Понеже у нас младата ни демокрация (крайно непрокопсала - заради хептен разпищолилата се напоследък властваща руско-българска кагебистко-ченгесарска мафия!) вече не работи, буксува, да не кажа че е блокирала и агонизира, реших тази сутрин да направя една справка за всички видове управление (освен демокрацията), та да видим накъде можем да се свлечем ако в един момент народът каже:
"Не щем повече свобода и демокрация, не щем повече партии, майната й на демокрацията и майната им на демократите, искаме твърда ръка, искаме си пастир или водач, щот сме стадо, искаме си фюрер, искаме да ни управлява вечно некой убавец, примерно Боко Борисов, или Румен Радев, или Костя Копейкин, или направо таваришч Путин искаме да ни мачка!"
Прочее, медийни мерзавци като таваришч проф. Иво Христов или таваришч Мартин Карбовский (таваришч Явор Дачков тоже думает так, таваришч Вацевый тоже!) точно за това дърдорят от години, на това учат народа: "просветен авторитаризъм" е умната теория на въпросния одиозен професор таваришч Иво Христов.
Та в тази връзка понеже съм философ и дълги години съм преподавал гражданско образование на младите, студенти и ученици, реших да обясня вкратце кои са възможните видове власт или управление; ето, моля, четете, помислете, сами избирайте каква власт искате щом, тъй да се рече, вече сте "отвратени" от "тъй лошата демокрация":
Меритокрация, meritocracy (от латинското merito, заслужил и старогръцката дума κράτος, власт), това е управление (власт) на заслужилите, на доказалите се, на способните.
Какистокрация (от гръцкото κάκιστος – най-лош и κράτος – сила, могъщество, власт), това е управление на най-лошите, на простите, некомпетентните; противоположност на аристокрацията.
(Ние дали не сме точно това, а, как мислите?)
Аристокрация (от гръцки: ἀριστεύς, най-добър, с благороден произход, елит, и κράτος, власт, могъщество): това е власт на най-добрите.
Охлокрация (на старогръцки οχλοκρατία, от οχλος – тълпа и кρατος – сила, власт) буквално значи власт на тълпата. Когато демокрацията се изроди и изопачи, тя се превръща в охлокрация.
(Ние май сме точно това, а, как мислите?)
При изродената демокрация, т.е. при охлокрацията народът не знае що иска, за което заслуга имат демагозите, популистите, т.е. ония, които подклаждат най-лошите чувства у немислещите, у наивните.
(У нас популисти бол, с лопата да ги ринеш, тая напаст е особено многобройна, но за сметка на това е свръхнагла; прочее, непопулисти у нас, т.е. правдолюбивите политици, са най-нищожно малцинство, някъде към 15%, имам предвид политиците от ПП-ДБ.)
Излиза, че демокрацията може да се изроди и в какистокрация, и в охлокрация.
Демокрацията (от гръцки: δημοκρατία, от δῆμος народ и κράτος «власт») е власт или управление на народа, на гражданите.
Тимокрация (на гръцки: τῑμοκρᾰτία, от на гръцки: τῑμή, цена, чест и на гръцки κράτος, власт, сила) е власт на ценните, на честните, на достойните, на почтените.
Технокрация, иде от τέχνη (изкуство, майсторство, умение): власт на умеещите, на можещите, на експертите.
Олигархия (от гръцкото ὀλιγαρχία; ὀλίγος – малко, и ἄρχω – начало, това е власт на едно привилегировано малцинство.
Плутокрация (на гръцки: πλουτος – богатство, κράτος – управление) е власт на богатите.
Теокрация, от гръцката дума θεος (теос) – Бог: управление на свещениците, на църковните водачи, ходжи и попове.
Автокрация, от гръцката дума αὐτός, сам и κρατέω, управлявам, властвам: управлява един, т.е. самодържавие, самовластие.
Непотия (от латинското nepos, родителен падеж nepotis – внук, племенник), във властта участват роднините на управника, на властника.
Фобиокрация, от гръцкото phobos, т.е. страх: управление чрез насаждане на страх и омраза; иначе казано: путинизъм, путинщина.
Тоталитаризмът е пълна власт на държавата над живота на индивидите, основана на липса на свобода, на безправие; комунизмът е точно това.
Демархия или лотокрация е форма на управление, при която властващите се избират чрез жребий.
Анархията иде от гръцкото αναρχία, αναρχίζοντας значи без начало), сиреч без ръководство, без ред също, т.е. всичко е оставено на произвола, това е форма на устройство, при която няма институции, няма власт.
Това е в общи линии, вкратце и най-ясно казано.
Приятно мислене ви желая, драги ми вечно недоволни мърморковци и умници!
(Ще ми бъде приятно да разбера кой начин на управление лично вие си избирате или харесвате, ще съм ви благодарен ако имате добрината да ми кажете де, щот вие от много ум само си мълчите, нали така, нали правилно разсъждавам, а?)
Хубав ден!
ПОДКРЕПА: Become a Patron!
Освен
това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие
спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
1 коментар:
Диктатура на разума, другарю философ. За Грънчаров най-хубавата демокрация е правителство на ППДБ, които имат едва 40 от 240 депутата. България се нуждае от просветна диктатура, и под диктатура никой да не разбира че ще се убиват хора. Не. Просто такива като Грънчаров не трябва да имат достъп до народните дела. :D Ще го сложим в дигиталната клетка като му спрем интернета и е до там.
Публикуване на коментар