Един от най-успешните модели на реформа в образованието е направен в САЩ и това са т.н. "чартърни училища". Моделът работи чудесно за началното образование. По същество чартърното училище е аутсорсинг на държавните услуги в образованието: правителството на САЩ отделя стандартно финансиране на всяко дете и съвсем не е против как американците ще решават какво е нужно именно на техните деца. В такива училища децата имат възможност да получават задълбочени знания в областта на езиците, точните науки, различните видове спорт, което ще им даде съответните предимства в живота. Естествено е, че такива училища се ползват в САЩ с огромна популярност. Подобен модел, впрочем, може да стане чудесна алтернатива на съществуващата унифицираща система на образование у нас.
Виж също: Ню Йорк създал 656 училища за 11 години.
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
1 коментар:
"Десет малки негърчета" :-)
Публикуване на коментар