- Мисля, че ще бъде решен. ...
- Разбирам. Вашата световноизвестна книга "Краят на историята" бе приета с надежда от всички последователи и поддръжници на либералната демокрация. Все още ли споделяте подобен оптимизъм?
- Очевидно, сега е напълно различно времето от 1991 г. Тогава имаше много възможности за демокрация. Бяхме в средата на онова, което Самюъл Хънтингтън нарече третата вълна, която доведе до масов процес на демократизация по света. Сега сме в обратна ситуация, в рецесия на демокрацията. Но мисля, че в крайна сметка има много причини, поради които можем да се надяваме, че демокрацията ще се развива, защото по принцип няма особена алтернатива. Русия например не е модел за никого, както виждам. Никой не иска да се сближава с Русия. Така че, мисля, и имам надежда, че сега върви една временна рецесия, а не глобален отлив от демократичната система.
- Вие работите много над тази тема. Имате много изследвания и трудове. Можете ли да кажете, че в Русия някога ще има истинска демокрация?
- Мисля, че в Русия има много млади хора, които не искат да живеят в такава страна като сегашната. Те ще имат възможност да изразят своето мнение, дори и да бъдат отхвърлени политически. Ще бъде сериозна борба. Сега автократичната система е много дълбоко вкоренена, но не виждам защо да не е възможно за новите поколения да направят други избори по пътя си.
- Ще обясня защо питам за Русия през цялото време. Ние в Грузия, или в Украйна, или в Армения, се опитваме да направим нещо, за да започне поне борба срещу корупцията. Мислите ли обаче, че в Русия е възможно да се промени системата, докато е това правителство?
- В Русия? Не, не мисля, че е възможно, докато това правителство е на власт.
- Какъв е пътят тогава? Как да променим това правителство? Когато говоря с приятели в Русия, казват, че е невъзможно да се провеждат митинги или да се действа, защото ще влязат в затвора, хората са уплашени. Къде е изходът?
- Мисля, че единственият начин да се случи това, е промяна на режима. Путин не е завинаги.
- Но той има много приятели.
- Той не е създал институции. Това е истинската трагедия на царуването му. Големите лидери създават институции, които не зависят от който и да е цар, който седи на трона. Той не направи това. След като Путин си отиде, ще има хаотична борба за власт, резултатите от които са много трудни за прогнозиране.
- Последният въпрос. Ако имате препоръки към Грузия, какво да направи, за да постигне целите си - на първо място, присъединяване към НАТО за гарантиране на сигурността й, и разбира се, да се присъедини към Европейския съюз за по-нататъшен икономически растеж и общо развитие. Имате ли препоръки към правителството и хората в Грузия?
- Мисля, че е много просто. Грузия трябва да следва този курс. Придържайте се към курса да станете част от Запада. Не се опитвайте да се върнете към руската клептокрация, към руската система.
- Бяхте казали нещо много интересно. По ваше мнение, и без да се стремят да се присъединят към западните институции, постсъветските страни имат възможност да разрушат старата система. Имам предвид Армения. Там казват, че няма да променят външната си политика, оставайки да работят в тясно сътрудничество с Русия, в същото време се опитват да работят успоредно с ЕС и НАТО. В същото време те искат разбиване на системата, унищожаване на корупцията, която, всъщност, е построена върху съветската, а сега - руската система.
- Мисля, че е много трудно да се коригира вътрешната ситуация, без да се прекъсне с Русия. (Прочети ЦЯЛАТА СТАТИЯ)
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Абонирайте се! Подкрепете свободната мисъл и свободното слово в България тъкмо когато те са в страшна немилост! (Забележка: Можете да получавате броевете на в-к ГРАЖДАНИНЪ за 2011 г. ако пишете на имейл angeligdb [@] abv.bg)
Няма коментари:
Публикуване на коментар