Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 28 февруари 2020 г.

Защо у нас с писане - и с... мислене? - не може да се живее?

0
3413

ПРОФЕСИЯ „ПИСАТЕЛ ПО БЪЛГАРСКИ“

ИЛИ ЗАЩО У НАС Е ПО-ПРИЕМЛИВО ДА ПЕЧЕЛИШ ОТ ПРОСТИТУЦИЯ И НАРКОТИЦИ, НО НЕ И ОТ ПИСАНЕ

Виолета Стайкова
С какво се занимава Стивън Кинг? Този въпрос е насочен към всички български издателства, които според данните из интернет са около 1300. И да, въпросът е напълно сериозен. Та… какво работи Стивън Кинг?
За разлика от българските издатели, едва ли има други хора по света, които да не знаят, че той е писател. Професионален писател, ако трябва да сме по-точни. За разлика от българските издатели, едва ли има други хора по света, които да не знаят, че работата на професионалния писател е да пише… и срещу това да получава пари.
Това му е професията. Да си професионален писател не е по-различно от това да си професионален спортист. Професионалното писане, също както професионалното спортуване, изисква сериозна, всекидневна, къртовска работа. Нужни са години тренировки и стотици скъсани страници, за да се напише наистина добра история, която да заслужи вниманието на издателите.
Самият г-н Кинг е бил отхвърлян от издателите над 30 пъти и признава, че е бил на косъм да се откаже от писането. Но така е навсякъде по света и това е част от играта – да пробиеш в литературата е по-трудно, отколкото да си отвориш фабрика за пластмасови сламки. През мизерията, съмнението, отхвърлянето и упоритата вяра в собствените възможности са минали и Стивън Кинг, и Дж. К. Роулинг, и Джек Лондон – списъкът е безкраен. Но веднъж пробиеш ли… Но веднъж пробиеш ли, получаваш потупване по рамото и инструкции как да продаваш и рекламираш книгата си сам?!? Така поне е в България. Защото там, където по правилата на световната литература, мъките свършват, в България тепърва започват. (Прочети ЦЯЛАТА СТАТИЯ)
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

2 коментара:

Анонимен каза...

Статистиката!!! Колко са четящите английски и колко са пишещите на този език? Успешните пишещи на български са точно същият процент колкото пишещите на английски.

Ангел Грънчаров каза...

Как ги изчислихте ма, другарко? Или сте просто твърде проницателна?