Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 28 декември 2019 г.

Защо дори и децата в Азия мразят училището, намиращо се под диктата на държавната бюрокрация?



... Юта е едно от много деца в Япония, които се наричат футоко. Японското министерство на образованието ги определя като деца, които отсъстват от училище повече от 30 дена по причини, които не са свързани със здравето им или с финансите.

Терминът може да се тълкува по различни начини - отсъствие, бягане от час, фобия от училище или отказ от обучение.

Отношението към футоко се променя през десетилетията. До 1992 г. отказът от посещение в училище се смята за вид психично заболяване.

През 1995 г. нагласите се променят и на отсъствието започва да се гледа малко по-толерантно. На 17 октомври тази година правителството обявява, че отсъствията сред учениците от началните и прогимназиалните училища са достигнали рекордни резултати, като 164 528 деца са отсъствали за 30 дни или повече през 2018 г., спрямо 144 031 през 2017 г.

Движението за по-свободни училища в Япония започва още през 80-те години на миналия век в отговор на нарастващия брой футоко.

Това са алтернативни училища, които се стремят да спазват принципите на индивидуалност и свобода. Те са и алтернатива на конвенционалните училища и домашното обучение, но не дават призната от държавата квалификация. Броят на учениците, които посещават тези по-свободни училища вместо редовните училища, се увеличава през годините - от 7 444 през 1992 г. до 20 346 през 2017 г.

Отпадането от училище може да има дългосрочни последици и съществува голям риск младите хора да отпаднат изцяло от обществото и да се затворят в домовете си - явление, известно като хикикомори.

Още по-притеснителен е броят на учениците, които отнемат живота си.

През 2018 г. броят на ученическите самоубийства е най-високият от 30 години насам, като има 332 случая. През 2016 г. нарастващият брой на самоубийствата на учениците кара японското правителство да предприеме действия за предотвратяване на самоубийства със специални препоръки за училищата.

Защо обаче толкова много деца избягват на всяка цена училището в Япония?

Сред причините са семейни проблеми, лични проблеми с приятели и тормозът в училище, показва проучване на министерството на образованието. Най-често отпадналите от училище деца споделят, че не се разбират с дружите ученици или с учителите си. Такъв е случаят и с Томое Морихаши. ... (Прочети ЦЯЛАТА СТАТИЯ)



Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд. Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.

Няма коментари: