Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 19 май 2011 г.

Каква е работата на философите?

На едно място обмених реплики с някаква личност, несъмнено имаща зъб на философите, които касаят същината на философията и ролята на идеите в живота на човеците. Ето първо какво написа този човек, зовящ се Evеlyn R. (не мога да твърдя какъв е пола му, щото анонимните нямат не само пол, но и всички останали характеристики) и как моя милост го репликира:

Идеите не могат да осветяват пътя на човека, а само истината. И това е проблема на философите, завършили някой университет - на тях им се дават идеи за мозъка. След това тези идеи се превръщат в идеологии и на човечеството му се разказва играта. А истинските носители на светлината и осветяващи пътя на човека винаги са били на земята. Например има един, който още преди 2000 г. е донесъл истината на човечеството и не е бил философ, а обикновен дърводелец.

Освен това идеи има в главите на голяма част от хората, но вероятността да бъдат осъществени от философите е много малка, защото в повечето случаи се налага усилена работа, а не философстване. (ОЩЕ >>>)

3 коментара:

Анонимен каза...

Философията е безкрайно интересна и обширна; за ВСЯКО нещо може да се мисли философски. Но най-дълбокият мотив на философа все пак е да изрази и разбере крайната основа и природа на нещата. Каква е основата на нашите нравствени принципи, нашите мисловни стандарти и обосновки? Каква е фундаменталната природа на духа, материята, идентичността във времето, причинността, познанието, свободната воля, истината и съзнанието? И как може всичко това да бъде обединено в смислено цяло? Има ли друго нещо, по-достойно за размишления? И какво би могло да бъде по-облагородяващо от мисленето върху тези неща? Това е, както казва Аристотел, най-богоподобната от всички човешки дейности.
Философията не е само мисъл. Тя също така е начин на живот.

(Робърт Нозик, Socratic Puzzles, увод)

Анонимен каза...

Ницше изисква да се живее живот, който бихме били готови да повторим безкрайно много пъти. Това изглежда малко пресилено. Но философията представлява начин на живот, който си струва да бъде продължен до неговия край. Както Сократ ни показва в началото.

(Робърт Нозик)

Томи Томев каза...

Философът е човек, който търси смисъла на думите действията и събитията. Той постоянно задава въпроса ЗАЩО... , и не е непременно задължително такъв човек да е дипломиран философ, просто тази нагласа е вътре в него.