Автобусът ми за гр. Брезово минава през град Раковски (където учителствах преди три години). Днес успях да снимам стената на този блок, на която е изобразен папа Йоан Павел Втори, великият полски папа-антикомунист, имащ огромни заслуги за изпращането на сатанинския строй в преизподнята. На стената на следващия блок е изобразен Георги Раковски, наш велик национален революционер, горещ противник на руския империализъм. Снимката е правена от автобуса и затова не е добра. (Раковски пък изобщо не успях да заснема, следващия път ще снимам и него.)
Близо до този блок е манастирът "Св. Максимилиян Колбе", в който служи францискански монах Артур (поляк по националност), с когото се познавам от времето, в което учителствах в католическото градче преди три години. Наскоро гостувахме (със съпругата ми) на отец Артур, млад човек с философско образование, който е много приятен събеседник. (На снимката той е първият вляво сред стоящите прави монаси.)
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времето, живота, свободата.
1 коментар:
Здравейте!
Вие е пишете за Отец Артур Пиза - той е първият прав отляво. Но има още един Отец Артур - първият прав отдясно - Отец Артур Хелстовски. В Раковски ги наричат съответно големия и малкия Артур.
Ели
Публикуване на коментар