Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 11 май 2019 г.

Защо народите нищо не научават от историята?


"Изучаването на история ни учи на това, че народите нищо не са научили от нея..." е изказване на Хегел.

Всички подобни изказвания са производни от неговото, Хегел е първоизточникът...

Lyubomir Sirkov: Аз го знаех като "Историята учи, че никой не се учи от историята.".

Ангел Грънчаров: Lyubomir Sirkov Въпрос на превод. И на по-ясно изразяване и предаване на смисъла. Важен е смисълът. На мен така ми звучи значително по-добре, по-точно е предаден верният смисъл. Не може никой нищо да не е научил от историята. И не става дума за индивиди, а за народи. Някои индивиди, като самия Хегел примерно, са научили от историята много, всеки индивид може да научи много, изучавайки история, но проблемът е там, че народите не са научили нищо от нея, разбирате ли сега къде е проблемът?

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

1 коментар:

Анонимен каза...

Народ съставен от индивиди, които са научили много от историята - туй ще да е народ преимуществено от философи /подобни на г-н Грънчаров и др./ - това би трябвало да е националната ни цел, но как да се постигне?