От групата на небезразличните граждани една госпожа се захвана да проучи въпроса около назначаването на учители по философия в Пловдив и Пловдивско, поиска информация по ЗДОИ. Вече е почнала да получава документите. Ето първоначалната й констатация, а в тази връзка и моето писмчо до нея:
... В повечето училища липсват каквито и да било критерии за избор на подходящ кандидат. Всички имат разписана процедура за подбор на кадри, но директорът решава (някъде наречен информиран избор) като понякога е подпомаган, понякога не от комисия. Новост за мен се оказа, че някъде все пак са налични критерии (карти за оценка). Оставям на страна доколко обективни са... Ръководството на СУ "Климент Охридски" не Ви е допуснало до конкурс поради "обиди и клевети към институцията и нейния директор"?! Знам, че имате остър език, но нали не сте осъждан за клевета и обида? Това е сериозен гаф. ...
Ето и моят отговор от тази сутрин:
Здравейте, уважаема г-жо ...,
Много Ви благодаря за интересната информация! Струва ми се, че е добре по някакъв начин най-важното от нея да направим така, че да стигне до гражданите. Понеже все пак, въпреки всичко, въпреки състоянието на общността, все пак главната надежда за промяна са именно гражданите - а за тази цел върху формирането на тяхната непримиримост трябва да влияем ние, дето не сме се отказали от противодействие спрямо безобразията на властващите.
С директора на СУ "Кл.Охридски" водих разговор в присъствието на съкретарката му (при едно друго, по-раншно мое участие в избор на учител по философия), просто тогава му поставих въпрос защо не съм извикан на интервю, той ми отговори някакви глупости; никакви "клевети" не съм отправял към него, просто му казах, че училището не му е бащиния и не може да си прави каквото му скимне. Обясних му, че при назначаването на учители по презумпция се подразбира, че водещ следва да е интересът на учениците от качествено обучение, той обаче ми отговори много грубо, че "такъв като мен", "дето е уволнен за некадърност", нямал право да говори за тия неща; доста злобно ми заяви това, а аз пък му казах, че като се е разпищолил (самозабравил) толкова, това един ден ще му излезе на носа, защото вреди на институцията (той е директор може би от 30 години вече!). Това в основни линии беше. Написах жалба, РУО-Пловдив ми отговори, че всичко при тази процедура било "напълно законно", т.е. покри протежето си. Безобразията са страшни! Ето затова се налага ние, гражданите, да реагираме - в противен случай положението ще стане съвсем безнадеждно.
В МГ имаше тази есен на два пъти обявено учителско място по философия. Изглежда назначеният след започването на учебната година се отказа от работата (!!!) и затова преди около 10 дни мястото беше обявено пак. Първият път бях допуснат до събеседване, това в края на август, вторият път - не, става дума за това дето беше наскоро. Затова аз попитах РУО-Пловдив на основата на какви критерии директорката е селектирала кои кандидати ще покани и кои няма да покани на интервю. Изобщо директорите на училища си правят каквото им скимне под благия и всичко прощаващ поглед на РУО и МОН.
Около 1 ноември и аз възнамерявам да предприема протестни действия, евентуално с подкрепата на някои приятели от групата на небезразличните граждани. Засега обаче все още не сме решили какво да направим. Ако искате, можем да си обединим силите евентуално за провеждане на протест в София, готов съм за това.
Всичко добро, хубав ден Ви желая!
С поздрав от сърце: Ангел Грънчаров
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
3 коментара:
Здравейте, г-н Грънчаров.
Приеха ли Ви за член на фейсбук-групата "Кръг консерваторъ"? Питам, защото администраторите на групата са пусали скрийншот с вашето кандидатстване за член и Ви се подиграват злонамерено и обидно, подкрепени от доста участници в групата, които се изреждат да говорят какви ли не неща за вас. Опитах се да Ви защитя, но и на мен се нахвърлиха. Ето линкът на публикацията:
https://www.facebook.com/groups/conservativebg/permalink/1469817483165747/
Положението няма как да стане безнадеждно в някакво необозримо бъдеще, както смята следващият този блог.
Напротив, положението е безнадеждно от края на миналия век. Просто г-н Грънчаров чак сега е забелязал.
Въпросът е дали да продължи да се бори за промяна на статуквото и, ако - да, то - по какви начини. Или да тегли майните и сиктирите на родното образование и да се отдаде на други дейности.
Г-н Грънчаров, защо не напишете една книга, посветена на методиката и дидактиката на философията? После ще я разпространите из педагогическите библиотеки из страната...
Списващият този блог исках да кажа аз.
Публикуване на коментар