Ilian Vassilev: По темата Дарина Такова и преподавателските и планове, за пореден път се убеждавам, че у нас никой не е пророк, но е задължително да бъде надалеч от тривията на деня.
Имало правила и конкурси - това да не е издълбано в камък. Нали хора го правят, хора го променят. Зная от дълги години, че има ревност между класическите преподаватели, които смятат територията на преподаване като запазена за себе си - те определят правилата и никой външен не може да припари и "парашутистите", тези отвън, които има репутация и опит и влизат да преподават.
Нима Райна Кабаиванска щеше да се яви на конкурес за да прави класовете си в НБУ?
Толкова са примитивни тези страсти от страна на ръководството на училището че нямам думи. Уволнението не е решение, но с времето шефовете на тези училища ги превръщат в крепости, в които виреят само "съгласните" с тях. Не зная името на директорката, вероятно нямаше никога и да го узная. Но зная името на Дарина Такова и ако има поне малко остатъчен разум в ръководството на училището то трябва да разбере, че "не" не е отговор. Защото освен на професия, Дарина ТАкова може да ги научи децата и на друго важно умение - как да направят кариера и как да се позиционират в един изключително конкурентен свят.
Не съм сигурен вече дали си струва за госпожа ТАкова да стане учител в държавно училище. Ако си направи частна школа със сигурност ще преуспее. Но въпросът е защо държавните, общодостъпните училища ще се превръщат в бащиния на някой самозабравил се директор.
А министърът вместода уволнява да даде решението. Министър все пак е.
А междувременно да си припомним:
Вижте и това (можете да разберете какво точно е станало, как директорката се е опитала да се погаври с певицата): Дарина Такова: Никога повече няма да кандидатствам и претендирам за нищо в България
Разговаряхме с директорката Добрева. Тя ми изпрати конспект с условията. Попитах я многократно кой ще ме изпитва, не стана ясно. Подготвих документите, за което платих около 80 лв. (още ме е яд) и съвсем мирно и тихо отидох да ги подам. Видях подробностите за изпита, бях готова на всички стъпки, които включват писане на тема по конспект от рода- къде са преходите на видовете гласове, какво е стакато, маркато и легато, първа среща с ученика, опора, дихание и стойка... Затварят те в стая за шест часа и пишеш анонимно, ако мистериозната комисия те одобри, минаваш нататък. Следва показен урок с ученик и събеседване с комисията. Бях готова за всичко това. Видях тогава за пеенето, истински концерт от арии и художествени песни. Попитах дали аз трябва да пея, бе ми обяснено, че категорично да. Аз казах, че си тръгвам. Секретарката изпадна в истерия, че вече е завела документите и какво да правела сега, о ужас! Директорката я успокои, че има начин да се анулира завеждането, и така приключи нашата среща. Разбира се, че гневът ме обхвана, разбира се, че не е краят на света за мен. Можех да замълча, но за мен мълчанието е знак на съгласие и съпричастност. Написах текста в личния си профил без да очаквам това, което последва, истинска революция, планетата се разтресе.
Прочетох за себе си отвратителни неща, че съм ужасна певица и учител, че съм пръдла и откачалка, до това, че трябва да дам път на младите, което показва пълно невежество по отношение на материята. Учител по оперно пеене е чест и отговорност, която може да поеме само професионалист с опит и богата история зад гърба си.
Потресена съм от вербалната агресия на хора, на които езикът им пуска отрова за фина материя, която е на светлинни години от компетентността им.
Изведнъж българинът стана свиреп защитник на закона и експерт по оперно пеене. Българинът, който не си дупчи билет в транспорта, не спазва законите за движение по пътищата, не си плаща данъците, хвърля боклука си където му падне, заравя фасовете си в пясъка на плажа, изведнъж побесня, че световно признат оперен артист трябва да пее пред комисия за семпло място в средно училище, където е решил, че може би ще бъде полезен.
Най- много ми хареса коментарът, който сравни ситуацията с това, все едно да накараш Стефка Костадинова да скочи отново 209 см, за да я вземат за учител по физическо в квартално училище...
