Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 9 май 2020 г.

Най-съдбовният въпрос отново е: А що е истина?


Много е трудно да се реши кое е истина и кое е манипулация и лъжа (пък дори и с чисто търговска цел!). Ето че основният въпрос и в наше време е: А що е истина? (Прочутият Пилатов въпрос, знаете как гадничко Пилат се ухилва на Христос, казвайки този въпрос в отговор на думите на Учителя: "Аз съм Истината, и Пътя, и Живота".)

Масово не умеем да различаваме истината от лъжата (и съзнателната заблуда). Безпомощни сме направо. Хората масово са податливи на лъжите - защото чрез тях им казват приятни неща.

От истината не само боли, не само горчи, но и заради нея се страда. А чрез лъжи и измами се върви към успех. Така е било в този свят и така ще бъде.

Който живее с истината - страда. Лъжците са огромно мнозинство ведно с наивниците, които им вярват.

Въпреки всичко аз съм от партията на свободата. И на истината. Истината ни прави свободни (Христос). Готов съм да продължа да плащам крайно жестоката и тежка цена за този свой избор. А вие?

Аз съм демократ. А вие?

(Някои са се самозабравили дотам, че са си въобразили, че са богове. И са способни да изтребят човечеството за да докажат това...)







Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времето, живота, свободата.

2 коментара:

Анонимен каза...

https://dashboard.twitch.tv/u/a_grunch/broadcast

Анонимен каза...

Къде гледа Прокуратурата?