Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

сряда, 4 март 2009 г.

А кога, драги ми сънародници, ще си мръднем поне малкия пръст, та да разрушим и ние един ден нашия подъл Картаген?!

Иво Инджев е написал хубав пост: Пуническата им война е паническа. Той завършва със съвсем верния и мъдър извод:

Когато управляващите загубят мярката между шегата и подигравката, без да им пука (или без да разбират), че стават за смях, това означава само едно: паника. Най-известната тотална война в историята на древността, война на унищожение без милост и докрай, е „пуническата”. В нея Рим побеждава накрая Картаген и заличава конкурента за господство от картата на тогавашния свят. Съвременници сме на вариант, при който панически се води битка за оцеляване на една власт, която се дави в задушаващите десетина процента народно одобрение и вече не признава правилата на политическата битка.

Та в тази връзка си позволих малко да продължа мисълта на Иво Инджев, поради което написах там следните думи:

Така е, войната на Рим срещу Картаген (символ на разврат и всякакви подлости) е завършила безпощадно: Картаген е бил изравнен със земята, почвата била посипана със сол, та никога повече да не поникнат злотворните цветове на нравствената разруха, на подлостите, коварствата и пр.

Преди да се случи това обаче сенаторът Катон Старши години наред завършвал всяка своя реч с прочутите думи: “И тъй, господа, Картаген трябва да бъде разрушен!” (Ceterum censeo Carthaginem esse delendam). Повтарял ги упорито, непрестанно, натрапчиво, докато не постигнал целта си.

Нашият Картаген, драги съфорумци, знаем кой е, нали така: всеки ден се изказваме за него. А какво правим за да разрушим и изкореним от земята своя така нагъл и арогантен Картаген?!

Та, прочее, позволете ми да се провикна и аз малко патетично, но пък за сметка на това като Катон Стари съвсем искрено: “А кога, драги ми българи, ще си мръднем поне малкия пръст, та и ние да разрушим един ден нашия подъл Картаген?!”

Вижте и чуйте най-новото в първия български видеоблог: Angel.G-TV - видеоблогът на Ангел Грънчаров. Технологичният прогрес трябва да се насърчава!

16 коментара:

Анонимен каза...

Картаген е велик град и велика култура. Той наистина бива разрушаван, но това не променя историческата му роля. Нещо повече - съдбата по-късно създава вандалско кралство на негова територия и римляните патят жестоко от него. Така, че това със синонима на разврат е много обидно към една развита култура, нямаща нищо общо с днешните комунисти и наши политици. Нямаме нито един политик, който да може да мие обувките на Ханибал.

Ангел Грънчаров каза...

Говорим за гледната точка на римляните, а пък Рим е не по-малко велика култура. Аналогията с нашите днешни реалности, с нашия "Картаген" не е, разбира се, буквална, а е символическа. Ако подобно на римляните сме непримирими към нашия "Картаген", ако искаме да постигнем същия резултат (изкореняване на комунизма), тогава имаме шанс да постигнем успех и напредък. Примиренчеството, половинчатостите, умората и пр., с които водим нашата битка с нашия "Картаген", предопределят това, че заразата ще остане дълбоко в душите. Това имам предвид с моята аналогия. Този е смисълът. Явно не сте ме разбрали...

А от друга страна мнозина българи си обичат нашия "Картаген"! И това не трябва да го забравяме. Те го наричат "велика култура", по същия начин, по който Вие нарекохте оня Картаген велика култура...

Анонимен каза...

Римската и Картагенската републики са две държави с напълно еднакви цели и методи, с които ги постигат. До нас е достигнала само римската гледна точка, което значи, че сведенията не са много обективни. Както и да е. От това също можем да изведем аналогия до тези, които преди избори най-много реват, че няма да се съюзят никога с противника си, а после си управляват в коалиция. Да ги видим какъв цирк ще направят на тези избори.
Кажете кога ще е следващата сбирка на клуба. Мислих, че ще е тази седмица.
Петър Славов

Анонимен каза...

Символиката и аналогията е интересна, само че има един "малък" проблем: Пуническите войни между Картаген и Рим продължават от 264 до 146 пр. Хр., т.е. конфликтът трае общо около 120 години. Въобще при историческите събития често са забравя времевата рамка. Б-я паднала 1018 под византийско робство, но се освободила 1185. Какво значат някакви си 170 години? Но това са около 6 поколения! Или 1396-1878, около 500 години, "само" около 16 поколения. Дайте да ги прескачаме набързо и да видим какво става в освободена Б-я след 1878! Ами по тази логика 1944-1989 е един пренебрежимо кратък период, "миг", само някакви си 1,5 поколения! Направо можем да го игнорираме и да гледаме напред.

Така че ние ще се напънем да унищожим "Картаген", но моля за малко търпение. На римляните все пак са им били необходими 120 години. Може дори да успеем и по-бързо. - В рамките на шегата. Естествено е хората да искат нещата да стават бързо "тук" и "сега", имаме само един живот. Но перспективата на историята понякога е различна. Един ден периодът 1989-2009, който изпълва цялото ни същество, може (не казвам че ще е) да е максимум кратка бележчица под линия. Какво е станало в Б-я например между 1489 и 1509? А между 1711 и 1734? Едва ли някой освен специалистите- историци знае това днес. Но за съвременниците това е бил едва ли не половината им живот!

Анонимен каза...

И кратко уточнение: почвата в Картаген никога не е била посипвана със сол и градът не е бил проклинан, както често се твърди. Цезар решава да го възстанови, а Август го възстановява. Но това са исторически тънкости без пряко отношение към темата.

Ангел Грънчаров каза...

:-) Интересна дискусия :-) Едва ли има възможност у нас да се каже каквото и да било, което след това да не бъде изопачено, "опровергано", отречено и пр., и т.н. По тази логика човек по-добре да си мълчи и нещо да не казва, та белким критикарите мирясат.

Аз обаче настоявам да се схване точния смисъл: нашата реакция спрямо нашия "Картаген", именно спрямо комунизмът и неговите отломки в душите. Не е нужно да се кара вода от десет дерета за да се обосновава тезата, че нашия "Картаген" трябва да бъде оставен да излъчва зловонията си и да трови живота ни.

А това какво било точно станало с оня Картаген, със сол или с пипер била посипана земята след него, как точно е бил изринат от земята, кога и как е бил възстановен и пр., и т.н., простете, но няма никакво отношение към темата. Впрочем, нашият "Картаген" го възстановят без изобщо някога да е бил разрушаван :-)

(Кога клубът ще се събере ще се обяви по надлежния начин съвсем скоро.)

Анонимен каза...

Е стига, де! Няколкото коментара не са от злоба (надявам се), а просто от педантичност. Вашата употреба на тази символика е просто неуместна в случая, което същевременно не означава отричане на борбата срещу комунизма.

Ангел Грънчаров каза...

ОК, разбрах най-после, особено ставам схватлив когато някой почне да иронизира, показвайки извънредно дълбокомислие и остроумие! :-) За злоба не става дума, а за опити за доближаване до смисъла. У нас, оказва се, е крайно трудно някакъв смисъл, пък макар и елементарен, да бъде признат от повечко хора...

Анонимен каза...

Не разбирам защо се заяждате, мислех, че с последния ми коментар се изснихме. Не се опитвам да ви иронизирам и схващам напълно смисъла, който влагате. За всяко мнение, което съдържа и частица несъгласие с вашето, вие започвате един нов кръстоносен поход, дори и ако е станало някакво недоразумение. Аз не мога да намеря една ваша статия, на която да имам причина да опонирам, и дадох тук само едно историческо уточнение(като другите коментатори), но вие вече сте готов с квалификацията си.

Ангел Грънчаров каза...

Не мога да разбера къде в думите ми открихте "заяждане"?!

При това се мъчите да ми припишете качества, които са ми абсолютно чужди; това е обичаен нашенски маниер при спорове; аз личностни квалификации никога не отправям, моите възражения са принципни и по същество.

Но често става така, че опоненти, които са склонни да спорят по детайли, бягайки от същината на проблема (което означава, че истината не ги интересува особено, а е важна тяхната суетност), проецират върху своя партньор в спора собствените си недостатъци.

