Киркегор разказва за пожар в цирка. Не намирайки кой да изпрати пред публиката да съобщи неприятното известие, директорът изпраща на арената клоуна. Но, чувайки трагичната новина от клоунските уста, зрителите си мислят, че с тях се шегуват и не помръдват от местата си. Пожарът се разгаря и зрителите умират от недостатъчна пластичност на ума.
__________
Хосе Ортега-и-Гасет
Кьеркегор рассказывает о пожаре в цирке. Не найдя, кого послать к публике с неприятным известием, директор отправляет на арену клоуна. Но, слыша трагическую новость из клоунских уст, зрители думают, что с ними шутят, и не трогаются с места. Пожар разгорается, и зрители гибнут от недостаточной пластичности ума.
__________
Хосе Ортега-и-Гассет
"Избрани трудове" на Ортега-и-Гасет можете да си свалите и да четете, ползвайки ето този линк: https://vk.com/wall-6827569_51780
ДОБАВКА: Младите у нас завършват средно (пък и дори "вишо"!) образУвание неориентирани и безпомощни пред изпитанията на свободния живот. Който им е непознат понеже в училище (пък и в университета, което е съвсем непростимо!) ги подготвят не за свобода, а за робуване, а това в 21-ви век значи мизерен и по същество просешки живот!
Не намерим ли начин да изкореним робския манталитет, ширещ се из българските простори (чиито корен е най-вече в погрешната образУвателно-"възпитаваща" система!), ние, българите, не само че няма да видим добро, не само че ще си пропилеем по най-глупав начин всички шансове, които имаме като страна-член на ЕС и НАТО, но и по най-глупав, баламски начин (от простотия!) ще се подхлъзнем към пропастта на тотално абсурдното безмислие, в което сега тъне путинизирана, опутлеризирана Русия, това е блатото на тъй жалката робска комуноидна безличност, съвсем парадоксална и ирационална в тъй напредналия 21-ви век!
ПОДКРЕПА: Become a Patron!
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, изд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни за времето, живота, свободата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар