Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

събота, 6 април 2024 г.

Как живеем - богоугодно или човекоугодно?


Получих от авторката (за публикуване във философското списание ИДЕИ) следното есе, побликувам го веднага (с най-лека редакционна намеса): 

Как живеем - богоугодно или човекоугодно? 

Д-р Николинка Климукова 

Екзистенциалният въпрос: „Как живеем - богоугодно или човекоугодно?“ съпътства земното ми съществуване и изниква в мисълта ми с различна интензивност в зависимост от появяващите се житейски ситуации. (Прочети ЦЯЛАТА ПУБЛИКАЦИЯ)

ДОБАВКА: А на авторката написах следното съобщение:

Да Ви попитам нещо: 

Въпросът...

"Как да живеем: богоугодно или човекоугодно?" 

... си позволих да го редактирам малко, да го променя, струва ми се, че с лека промяна звучи още по-добре. 

Ето два варианта с лека редакция, които предлагам аз:

Как живеем - богоугодно или човекоугодно? (Само махнах "да".)

Как живея - богоугодно или човекоугодно? (На мен в този вариант ми звучи най-добре, не знам как Вие мислите?)

Но Вие сте автор, кажете Вие как да остане. 

Аз предлагам само лека редакционна промяна (с Ваше съгласие обаче ще стане само!). Предлагам третия вариант, както е сега като най-водещо заглавие.

Засега оставих и трите варианта, за да можете да прецените по-лесно кой е по-подходящ. Като изберете, ще ги уеднаквя.

Това е. Хубав ден! 

ПОДКРЕПА: Become a Patron!

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...



Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

Няма коментари: