Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
Представена публикация
За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!
Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...
вторник, 19 април 2022 г.
Дали спрямо Македония не се държим така грозно и глупаво както Руска Путинландия се държи спрямо Украйна - и докъде ще стигнем по този път?
Македонският въпрос вече е определен от ИТН и БСП като червена линия за запазване на коалицията, подкрепена от Президента.
От миманса много силни са и гласовете на еднопроцентовата ВМРО, която е с най-големи заслуги за този капан, в който днес България е изолирана без подкрепа в ЕС - заедно с ГЕРБ, които го наложиха, за да запазят властта на ББ.
Днес всички те късат ризи колчем долети вест от Запада за вдигане на ветото.
Изолацията се дължи на факта, че много късно нашите политици преформатираха македонския казус от просто исторически в политически - свързан с правата на българите в Македония. Това оставя в страните в ЕС съмненията за търсене на удобен повод именно за историческа вендета, заради неуспелия преди век интеграционен процес на Македония в рамките на третата българска държава и неблагодарността на днешното македонско население към нашите жертви в този процес.
Тук не взимам страна, а се опитвам да погледна на проблема неутрално.
Проблемът на българската позиция е двояк.
От една страна, искаме промяна на тяхната Конституция и включването на македонските граждани с българско самосъзнание като народотворна част на македонската нация. Това искане е безспорно справедливо, но то се блокира от другата страна, поради нашето нежелание да допуснем дори съществуването на възможност българските граждани с македонско самосъзнание (има такива, колкото и да отказваме да го признаем) да се организират и пропагандират за своите интереси под предлог, че нашата Конституция не допуска малцинства. За отказа от европейското право на сдружаване България е осъдена три пъти от Европейския съд по правата на човека. Т.е. ние искаме македонците да прилагат европейски стандарти, които обаче не се отнасят до нас.
От друга страна, за приемането на тази промяна се изискват 2/3 мнозинство, т.е. гласовете на ВМРО ДПМНЕ, чийто основен аргумент против е именно действията на българските власти по казуса ОМО Илинден. Още повече, че ОМО не могат да имат сепаратистки искания (аргументът на нашия КС), защото така ще блокират Македония от членство в ЕС и такива искания са в разрез с Договора за приятелство между двете държави.
Но да допуснем, че ние сме прави с нашите претенции, а македонците не.
От гледна точна на нашия национален интерес пак е важно да погледнем на проблема не с историческото минало, а в историческа и геополитическа перспектива.
България има фундаментален интерес от бърза интеграция на Западните Балкани в ЕС, каквато позиция защитавахме в нашето ЕС председателство. Защото единствено политическата и икономическата интеграция ще позволи и културната интеграция между двата народа, когато историята ще спре да бъде разделител между нас. Когато някой не е притиснат с отнемане на историята му, само така може да се отвори към разбирането, че тази история не е на неговата млада нация и няма как да бъде. Нещо повече, обратният процес на втърдяване вкарва в употреба вносни исторически интерпретации от типа на “македонската азбука”, които Русия и лично Путин неколкократно направиха. А Македония извън ЕС е висш руски интерес. Защото заедно със Сърбия, Черна Гора и Босна правят руския клин на Балканите, който изолира България от ЕС и я правят лесна руска плячка.
В процеса на присъединяване можем да изискаме гаранции за правата на българите - забележете - вече от името на ЕС, а не като двустранен спор. Така България ще излезе от трайната европейска изолация, в която националистичната политика на ВМРО я набута.
На философско ниво, македонският казус е българския подтиснат националистичен комплекс, произтичащ още от руския данайски подарък “Сан Стефано”, който оформи половин век българска история и изгради нашата национална памет въз основа на стотиците хиляди български жертви ( вкл. двама мои прадядовци) в борбите за българска Македония.
Но от съвременна гледна точка, претенциите ни към тази държава не са драматично различни от тези, с които Путин започна войната в Украйна - която в неговия мироглед, както в нашия за Македония - е само и единствено част от руската, респективно, българската история.
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
2 коментара:
Големи сте умници, но като започнат македонски евродепутати да орезеляват България в Брюксел, вие "умниците" пак ще заговорите че това е руска провокация, въпреки че ще е отровна чорба, която сами сте си натворили.
Другарко, чорбата се дроби, на не се твори или натворява. Нема защо да чакаме македонски евродепутати да ни орезиляват, та ний самите си се орезиляваме превъзходно и при това непрекъснато...
Публикуване на коментар