Задушница е. Бог да прости починалите, да даде мир на душите им! Да си спомним за нашите близки хора, които вече не са сред нас. Те са живи докато носим спомена за тях в душите си.
Да се запитаме обаче за следното: дали не се е получило мъртвите да са по-живи от нас, а ние, дето уж сме живи, да сме всъщност мъртви, да сме мъртвите живи?!
Какво ще кажете по този въпрос?
Да се запитаме обаче за следното: дали не се е получило мъртвите да са по-живи от нас, а ние, дето уж сме живи, да сме всъщност мъртви, да сме мъртвите живи?!
Какво ще кажете по този въпрос?
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времето, живота, свободата.
3 коментара:
От всички мъртви ти си най-жив!
Бъди щастлив!
Аз ли съм мъртъв ма, другарко, или Вие, дето криете дори самоличността си, т.е. сте никоя? Я помислете сега малко пък ми отговорете честно...
https://www.proza.ru/2013/12/06/2279?fbclid=IwAR1FA98RxtoHbEbxj6CjzkwEg33o8_cUvZFQMkzfJHsNagt9IHAoh5oS4v4
Публикуване на коментар