Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

сряда, 1 април 2015 г.

Страна, в която такава голяма част от населението страда от подобни умствени и нравствени дефицити, е опасна страна

Правозащитники обеспокоены позитивным отношением к Сталину

Лишь четверть респондентов "Левада-центра" согласны с тем, что Сталина можно назвать государственным преступником, 57 процентов возражают против такой оценки
Кладбище узников ГУЛАГа в Воркуте
Кладбище узников ГУЛАГа в Воркуте
Правозащитники обеспокоены позитивным отношением многих россиян к советскому лидеру Иосифу Сталину.
Согласно опросу «Левада-центра», до 45 процентов увеличилось в этом году число россиян, считающих, что жертвы, которые понёс советский народ в сталинскую эпоху, оправданы великими целями и результатами. В 2012 году тех, кто придерживался такого мнения, было почти в два раза меньше.

КРАТЪК МОЙ КОМЕНТАР: Горката госпожа Валерия Новодворская, Бог да я прости, казваше, че е тежко да се живее в страна, в която половината от хората са идиоти; изглежда обаче положението е сякаш дори по-тежко в туй отношение; тия данни показват, че от четирима руснаци трима са направо човешки и нравствени уроди - щом само 25% от руснаците смятат, че масовият убиец Сталин заслужава да бъде смятан за държавен престъпник. Страна, в която такава голяма част от населението страда от подобни умствени, нравствени, личностни, образователни, духовни и каквито искате още дефицити, е опасна страна, е страна, в която могат да се случат какви ли не идиотщини, катаклизми и трагедии. 

Само толкова ще кажа по този въпрос. А какво е положението у нас, в България? Смятам, че не е по-различно. Уроди и у нас колкото щеш. Това, позволете да констатирам, е наистина страшно...

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

1 коментар:

Анонимен каза...

След 900 години царизъм и 100 години комунизъм друго и не може да се очаква, даже е учудващо, че в Русия все още има може би около 10% „здравомислещи“ хора според темата, която напоследък Ви занимава. Само че за съжаление и в старите демокрации се наблюдават обезпокоителни тенденции с възхода на националпопулистките лидери и партии в Западна Европа. Оказва се дори, че англосаксонците, които аз смятах за имунни срещу нелиберални изкушения, се подадоха на евтината пропаганда на Фараж и UKIP. Това показва колко крехък феномен е свободата и как тя винаги може да бъде загубена. При това въпреки кризата Западна Европа е все още относително благоденстваща, не ми се мисли какво ще стане не ако, а КОГАТО кризата се задълбочи (което е неимнуемо) – „они там все разнесут“, както казват руснаците.

Да вземем за контраст българите, народ прочут със здравомислието и практичността си. След 1990 те преживяха и преживяват тежки дни във всяко отношение, включително материално, но нито за миг не се подадоха на крайности! Искам да видя какво биха правили западноевропейците и американците при заплати от 350 евро. Впрочем това скоро ще го видим, макар че чак до 350 евро те вероятно няма да паднат, а може би с около 50-60%, но и това ще им се види нанагорно.