Предприемачът Саку Туоминен и проектът му HundrED искат да споделят успешни иновативни практики от училища по целия свят
... "Трябва да променим целия подход към образованието", категоричен е Саку Туоминен. "Ако погледнете най-добрите училища, те не просто консумират учебно съдържание, а и го създават", продължава той и дава пример с третокласници, които получават задача да създадат нов учебник по биология. "Те търсят информация, правят снимки, мислят обяснения на процесите и кое според вас е по-ефективно - да четеш или да създаваш", пита риторично предприемачът.
Той често е чувал аргумента, че една идея дори и да работи някъде, в друга държава няма шанс да тръгне. Учителите обаче не смятат така, открил е Туоминен след много разговори с тях. Те просто имат нужда от увереност и вдъхновение, за да приложат новото. И от достатъчно доказателства за ефекта на една инициатива. "Когато има примери, учителите и директорите ще повярват", сигурен е финландецът, макар да признава, че промяната няма да се случи бързо.
Саку Туоминен вече е събрал много такива примери. Като на канадското училище, където ученик, който се чувства тормозен, зле или просто самотен, сяда на така наречената приятелска пейка, а до него скоро се присъединява друг, за да го подкрепи. "Идеята е изключително проста, но много ефективна", обяснява предприемачът, и е показателна за това, че промяната в училищната среда не е задължително въпрос на пари. Понякога е нужно само вдъхновение. (Прочети ЦЯЛАТА СТАТИЯ)
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
Няма коментари:
Публикуване на коментар