Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

петък, 8 март 2024 г.

Как да се пазим от фейк-новините, как да разпознаваме лъжите и лъжците - и как да почитаме истината?

БЕЛЕЖКИ ВЪРХУ НАСКОРО ВЪВЕДЕНИЯ ТЕРМИН „ФЕЙК НОВИНИ“  

Иванка и Жак Асса  

Както често повтаряме, че вече четем не по задължение, а като хоби и затова се впечатляваме от всички нововъведения.  

Преди време написахме няколко бележки върху начините за манипулиране на обществото. Сега ни впечатли нещо по-модерно, но в същата насока.  

Фейк (англ. FAKE) се превежда като фалшификация или невярна измислица. В края на ХХ век и началото на ХХI век информационните технологии се развиха много и масово навлязоха в медийната дейност. По времето на нашата младост беше лесно – за да повярваме на медийно съобщение трябваше да го получим от два източника. Днес „фейк новината“ бързо се размножава в много медии, защото е създадена със специалната цел ефективно да въздейства.  

Фейк новините могат да се подразделят на два основни типа:  

Съзнателно невярна информация - авторът знае, че представя невярна информация. Целта може да бъде манипулиране на общественото мнение или увеличаване на интереса към определен уебсайт. Като цяло информацията е неверна, но може да съдържа и достоверни данни.  

Дезинформация. Преди появата на интернет хората обикновено получаваха новини от надеждни медийни източници, чиито журналисти трябваше да спазват строги стандарти на професионална етика (както вече казахме, трябваше да ги проверяват по различни начини). С разпространението на интернет се появиха нови начини за публикуване, споделяне и потребление на новини и информация, а стандартите за контрол и редакционните норми бяха значително намалени (появиха се правила, като забраняват единствено човеконенавистни сведения). Сега много хора получават информация от социалните мрежи и други онлайн източници, в които не винаги е лесно да се определи кои истории са истинни и кои не.  

Тези две основни типа се подразделят на следните видове:  

1. Сензационни заглавия. Сензационалността привлича - възмутителни и необичайни истории или изкривени изображения увеличават броя на гледанията и разпространението на публикациите. Заглавията за примамка се използват специално за привличане на посетители към съответен уебсайт и увеличава приходите от реклама. Това често се прави за сметка на истинността и точността на информацията.  

2. Пропаганда. Навремето имало една човеконенавистна идеология „националсоциализъм“ с министър на пропагандата Йозеф Гьобелс. Той е казал „Дайте ми средствата за масова информация и аз всеки народ ще превърна в стадо свине“. Пропагандата използва невярна информация или изопачени факти, за да подведе публиката и да я насърчи към неприемлива за нея политика или предубедена гледна точка. 

3. Нискокачествена журналистика. Понякога журналистите нямат време да проверят всички факти, преди да ги публикуват, което води до често срещани грешки и създаването на фалшиви новини.  

4. Фиктивно съдържание В този случай фалшиви, измислени истории се представят като информация от истински новинарски източници.  

5. Сатира и пародия Някои фалшиви новини се публикуват с цел забавление. Това са сатирични истории, базирани на актуални новини или за известни личности, с хумор, ирония и елементи на преувеличение. Подобни истории нямат за цел да подведат аудиторията и не трябва да се приемат на сериозно. Известно е, че високопоставени политици отричат ​​и етикетират подобна информация като „фалшиви новини“, въпреки че фактически проверена информация. В Пловдив живееше един много способен архитект Чинков, който по време на „социализъма“(както го произнасяше любимия „бай Тошо“) е измислил над 500 вица за него (но според тогавашните „никой не го одобрявал“) Имаше и един Радой Ралин, когото също „никой не го одобрявал“.  

„Фалшиви новини“ е широк термин, който означава различни неща за различните хора и значението му може да бъде противоречиво. През 2018 г. британското правителство забрани използването на термина в официални документи, заявявайки, че му липсва ясна, смислена дефиниция. Вместо този термин се използват термините лъжа и дезинформация.  

Опасни ли са фейк новините?  

На хората често се налага да вземат важни решения, например за кого да гласуват на избори или да не гласуват въобще. Те търсят информация от новините, поради което точността на новините е много важна.  

Фейк новините крият следните опасности: 

Когато хората не могат да различат истинските новини от фалшивите, това създава объркване и неразбиране по важни социални и политически въпроси. Хората имат общото усещане, че „не можеш да повярваш на всичко, което четеш“ което подкопава цялостното доверие в сериозните източници на новини.  

Фалшивата и подвеждаща информация относно лечението на сериозни заболявания като рак или Covid-19 може да накара хората да вземат грешни решения за здравето си.  

Много фалшиви новини са насочени към подбуждане и изостряне на социални конфликти. Поддръжниците на всяка гледна точка имат свои собствени „факти“, което води до повишена поляризация на обществото.  

Студентите от университети и колежи трябва да използват надеждни източници на информация, за да изпълняват задачите си. Ако използват източници с ненадеждна или подвеждаща информация, могат да получат -ниски оценки.  

Когато ние бяхме студенти (а това стана три пъти) се стремяхме да водим точни записки, иронично мислейки си, че ако преподавателят случайно се е подвел, ние не сме тези, които „да му отворят очите“. Когато станахме преподаватели, нашият девиз беше „не ни вярвайте безпрекословно, спорете с нас и вярвайте само на собствения си ум“. Мислехме, че сме привилегировани, защото преподавахме „точни науки“, но забелязахме, че и философията може да се преподава така (макар че, изглежда, само ние приемахме това).  

Как да разпознаем фейк-новините

И така, как можете да забележите фейк новините във Facebook и други социални мрежи? Как можете да избегнете участието си в произволното разпространение на невярна информация? Описани са десет съвета за откриване на дезинформация, разпознаване на сайтове с фейк новини:

1. Проверете източника.  

2. Проверете уеб адреса на страницата, която разглеждате. Понякога уеб адресите на сайтове с фалшиви новини съдържат правописни грешки или използват редки разширения на домейни като .infonet или .offer. Ако не сте запознати със сайта, отидете в секцията „За компанията“.  

3.Оценете автора Намерете информация за автора, за да разберете дали той заслужава доверие: реален човек ли е, каква е репутацията му, принадлежат ли статиите му към определена област на знанието и обхваща ли определени въпроси?  

3. Преценете каква може да е мотивацията на автора.  

4. Проверете други източници Други уважавани източници на новини или медии съобщават ли този факт? Цитирани ли са надеждни източници в статията? Професионалните глобални новинарски издания имат редакционна отговорност да проверяват фактите и разполагат с обширни ресурси за това, така че ако съобщават и този факт, това е добър знак.  

5. Останете критични Голяма част от фалшивите новини са предназначени да провокират силни емоционални реакции, като страх или гняв. Останете критични и се запитайте: каква е целта на тази статия? Популяризира ли определени възгледи или проблеми? Може би статията се опитва да подмами потребителя да отиде на друг уебсайт? 

6. Проверете фактите Надеждните новини включват много факти: данни, статистики, цитати от експерти и др. Ако всичко това липсва, запитайте се защо. Докладите, съдържащи невярна информация, често съдържат грешни дати или променени крайни срокове, затова се препоръчва да проверите датата на публикуване на статията. Това актуална ли е или остаряла новина?  

7. Оценете коментарите Дори истинска статия или видео може да няма коментари. Често връзките и коментарите към дадена статия могат да бъдат автоматично създадени от ботове или потребители, наети да публикуват подвеждаща информация. 

8. Оценете собствените си убеждения Всички ние имаме вярвания. Могат ли да повлияят на реакцията ни към дадена статия? Социалните медии могат да създадат ехо камери, като предлагат статии, които отговарят на вашите търсения, интереси и мнения. Колкото повече информация получавате от различни източници и от различни гледни точки, толкова по-вероятно е да можете да направите правилните заключения.  

9. Проверете дали статията е шега Сайтовете за сатирични новини са много популярни, но не винаги е ясно дали новината е шега или истина. Преминете към самия уебсайт, за да видите дали е типично за него да публикува сатирични и забавни истории.  

10. Проверете автентичността на изображенията.

Изображенията в социалните медии може да са редактирани или променени. Възможните признаци за редактиране на изображение включват изкривяване (правите линии на фона изглеждат извити), странни сенки, назъбени ръбове и нереалистично перфектен фон на фигурата. Освен това даденото изображение може да е реално, но използвано в подвеждащ контекст. Обратното търсене на изображения в Google ви позволява да проверите откъде идва дадено изображение и дали е променено.  

Имаме един любим наш поет-певец Владимир Висоцки. 

Ето един стих, който най-добре отговаря на нашите емоции: 

Малко по-бавно, коне, 

малко по-бавно! 

Стегнете се, 

не слушайте камшика. 

Ех, на какви коне 

попаднах - своенравни 

Не успявам да поживея 

песента си да допея. 

Ние се надяваме още да поживеем и да научим повече за фейк новините. Защото те нарастват стремглаво, а ние сме почитатели на истината. 

Благодарим, ако сме ви били полезни, за да ползвате ума си!

 

ПОДКРЕПА: Become a Patron!

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...







Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

 

1 коментар:

Анонимен каза...

"Руснаците ще вземат Киев за 3 дни" е пропаганда и фалшива новина. А новината "Путин е болен от рак и умира до 2 месеца" - не е ли същото?