Какво странно има в това, че аз предпочитам да остана на своята си гледна точка, а пък Вие си останете на своята?! Това е толкова нормално! Нима виждате смисъла на спора в това аз да започна в един момент да мисля точно като Вас?!

Анонимен каза...

За пореден път ви казвам, че по никакъв начин не възразявам срещу вижданията Ви. Напротив, аз ги подкрепям напълно. При положение, че чета всяка ваша статия всеки ден, не мисля, че има каквато и да е възможност да не съм разбрал какво искате да кажете. Рядко пускам коментари, понеже почти никога не виждам нещо, което да се различава от моите виждания. Спорът, който водя в момента е (не знам за Вас), че не съм съгласен с аналогията с Картаген, и това е единственото, което имам да кажа по повод на това Ви писание, и с това не се опитвам да ви натрапвам своите възгледи, при положение, че те са формирани отчасти от блога Ви. Не искам да споря с Вас на тема "комунизъм", понеже просто нямам какво да кажа повече от тоновете, които Вие сте изписали по въпроса, и които аз съм изчел поне отчасти.

Ангел Грънчаров каза...

Е, надценявате ме, цели "тонове" против комунизма не съм написал и явно няма да напиша; при това, ако сте забелязали, аз пиша не толкова ПРОТИВ комунизма, а ЗА едно друго миросъзерцание, което е коренно различно от комунизма, което е негово пълно отрицание и антитеза. Както и да е де, все пак всеки може да мисли и да пише каквото счита за нужно...

Спорът около Картаген наистина е дреболия, аз продължих толкова дълго да настоявам на правото си да си остана на моята гледна точка просто защото "нашият български Картаген" е нещо като метафора, т.е. е литературен прийом и средство. В писането човек трябва да разполага с пълна свобода апри избора на изразните средства. Аз съм много чувствителен на тази тема - да ми се казва как е "правилно" да се пише и мисли! - понеже съм травмиран в тази посока от същия този комунизъм, за който Ви се струва, че съм прекалил с писане против него. Т.е. имам си своите нравствени основания да настоявам за това свещено право на пишещия да избира каквито си иска думи, метафори, символи и пр. средства и похвати от чисто литературен характер...

Аз не мога да зная кой сте и каква е Вашата позиция по повечето принципни въпроси, понеже Вие предпочитате да пишете като анонимен. Аз лично към анонимните имам един рефлекс: не се церемоня много с тях, щото ми се струва, че щом не излизат от свое име, явно пишат и казват каквото им скимне. Така че даже в момента да пожелая да Ви се извиня, не зная към кого да поднеса извинението си. Писането анонимно си има своите рискове :-)

Бъдете здрав!

Анонимен каза...

Възражението ми относно Картаген не е толкова от педантичност, колкото от уважение към тази невероятна държава. Рим и Картаген са били две велики сили за времето си - просто не е имало място в Средиземноморието са две велики империи. Едната е трябвало да си отиде.
Но и Рим и Картаген са велики. А тук сблъсъка е между развитата западна култура и азиатската диващина - също един изключително древен сблъсък, който обаче е обречен да приключи с победа на Доброто, на демокрацията. Колкото и време да отнеме.

Анонимен каза...

Грънчаров, я остави малко истороята за Картаген, ами обясни защо те напсува твоят адаш от Ботевград. Същият, дето лежеше в затвора по политически причини, докато ти попиваше Партийната наука в града на Ленин.

Грънчаров, разкажи отново как на 10 ноември ти събори диктатора Живков. Много ми харесва тази история, много! Ти, Грънчаров, проникна в Партийния Дом, уж на конгрес по Научен Комунизъм. А всъщност така подкопа отвътре устоите на Живковизма и събори тоталитарната власт!

За да дойде комунизмът-костовизмът с човешко лице! Ура!!!

Това ще бъде написано във всички бъдещи читанки, тъй да знаеш!

Анонимен каза...

Стана малко объркване, просто защото двама-трима човека явно се интересуваме и от история и едновременните ни коментари са ви изглеждали като умишлени нападки. Затова пък чрез едно сравнение с последния бихте могли да направите разликата :)

Ангел Грънчаров каза...

Да, има недоразумение, но няма проблеми, важното е че си поговорихме :-)