Днес се навършват 76 години от смъртта на българския Цар Борис III
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времето, живота, свободата.
2 коментара:
Цар Борис Трети има заслуги и за спасяването на българските евреи.
Но това, с което заслужи истинско уважение е отказът му да изпрати български войници на Източния фронт. Край Сталинград зяедно с немците се биха фашизоиди от Румъния, Италия, Унгария, Хърватия. За наша чест, български войник срещу Червената армия не беше изпратен. Поклон! С голяма вероятност можем да кажем, че този отказ струваше живота му.
Колю, Цар Борис Трети беше убит от тези, които след това ликвидираха и суверенитета, и свободата, и достойнството на страната му... т.е. беше убит от руснаците. Грозно е вие, комунистите, които толкова години безчинствахте над България и българския народ, сега да лъжете и да се мъчите да оневинявате убийците му...
Публикуване на коментар