Може ли, ако си човек, да нямаш своя лична философия? Може ли да живееш като човек без философия? Какво е животът без философия? Ето такива въпроси поставям, които ще ни подтикнат да се замислим, за да стигнем в един момент до много други нови и свързани с тях въпроси: Що е философия? И коя е моята лична философия?, Как се философства? Като философствам - какво правя? и т.н. Реших да направя една поредица от такива клипчета, в които обаче са съвсем кратки, т.е. в тях ще излагам по една провокативна теза, която може да ви подтикне да се позамислите. Идеята ми е да са до 3-5 минути продължителност тези клипчета. (Е, ако са и до 10 минути не е престъпление, но да не се повече от 10!)
Толкова засега. Какво мислите за идеята ми? И готови ли сте да я подкрепите като поне харесате и споделите това мое клипче - и следващите след него? Предварително благодаря за благоразположеността ви към начинанието ми!
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
Няма коментари:
Публикуване на коментар