Все още разсъждавам, защо тази малка моя история предизвика грандиозен скандал в държавата. Помислете и вие. Аз бях дотук.
Обещала съм на себе си и на детето си, че никога повече няма да кандидатствам и претендирам за нищо в България.
Бъдете здрави.
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времето, живота, свободата.
14 коментара:
Значи според вас за различните кандидати трябва да важат различни правила?
Страхът от можещия, това е водещият мотив не само на тази директорка. Погледнете правителството., висшия съдебен съвет, огледайте се ,в която и да изберете държавна служба! Навсякъде в България се назначават удобни, по правило и незнаещи хора,калинки, които потискат всяко по-кадърен и особено пък не мълчащ, познаващ материята специалист.
Korneliy Savov
Знаещия, можещия, кадърния човек, личността, винаги е предизвиквал ненавист и омаскаряване от безличните и некадърни индивиди.
Томи Томев
До другарката, която отново не в час или дори не е на този свят, щото е написала:
Значи според вас за различните кандидати трябва да важат различни правила?
Не, другарко, не значи това. А значи, че талантливи учители училищата би следвало да ги търсят със свещ, а не да ги прогонват по такъв недопустимо грозен начин... ето това значи! Мислете малко, щото се излагате...
Ако едно правило важи за едни, защо да не важи за други? Правилата трябва да са еднакви за всички.
За талантливите, другарко, трябва да има други правила. Подвеждането на таланта под общите правила означава неуважение и непризнаване на талантите, иначе казано, е израз на комунизъм. Не можеш да приравниш г-жа Такова с някаква си там посредствена даскалица (като Вас самата), нали така? Просто не е справедливо талантите да бъдат изравнявани с некадърниците. А у нас има диктатура на некадърниците и на простаците, цялата власт също така е тяхна.
Не, другарьо. Във всяка цивилизована страна правилата важат за всички. При куманизма обаче едни бяха по-равни от други. Сега пак ли така да стане? А? А?
Дрогарко, понеже не мислите, понеже сте отчайващо немислеща, затова Ви се чини, че сте станала "демократка", а Вие сте истинска комунистка. При комунизма имаше пълно равенство и тогава талантливите личности бяха приравнявани с некадриците в името на комунистичеснкото пълно равенство. Оттогава именно у нас има тирания на некадърниците и посредствените. С нищо ситуацията не се променила, у нас властва все същия манталитет. Ето и Вие без да се усещате дърдорите неща, в които няма смисъл. При демокрацията се отдава всекиму длъжното и неговото, т.е. тоест способните получават истинско признание и това спомага за просперитета на общността. Докато комунизма доведе до пълна разруха защото нивелираше личностите, т.е. убиваше талантите. Но което Вие очевидно сте гореща привърженичка, щото за Вас признаването на талантливите Ви е лично неизгодно...
Ако при в един конкурс има правила за участие, тези правила не трябва ли да важат за всички?
Доказано талантливите ги назначават без никакви конкурси, дрогарко... и това е справедливо... защото е в интерес на общността.
"Справедливо, защото е в интерес на общността". От вас не съм и очаквал друго. Автоматично да приравните интересите на една общност със справедливостта! Вие изобщо давате ли си сметка що е справедливост?!
Конкурсите трябва да се провеждат според правилата. Там талантливите ще изпъкнат над другите. Но имайки предвид,че един портиер се представя за философ, конкурсите не трябва да се подценяват.
Не, другарко, аз съвсем не зная що е справедливост (нищо че съм го преподавал близо 40 години!), бихте ли ми обяснила? Все пак аз съм просто един "портиер", а Вие, предполагам, сте учена дама, знаеща абсолютно всичко. Та слушам Ви, другарко. Или Вие прекрасно знаете какво дадено нещо НЕ Е, но КАК Е изобщо не знаете? :-)
Другарко, кое от двете съждения според Вас е вярното: "Един философ се представя за портиер" или "Един портиер се представя за философ"? Кое от двете е истина в моя случай? Да видим доколко злобата влияе на съжденията Ви...
Публикуване на коментар