Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

вторник, 8 февруари 2022 г.

Компютрите ли ни правят роби?

 

ЩЕ ЗАОБИЧАМЕ ЛИ РОБСТВОТО СИ!
В цялата История на нашата цивилизация всичко се повтаря. Много са говорели за "ново начало", "нови ери", "нови епохи" или "грандиозни промени", но истината е само една - най-големият проблем винаги е бил как управляващите да контролират управляваните. Тъй като хората винаги са били неравни, някои винаги са били господари, а други - подчинени.
Тази дилема е стояла в главите на стотици поколения управници. Стои и днес.
В древността робовладението я решава директно с притежание на тялото на подчинения. Робите са били собственост на господарите си, подобно на къщите, мебелите и домашните им животни. Контролът е бил пълен. Който не слуша - бой, глад или смърт.
По-късно - във времето на феодализма контролът е бил чрез притежание на земята. Крепостните са зависели изцяло от прехраната си, тя е зависела от земята, а земята е била на феодала. Който се опита да излезе от контрол - умира от глад.
По- късно капитализмът променя само господарите - те вече не е задължително да са със синя кръв. Обаче за масата контролът не намалява. Този път той е чрез собственост върху труда. Парната машина и електричеството не променят дилемата. Масата пролетарии зависят от работата си, а работата им дават (или не дават) капиталистите във фабриките и заводите си.
Днес вече сме в пост-капиталистическата епоха, наричана по десетки начини. Трудът не играе вече такава роля, тъй като технологиите постепенно заменят хората. Важно е съзнанието. Затова главната задача на днешните господари е контролът върху съзнанието. Най-големите изобретения на последните десетилетия - персоналните компютри, смартфоните и интернет прекрасно служат на тази цел - да контролират съзнанието ни. Както точно казва Олдъс Хъксли в "Окончателната революция" - "Задачата на олигархията е да принуди масата от хора да заобича подчиненото си положение!"
Мрежата и смартфоните доста добре се справят със задачата. Повечето хора, особено младите, прекарват в интернет и социалните мрежи голяма част от времето си. Те вече са крепостни селяни на системата - много по-малко общуват с живи хора и много повече - с Google и Facebook. Това създаде възможност на управляващите елити да контролират поведението на масата много по-лесно и успешно, отколкото робовладелците контролираха робите си, сеньорите - крепостните си селяни или капиталистите - пролетариата.
Мрежата започна да налага свой език, своя идеология и поведение, което е удобно на елитите. Пред очите ни се създава нова цивилизация, с нова култура, новоговор, нови понятия, нов морал и етика…и всички те са подчинени единствено на идеята "новите роби" да обичат робството си.
Всеки, който дори се съмнява в правотата на налаганите норми веднага е дамгосан като комунист, фашист, терорист, сексист, расист, хомофоб...
Тъй като светът е глобализиран, това се случва на всички. Глобална е и олигархията, което улеснява вземането на всякакви решения за контрол. Такъв успех би бил мечта за господарите в миналото.
Днес живеят последните все още свободни хора. Днешните млади и следващите след тях вече ще са под тотален контрол. Който може- вижда как се работи по въпроса от години.
Виждаме какво постига "пандемията". Скоро ще видим следващата стъпка - т.нар. "климатични промени". Тогава нивата на контрол ще станат тотални. Климатичният глобален локдаун няма да ни забранява само да пътуваме и да се събираме, а ще ни наложи колко и какво да ядем, колко електроенергия да ползваме, как да се обличаме и дори колко пъти да се къпем...за да не "нарушаваме климатичния баланс"...
Системата за този тотален контрол се нарича "интернет на всичко". Дори няма да има нужда от полиция, а свободни да ядат каквото искат и да се къпят колкото си искат ще бъдат само тези, които управляват системата - тоест - глобалната олигархия.
Повечето хора ще приемат това робство, че дори и ще се радват, че "пазят земята".
Масата ще обича подчиненото си положение!
Трябва да се опитаме да попречим на всичко това! Трябват ни нови идеи, нови елити и нова борба! Това няма да стане със слепи и безидейни протести или въстания. Ще стане с "четене и писане" и с обединение на всички, които осъзнават случващото се. Само подготвени хора могат да поведат масата.
Крайният срок да започваме подготовката беше вчера. Днес вече закъсняваме...
 

ВИЖ СЪЩО И (ОТ СЪЩИЯ АВТОР):





Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...






Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободатаизд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времетоживотасвободата.

2 коментара:

Анонимен каза...

Поредния несправящ се с технологиите и крещящ - ама защо младите не ми обръщат внимание? Защото си скучен до отегчение пич.

Ангел Грънчаров каза...

Другарко, Вие поне прочетохте ли какво казва този човек? Или просто си плямпотите, водена от своята неръкотворна и бликаща на талази из душата Ви злоба и завист към всичко, що е що-годе интелигентно, към всичко, което е що-годе личност?