Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 29 декември 2023 г.

А дали като махнем руското грозилище "Альоша" на неговото място да не поставим една прекрасна статуя на тракиеца Орфей?


Съвсем не е лоша идеята като се махне руското грозилище "Альоша" на неговото място да се постави една хубава статуя на Орфей. Как възприемате тази идея? 

Ха сега да видим доколко сме европейци (и космополити, граждани на света!), щото, както и да го погледнем, не друг, а тъкмо тракиецът Орфей е най-ценената личност не само в Европа, но дори и в целия свят! 


СПРАВКА ОТ УИКИПЕДИЯ: Древногръцки и други източници отбелязват тракийския произход на Орфей. Основните истории за него са съсредоточени върху способността му да очарова всичко живо и дори неживо с музиката си (обичайна сцена в мозайките на Орфей), опита му да извлече жена си Евридика от подземния свят и смъртта му от ръцете на менадите на Дионис. Орфей е една от най-ярките и най-значимите фигури както в класическата митология, така и в западната култура като цяло. Неговият образ е въплътен в различни художествени произведения включително поезия, филми, опера, музика и живопис. Първите му изображения са от 600 г. пр.н.е. Съществуват 92 такива върху антични вази със сцени от основните орфически легенди. Орфей (на старогръцки: Ὀρφεύς; на латински: Orpheus) е герой от древногръцката митология, легендарен певец, музикант, поет и пророк, основател на религиозно-философското учение орфизъм и смятан от мнозина за най-великия певец и поет на древността. 


За гърците Орфей е основател на култови обряди на така наречените „орфически“ мистерии, които стават особено актуални в епохата на елинизма след завоеванията на Александър Велики. Приписват му се голямо количество химни, наричани орфически, в които възхвалява божествата на природата и се стреми да научи сънародниците си с простичка молитва да отдават почитта си към тях. Орфей е обявен и за автор на една от поемите „Аргонавтика.“ Учението му е опит да облагороди суровите нрави и да научи хората на по-висока хигиена и култура. Сред многобройните варианти на орфическите легенди най-устойчиви са тези за изумителната му дарба като музикант и певец и началото на неговия канонизиран образ на укротител на дивия свят и чудодейната му лира.

ДОБАВКА ОТ КОМЕНТАРИТЕ: 

Станислав Йовков: В древността на този хълм е имало паметник на Херакъл (Херкулес). Част от постамента била запазена и до 19 век. Дори има сечени монети с този паметник 🙂 


Ангел Грънчаров: Станислав Йовков Ето още една хубава идея, да възстановим паметника на Херкулес! 🙂 Ето колко хубаво и плодотворно нещо е дискусията! 🙂 Раждат се чудесни идеи!

ДОБАВКА 2:

Интересен казус възникна тук при нас, в Пловдив: дали Орфей, известен със способността си да очарова и омагьоса всичко живо и дори неживо с музиката си, ще може ако не да омагьоса и да очарова, то поне да направи по-мека... пълна със сърпове, чукове и петолъчки руско-съветско-българска железобетонна комунистическо-комуноидна глава! 🙂




ПОДКРЕПА: Become a Patron!

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...







Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

Няма коментари: