Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 13 януари 2023 г.

Каква е ролята на публичния философ в раждането на наистина демократичната гражданска общност у нас?

 

Това е запис на втората част на редовната сбирка на нашия Философски дискусионен клуб, която бе проведена на 12 януари 2023 г. За първи път лайфът на дискусията беше излъчен директно не тук, в youtube, а във фейсбук, ето на този адрес може да се гледа. Обсъждаме въпроса, формулиран вкратце в заглавието, като даваме много примери, илюстриращи тезата ни. 

Разбира се, няма как, става дума и за кусурите, недъците, "кривиците" на досегашното изявяване на нашата гражданска демократична общност и най-вече на нейните лидери, описваме поведението на т.н. "звузди", на популярните лица, които много често се държат по крайно неверен, дори осъдителен начин, не спомагащ за консолидирането на силите на гражданската демократична общност, а, напротив, спомагащ за капсулирането й, за невъзможността й за единодействие, за солидарност, за взаимно насърчаване, за обединяване на силите и пр. 

Пак става дума и за ролята на т.н. публични философи (сред многочистлената група на т.н. публични, иначе казано, "звездни" интелектуалци!) , каквито у нас, за жалост, са толкова малко, което и води до значителна част от упоменатите недъзи. Щото ролята на философите (на автентичните духовни водачи!) е незаменима, не може да се компенсира с нищо друго. 

Толкова тук. Останалото - в клипчето. Приятно гледане и приятни размисли ви желаем! 


ПОДКРЕПА: Become a Patron!

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...







Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

Няма коментари: