Снощи поговорих по Скайпа с един българин, живеещ в Америка. Казахме си, споделихме туй-онуй, което ни е впечатлило напоследък. На мен лично ми е много интересно как изглежда случващото се у нас в очите на българи, които са навън, които не са в тази тукашна обстановка. Понеже ний, явно, сме претръпнали с глупостите и простащината, а пък те живеят в нормална човешка среда, понеже те живеят като свободни хора, а не като нас, унизени и потиснати. Няколко момента от неговите мисли искам да спомена, понеже по-силно ме впечатлиха.
Ето първият момент. Казва ми той следното:
Тук, в Америка, си има, да речем, 5% от хората, някакви си там откачалки, които обичат да слушат рап - или нещо такова. И това си е съвсем окей, тяхна си работа. Но у нас има не 5, а цели 95% откачалки, които нищо друго освен разни чалга-простотии не щат да слушат. Ето тук ни е проблема, в процентите! (ОЩЕ >>>)
Ето първият момент. Казва ми той следното:
Тук, в Америка, си има, да речем, 5% от хората, някакви си там откачалки, които обичат да слушат рап - или нещо такова. И това си е съвсем окей, тяхна си работа. Но у нас има не 5, а цели 95% откачалки, които нищо друго освен разни чалга-простотии не щат да слушат. Ето тук ни е проблема, в процентите! (ОЩЕ >>>)
18 коментара:
Не всички са от тази категория, има много човеци които по манталитет и начин на възприемане на живота са много далеч от така наречената чалга- политическа нравствена, културна, и всякакъв друг вид. Тези хора са доста голям процент, независимо, че на пръв поглед опростачването и простотията са завладели почти всички живеещи в България. Има една мисъл която казва, че и една капка катран е достатъчна за да развали пълна каца с мед. Просто в повечето случаи се акцентира върху простотията и чалга манталитета , отколкото да се показват стойностните, смислените, и ценностните неща от живота ни. И тези човеци, Ангеле, за които стана въпрос по горе, имат нужда точно от това което ти и други като теб правите за да се осъзнават все повече и повече българи. Дори само на един единствен човек да се помогне, си струват усилията. А по повод на това кой какво е казал, всеки е свободен да си каже мнението, всеки мери света според нагласите си. Ако човек е убеден в правотата си, във вяратя си, нищо не би могло да го отклони от пътя му, само смъртта има тази власт.
Затова ще използвам една такава мисъл, която преди време прочетох някъде, и много ми допадна.
Прави каквото трябва, а да става каквото ще.
И накрая бих казал, че не всички са свине, затова кладенчовата вода е нужна, тя не трябва да се консервира а да се полива е нея. Тя е нужна най вече на слабите едва "покълнали семена", а такива по нашата земя има много, и все повече ще стават. Убеден съм в това.
Моля ви се, забравете наивното възхищение от всичко чуждо и особено американско. Този господин, дето уж живее в САЩ, нищо не е видял, разбрал и осмислил.
Сравненията между Европа, респ. България и Америка по ред причини са абурдни. Това са общества със съвсем различна история, фон и манталитет. Но като обща култура не може да става дума за сравнение между европейците и американците. Американците са необразовани или полуобразовани хора. Хора с висока и изтънчена култура, истински елитни личности в USA са рядкост. Европейските фабрични работници са висококвалифицирани специалисти, американските работници са слабо квалифицирани, едва обучени. Това за 5% и 95% го забравете. Първо, латиноамериканците в САЩ са 50 милиона, негрите са 40 милиона. Белите нелатиноамериканци са 196 милиона или 64%. Т.е. поне 1/3 от американците са малцинствени и не особено високо образовани. Но това се отнася и за по-голямата част от останалите 2/3 бели. Така че „откачалките” в САЩ са по-скоро 95%.
Освен това мозъците на американците са промити от 50-годишната комунистическа пропаганда на КГБ. Повечето американски медии, университети, институции и партии начело с изпълнителната власт са превзети от левите и КГБ. Американският долар е пред колапс. Китай ще изпревари САЩ икономически още около 2016 година. Така че упадъкът на САЩ е неудържим и рухването вероятно ще се състои в следващите 5 години. Това ще е жалко, защото САЩ са последната преграда пред световното господство на Русия и Китай.
Иначе България като посткомунистическа страна, разбира се, не е цъфнала и вързала. Но българските проблеми не идват толкова от прословутия български манталитет, а от руското влияние в страната. Русия продължава да контролира своите бивши колонии. Всъщност тя до голяма степен контролира САЩ, какво остана за България. Вижте и как бившата ГДР в момента поглъща старата ФРГ, а не обратното, както се мислеше 1990.
Казвам това като антикомунист-реалист, който наблюдава развитието в света и САЩ с безпокойство и съжаление.
Ще добавя, че американските елити не разбират процесите в Русия, ОНД и Източна Европа, но руските мозъчни тръстове като например Института за САЩ и Канада на РАН доскоро с тов. Арбатов, сега Рогов начело за сметка на това отлично се ориентират в процесите в Америка. Американците не могат да разберат степента на инфилтрация на Америка от руски агенти и агенти на влиянието (над 100 000), нито плановете на Русия за Америка. Цялата операция Перестройка беше една гигантска измама и дезинформация, за да бъда поставена Америка на колене. Тя вече навлиза в своята заключителна фаза. Специална роля в нея има ислямският тероризъм, в действителност създаден и контролиран от Москва.
А геополитически най-важните страни в Европа за Русия са Финландия, Германия и България. Достатъчно е да погледнете картата, за да ще се убедите в това. От тях Русия никога не може да се откаже. Ето това е изворът на проблемите на България. Разбира се, българската модернизация е закъсняла по исторически причини, България е била владяна от една изостанала, ориенталска империя като османската. Това естествено дава своите отражения върху манталитета, политическата култура и т.н. Но това е второстепенно, решаващо остава руското влияние.
"Така че упадъкът на САЩ е неудържим и рухването вероятно ще се състои в следващите 5 години."
Тази приказка бива повтаряна упорито от поне 100 години, именно, че "капитализмът" и неговият връх, САЩ, са осъдени на умиране, на неминуема смърт, но се видя от опита на самата история, че по-скоро краят на света ще дойде, отколкото капитализмът или Америка да загинат...
"Американците са необразовани или полуобразовани хора."
Това е шега, нали? Голям шегобиец сте: няма-няма и изтърсите някакъв такъв майтап! Да сте чули колко от водещите 10 университета в света са американски?
Водещата в технологично отношение страна е "необразована" или "полуобразована", не излиза ли, по Вашата логика, че съвсем скоро ний, българите, ще станем водещи в технологично отношение в света, понеже нашето образование за нищо не става, т.е. ние нищо чудно да сме най-необразованите хора в света?!
Няколкото елитни университета в Америка не променят факта, че мнозинството американци са ограничени и необразовани, нямат интерес към политика, изкуство и наука, не четат книги и гледат по цял ден телевизия, особено баскетбол. Пропастта между духовния елит и обикновените граждани е гигантска. Анекдотите за тъпотията на американците са безброй. Всички клишета са клишета, но европейците при сблъсъка си с американската действителност са шокиран от реалността в Америка и за съжаление не всички, но много от предразсъдъците за тази страна се оказват верни.
Трябва да приемем света такъв, какъвто е и Америка такава, каквато е: най-свободната страна на света, лидер на свободния свят, но страна на огромни социални контрасти без изтънчена култура. Можем да се възхищаваме на предприемачския дух на американците и англосаксонците като цяло, на „капитализма на протестантската етика”, но това не пречи същевременно да виждаме ограничеността и повърностността на американците.
Училищното образование в Америка: силно социално диференцирана училищна система, бедните почти нямат шансове, само един чужд език в училище, американците имат почти нулеви познания по география, не пътуват в чужбина.
Американските медии: не отразяват почти никакви събития в чужбина
Висшето образование: американците се представят пред света като големи мислители и новатори, в действителност следването много прилича на учене в училище, много наизустяване и знанията се проверяват чрез елементарни тестове. Признавам обаче, че като цяло американската система за висше образование е по-добра, отколкото скептиците предполагат. Американските студенти са алкохолизирани, годишно 1400 умират от алкохолни ексцеси, 500 000 попадат в болница.
А иначе сериозните анализи изискват задълбоченост. Аз съм прочел и анализирал много книги, документи, статии и материали за комунизма, капитализма, Русия, Америка и Европа, по история, политология, социология, философия и икономика и мн. др. Написаното от мен не са приумици, а е плод на задълбочено осмисляне на много източници.
Затова уверено мога да кажа за края на „капитализма”: да той предстои, но не само поради вътрешните противоречия на капитализма, а поради активната „помощ” на Москва и Пекин. Сталин пропусна голямата криза 1929, но сегашните управници в Русия и Китай едва ли ще изтърват шанса, който се открива пред тях със сегашната криза, отчасти предизвикана от самите тях. (Само Китай има доларови резерви, с които веднага може да срине Америка. Освен това Китай още към 2016 ще изпревари САЩ икономически.) Всички сериозни икономисти предричат крах на долара, всъщност той става пред очите ни. А част от сериозните политически анализатори предричат скорошен колапс на Америка и/или Трета световна война.
Нещата даже не биха били толкова проблематични, ако не бяха Русия и Китай. Дори капитализмът в сегашната му форма да рухне, докато има хора, винаги ще трябва да се произвежда. Следователно някаква форма на пазарна икономика вероятно ще се установи отново. Само че Москва и Пекин няма да оставят Америка да се опомни и да стъпи отново на крака.
И за да няма недоразумения: аз критикувам капитализма от консервативни и антикомунистически позиции. Поради това критичните ми забележки към Америка ни най-малко не издигат стойността на комунизма, на Москва и Пекин. Алтернативата на сегашния капитализъм не са комунизмът или социализмът. Но упадъкът на капитализма вероятно е неудържим.
Америка все още е много силна държава, но тя за съжаление има и слаби страни, които активно се експлоатират от комунистите. С малки изключения американските елити не разбират в каква смъртна опaсност се намират.
Нито пък от всичко това следва, че действителността в посткомунистическа България е хубава и желателна. Впрочем при тези сравнения аз по-скоро съпоставям Европа като цяло с Америка, не България, Португалия или Босна, да речем, от една страна, и Америка, от друга. Вярно е обаче, че и Америка, макар и по-унифицирана от Европа, също не бива да се поставя в един кюп. Европейците често не разбират, че Америка също е доста диференцирана, това са Съединени американски ДЪРЖАВИ (щати), всеки щат със своя физиономия, история, география, етнически състав, манталитет, законодателство и ред други особености.
Боже мили, американците не пътували в чужбина?! Ний ли пътуваме из чужбина след като заплатите ни не стигат до Враца да идем, камо ли в чужбина?!
Колега, начели сте се на конспирационистки леви "теории" и, което е още по-лошото, сте им повярвали, като уж сте ги преизтълкували в друг дух. Конспиративизмът е специфично психическо заболяване...
Не вярвайте на левите инсинуации. Комунистите от 150 години копаят гроба на капитализма, пък сами паднаха в него. Не надавайте ухо на тия леви лъжи. Капитализмът е вечен, понеже е плод на достиженията на цялата човешка цивилизация и се покои на универсалните човешки ценности. Нищо по-добро от капитализма не може да бъде измислено, а капитализмът е породен от реалностите на самия живот. Затуй е вечна форма. А комунизмите от всякакъв род си отиват неизбежно там, дето им е мястото: на бунището, на боклука на историята!
Наивността за Западнте елити, които никога не са живяли в комунистическа система, е донякъде разбираема, но винаги ме е учудвало, че и антикомунисти, живели при комунизма, не могат или не искат да разберат плановете на комунистите. Колкото и старателно и грижливо да се излагат аргументите, те не са в състояние да схванат съществуването на голям съветско-руски план за поставяне на Америка нa колене. Въпреки очевидните доказателства и индикации, въпреки предупрежденията на ред бегълци от Изтока, например неотдавна отново Сергей Третяков, който казва, че Русия не е приятел на Америка и че СВР (КГБ) продължава усилията си да подкопае Америка, и то много по-интензивно, отколкото по време на Студената война. Или чешкият дисидент Петър Цибулка:
„Какво е според Вас времевото разписание на Москва и Пекин за унищожението на Съединените щати?
Аз съм сигурен, че стратегията на нападението срещу Америка е разработена отдавна. В момента става дума само за варианти на стратегията: един вариант е да се провокира гражданска война в Америка. От комунистическа гледна точка това би било най-доброто решение. Втората алтернатива е да се извърши ядрена атака чрез ислямски пълномощник. И в двата случава съществените цели на московската стратегия биха били постигнати. Съществува също така възможността за ядрена атака от страна на Северна Корея срещу западното крайбрежие на САЩ. В хода на развитие на реалната ситуация ще се определи кой вариант ще бъде използван. В навечерието на една такава криза е съвсем естествено Москва да се опита да установи неутралността на Европа.”
Да, светът в момента се превръща в много нестабилно място, САЩ са в очевиден упадък (а Русия и Китай, всъщност целият BRICS – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка - във възход), а световната финансова система е на ръба на колапса.
Колкото ди „непътуващите” американци – това е факт. Само че това не е непременно нещо лошо, защото американците ДОРИ СЕ ГОРДЕЯТ С ТОВА (срв. Сара Пейлин). Именно „простите” консервативни непътуващи американци от провинцията, например Средния Запад, гласуват за републиканците и така спасяват Америка, за разлика от „пътуващите” и „образовани” либерали по крайбрежията, които подкрепят демократите. Ето още една разлика между европейци и американци. В Европа, вкл. в България, се гледа с уважение на хора, „кои са одиле по државите и говорат езици”. В американската провинция с това не можеш да впечатлиш никого, напротив. Консерваторът трябва да е малко „кон с капаци”, свързан със своя роден край, а не „гражданин н света”.
Нито една държава, която бе управлявана с методите на комунистите, не успя в развитието си, и не осигури на населението си по добър живот от времето преди да стане комунистическа. Напротив, всички тези държави тотално се сринаха, и това се случи защото комунизма е идеология, която в основата си е в тотално противоречие с основните икономически и вселенски закони. Идеология, религия, или обществено политическо движение, което се стреми да уеднаквява хората, да обезличава човешката индивидуалност, са обречени на провал. Това е така защото в основата на човешкото развитие е заложено различието на отделните индивиди.
А тези постоянни конспиративни теории, ги измислят в Русия за да оправдаят рухването на комунизма навсякъде по света.
А Вие господин анонимен се опитвате да се покажете за много начетен и знаещ, но не смеете да застанете зад думите си със собственото си име. Това ме навежда на мисълта,че се страхувате, или пишете по поръчка на тези същите, които измислят конспиративните теории.
Американците наистина са много тъпи... само че повечето от научните и технологичните иновации са там. Най-добрите университети също...... Интересното е, че много хора се хващат на такива глупости и наистина си мислят, че хората в САЩ са безкарйно тъпи идиоти :)
Не се смятам за голям анализатор, но чета, гледам, слушам, наблюдавам, мисля и вадя заключения. Стандартното мнение и ортодоксалните обяснения в науката невинаги са верни. А пък историята, това, както се казва, често са "лъжите, които нииой не опорва".
Един такъв удобен за комунистите мит е този за "рухването на комунизма". За да обясня нещата, би трябвало да напиша цяла книга, но ще се огранича с още няколко бегли бележки.
За да акцентирам малко върху философските аспекти на проблема: аз съм страшен скептик и съвсем не съм привърженик на теорията на конспирацията, а емпирист, който се обляга на фактите. Конспирации в политиката и обществото, разбира се, има, но те рядко имат пълен успех. Но комунистическата дългосрочна стратегия не е даже конспирация, а по-скоро план, за чието осъществяване е нужна И КОНСПИРАЦИЯ. Във всички програмни документи на комунистите става дума за световна революция, за „Световен октомври”. Въпреки тезата на Сталин за „построяване на комунизма в една отделно взета страна”, комунистите никога не са имали намерение да изграждат комунизъм само в част от света, та била тя и с размерите на СССР и Китай.
Марксизмът е, разбира се, несъстоятелно учение. Не е ясно дали в историята има закони и закономерности, но дори да ги има, те на са тези на историческия материализъм. Затова пришествието на комунизма не е исторически неизбежно, както си въобразяват марксистите. КОМУНИЗМЪТ Е ЕДНА ИСТОРИЧЕСКА СЛУЧАЙНОСТ. Той се оказа жилав и жизнеспособен, защото СЛУЧАЙНО победи в огромни „политии” като Русия-СССР и Китай. Ако се беше наложил в Португалия или Исландия, естествено нямаше да оцелее. Но и обратното е вярно: капитализмът и демокрацията оцеляха само, защото СЛУЧАЙНО се наложиха в САЩ, също огромна и мощна полития. Ако капитализмът се беше утвърдил например само в Европа, след 1917 нямаше да издържи на сблъсъка с комунизма. Днес само САЩ са преграда пред домогванията на Русия и Китай. Ако САЩ изчезнат, Русия и Китай ще са без конкуренция.
За комунистическите стратези комунизмът съвсем не е на бунището на историята. Напротив, те не са чувстват ни най-малко политически или военно победени. След временното отстъпление 1989-1991 те са отново в настъпление. Така че в известен смисъл Маркс и Ленин са прави за края на капитализма. Но той няма да е закономерен резултат от развоя на историята, а ще е предизвикан от „ситуационната логика” в света.
Има голямо неразбиране на комунистическите държави от страна на западните анлизатори. Силата на комунистите не в икономиката и даже не в ядреното оръжие и огромните армии. Силата на комунистите е в ТАЙНИТЕ СЛУЖБИ, КОНСПИРАЦИИТЕ, ДЕЗИНФОРМАЦИЯТА И „АКТИВНИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ”, където нямат равни на себе си, защото това е форма на живот за тях. Западните демокрации, отворените общества, никога не могат да иматр такива ефективни служби по силата на свободата, откритостта, отвореността на тези общества.
Или както пише беглецът от Чехословакия Йан Сейна, който е бил посветен в комунистическите дългосрочни планове:
„В годините, откакто напуснах Чехословакия (т.е. след 1968), детайли на стратегическия план, разбира се, са се променили, защото всяка секция на плана постоянно се ревизира, за да се осигури, че взема под внимание нови фактори, резултат от промените световните политически сили и непредвиден напредък в западната технология, която изисква съветски инициативи за контрол върху въoръжаването. Винаги се е подчертавало, че целите на плана са твърди, но начините и методите за тяхнoто постигане за гъвкави. Тази гъвкавост често обърква западните политически анализатори, който са склонни да бъркат промяна в тактиката с дълбока промяна в съветското мислене. Пример за това е десталинизацията, извършена от Хрушчов, която накара наблюдатели на Запад да мислят, че съветското ръководство е изоставило целите на Сталин; в действителност те само се отказаха от неговите методи.
ЕДИН ОТ ОСНОВНИТЕ ПРОБЛЕМИ НА ЗАПАДА Е ЧЕСТАТА МУ НЕСПОСОБНОСТ ДА РАЗПОЗНАЕ ВЪЩЕСТВУВАНЕТО НА СЪВЕТСКИ „ГОЛЯМ ПЛАН” ВЪОБЩЕ. Тези, които отхвърлят тази концепция, несъзнателно служат на усилията на Съветите да скрият своите цели и още повече усложняват процеса на установяване на такива цели.”
Или Анатоли Голицин, вероятно най-важният беглец от КГБ въобще:
„Има подчертана разлика в смисъла, в който се използва терминът „стратегия” у американците и комунистите. Американците са склонни да разглеждат стратегията краткосрочно, по отношение на следващите президентски избори...За руските комунисти, от друга страна, стратегията е големят план или Генералната линия на партията за дълги периоди, обхващаша една или повече маневри, които да помогнат на партията да постигне своите цели – завземането на властта в Русия през 1917, последващото разширяване на комунистическия лагер и окончателната победа на комунизма в целия свят...
Основната цел на моето бягство в края на 1961 беше а) да предупредя американското правителство за приемането на сегашната голяма стратегия на комунизма, политическата роля на КГБ и използването на дезинформация и контролираната политическа опозиция, включени в стратегията, и б) да помогна на Запада да неутрализира проникването на КГБ в неговите правителства...
През 1984 публикувах книга 'New Lies for Old' за комунистическата стратегическа политическа дезинформация. В книгата и моите меморандуми направих забележителни предсказания за бъдещото развитие в комунистическия свят (потвърдени според някои автори в 94% от последвалото развитие). Аз предсказах, че комунистическите стратези ще отидат отвъд Маркс и Ленин и ще въведат политически реформи в СССР и Източна Европа. Предвидих легализирането на Солидарност в Полша, връщането към „демократизация” в Чехословакия и падането на Берлинската стена...
Също така е факт, че водещи експерти по Съветския съюз като г-н Збигнев Бжежински не успяха да направят точни прогнози за тези развития...
В меморандумите дадох седем ключа към разбирането на перестройката, обясних опасността от подкрепата на Запада за нея и предложих нова оценка на ситуацията...Предложих как Западът би трябвало да реагира на предизвикателството на перестройката и нейния дестабилизиращ ефект върху западните демокрации...
...не можех да си представя, че американските политици, особено консерваторите както в Републиканската, така и Демократичната партия, въпреки дългия си опит с измамите на комунистите няма да са в състояние да схванат маневрите на комунистическите стратези...
Тъжно беше да се наблюдава ликуването на американските и западноевропейските консерватори, които аплодираха перестройката, без да разбират, че нейната цел е да постигне техния собствен политически и физически край...
Перестройката не е насочена само към обновление на съветското общество, а е глобален план за „преустройство” на целия капиталистически свят...
Някои западни експерти са стигнали до крайно мнение, тълкувайки появата на Горбачов и перестройката в типично западна терминология като спонтанно, положитено развитие, тласкащо съветския режим към капитализъм и западна демокрация...
...АКО...АМЕРИКАНСКОТО РЪКОВОДСТВО НА СМЕНИ КУРСА И НЕ ПОПРАВИ ГРЕШКАТА СИ (ПО ОТНОШЕНИЕ РАЗБИРАНЕТО НА ГОЛЯМАТА ИЗМАМА), ТО ЩЕ НОСИ ВИНА ЗА КРАЯ НА ГОЛЕМИЯ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРИМЕНТ С ДЕМОКРАЦИЯТА.”
Бившият подполковник от КГБ Виктор Калашников за процесите в света след 1989:
... След няколко срещи в Германия Калашников клати глава: „Стори ми се, че става дума за някакво объркване на съзнанието... Те все още се намират под въздействието на Студената война, както те я разбират. Но те не я разбират. Дори военните експерти имат странни схващания какво се случи преди 20 години. Те не виждат, че блоковата конфронтация беше заменена от друг вид конфронтация... НАТО не е така обединен, както по-рано. Ако разгледаме отделните страни, виждаме, че те са различни. Има различия между Америка и Европа, но и сериозни разногласия между европейците.”
Западът днес е въвлечен във война (с тероризма)..., която никога не може да бъде спечелена. Ето защо той се обръща към Русия за подкрепа. „И това ще бъде неговата ситуация в следващите 30 години!”
Част от причините за слабостта и разделението в НАТО е неговото разширение.
...Руското влияние в балтийските държави и Полша расте. Руските делегации идват там една след друга. „Въпреки реториката руското влияние в Централна Европа също нараства.”
Защо руското влияние нараства? „В германското министерство на отбраната се занимават с европейския театър от късната Студена война, което е погрешно...СССР спечели битката за Южна Африка, където комунистическата партия управлява чрез АНК...Това е само един пример. А и хора като Даниел Ортега в Централна Америка. Има по-голяма военна ситуация, която е глобална и чието значение се подценява от Западните анализатори. Те разглеждат падането на Берлинската стена като решаващ момент. Те пропускат, че СССР се е оттеглил и прегрупирал... Днес имаме асиметрична война – терористи, целещи се в Западните столици. Москва има десетократно превъзходство над НАТО при тактическита ядрени ракети. Но по този въпрос няма никакви преговори между Москва и НАТО. Москва просто отрича да са необходими преговори.
Политическата класа на Западните страни просто не може да понесе истината за това, което се е случило. Защото в този случай тежки решения биха били неизбежни. Днес е немислимо да се отделят ресурси за нов кръг конфронтация с Москва. А и Западът не е готов да реагира адекватно. В германското министерство се съгласиха с мен. Но какво правят по въпроса? Нищо. Ето я Русия, която натиска по границите с НАТО, подкрепя Уго Чавес и побеждава в Африка, а Европа е в тежка криза поради милионите мюсюлмани-имигранти.
Може да се каже, че има страни, чиито лидери планират 30 години напред като тези в Кремъл и страни, които се сражават във войни, които не могат да бъдат спечелени и са затънали в безнадеждни вътрешни кризи. „Германците се оплакаха, че руснаците вербоват техни хора и по традиционен начин извличат политическа информация от тях”, казва Калашников леко развеселен. „Те си бяха въобразили, че руснаците се спрели да правят това. Само че руснаците все още шпионират Западните политически лидери и се опитват да разберат тяхното политическо мислене. Има процес на системна кражба на поверителна информация от европейските лидери. Но реакцията на европейците е приглушена... Западните интелектуалци са все още повлияни от идеята за прогреса. Това е фундаментална грешка. Руснаците не се интересуват от прогрес. Те вече са доволни. Руският елит никога няма да допусне пренасянето на Западни норми в Русия. Така че тук има гигантска бариера, която никога не може да бъде премахната. Западът мисли, че се намира в по-висок стадии от Русия, но това е извор на много грешки.
Публикуване на коментар