"Изучаването на история ни учи на това, че народите нищо не са научили от нея..." е изказване на Хегел.
Всички подобни изказвания са производни от неговото, Хегел е първоизточникът...
Lyubomir Sirkov: Аз го знаех като "Историята учи, че никой не се учи от историята.".
Ангел Грънчаров: Lyubomir Sirkov Въпрос на превод. И на по-ясно изразяване и предаване на смисъла. Важен е смисълът. На мен така ми звучи значително по-добре, по-точно е предаден верният смисъл. Не може никой нищо да не е научил от историята. И не става дума за индивиди, а за народи. Някои индивиди, като самия Хегел примерно, са научили от историята много, всеки индивид може да научи много, изучавайки история, но проблемът е там, че народите не са научили нищо от нея, разбирате ли сега къде е проблемът?
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
1 коментар:
Народ съставен от индивиди, които са научили много от историята - туй ще да е народ преимуществено от философи /подобни на г-н Грънчаров и др./ - това би трябвало да е националната ни цел, но как да се постигне?
Публикуване на коментар