Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 28 юли 2022 г.

Трябва ли ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА и ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ да се явят заедно на изборите?

Най-важната новина от днес е предложението на ДБ към ПП да се явят заедно на изборите (предизборна коалиция). Това е стратегически важен ход, който се надявам в ПП да оценят и приемат. Защо?

Тези избори трябва да бъдат Рубикон, между миналото (ГЕРБ и ДПС) и бъдещето (прореформистките и антикорупционни сили). В този смисъл те ще бъдат черно бели, екзистенциални, цивилизационни и т.н. Изборите за голямата истина, а не за подробностите.

В тази битка значение има първото място и максимално голямата победа на изборите, максималния брой гласове в Парламента, а не отделните спефицики на партиите. В българската история има един успешен опит - този на ОДС, които спечелиха изборите през 1997 година и успяха да обединят цялото многообразие от различни сили и да управляват 4 години. И с малко повече мъдрост можеха да управляват и повече, ако не беше проекта Сакскобурготски.

Формулата ОДС сработи защото приюти под крилото си всякакви антикомунистически сили. В днешния случай "лепилото" са антикорупционни, антимафиотски интереси.

Мога да ви изброявам плюсовете на подобна предизборна коалиция, но ето някои най-важни:

1. Ще обере вота, който получава победителя именно защото има най-големи шансове. Този вот е около 5 процента, нарича се суинг вот, на тези които вървят с победителите.

2. Ще демобилизира ГЕРБ защото шансът им да спечелят изборите отива в небитието, а от там логиката на избирателите им (по-голяма част гласуват за власт) да повторят вота си за тях намалява. Защото ГЕРБ и ДПС ще видят власт през крив макарон.

3. Аргументът против - че ще загубят част от основния си електорат - твърдите привърженици, макар и да има известна тежест, е повърхностен. Всеки политически ход има ползи и загуби. Но по пътя ще се спечелят повече гласове, отколкото ще се загубят. При всички случаи изобилието от избори изтощи мобилизационния ресурс по отделно на партиите.

4. Може да се разпределят и ПП да се върне към народняшкото говорене и центристки позиции, а ДБ да си развие темите в своето поле. Но главното говорене ще бъде мафия/антимафия, корупция/антикорупция.

При всички случаи ще бъде силен мобилизационен ход.

Не че не може да се яват отделно, но по отделно, ще загубят тези 5 процента допълнителен бустерен вот за формиране на мнозинство, който България в момента ще даде именно за да се излезе от цикъла нестабилни правителства. А това е ключов аргумент и актив.

България е уморена от избори и ще даде бонус на този, който може да се откъсне като печеливша комбинация за изборите.

Който разбрал, разбрал.

Ще ги познаете по критиката и по нашепванията - сами можете повече.

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...







Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободатаизд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времетоживотасвободата.

2 коментара:

Анонимен каза...

Няма да те поканят за кандидат, нито ще ти предложат някаква топла държавна службица. Видяхме - година и половина ГЕРБ не управляват, а ти продължаваш да бъдеш нощен пазач, а не даскал. Точка по въпроса.

Ангел Грънчаров каза...

Ами ако ме поканят, другарко?! Що ще правите тагда? (Преди време ме поканиха за министър на образованието, как пък заборавИхте това?)