Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 8 септември 2011 г.

За да остане загадката, за да има смисъл усилието да търсим, за да не се обезсмисли живота ни

Дискусия по темата на предишна публикация: Неравенството между хората е необходимо, справедливо и вечно: в дивния прекрасен свят на Америка не дават нищо даром; прочее, дискусията поставя съвсем други въпроси, но в крайна сметка пак свързани с първоначалния подтик; ето според мен интересния откъс:

Infidel: Чисто информативно, „Инфидел“ означава „неверник“, „невярващ“. „Фидел“ означава „вярващ“. Така че да ме наричате „Фидел“ е твърде обидно. Не че има някакво значение…

Ангел Грънчаров: Знам, знам, но като невярващ ти все пак вярваш, че не вярваш, тъй че първичното все пак е вярването; затуй те нарекох Фидел Фидел Инфиделов мисля че ще ти пасне, а? За да нема обидени, хора сме все пак…

Infidel: Това, че не вярвам, го ЗНАМ. То е ФАКТ. Не го „вярвам“. Нали правиш разлика между „вяра“ и „знание“? Ще рече, не е първичното вярването в случая. Поне по това можем да постигнем съгласие, струва ми се. (ОЩЕ >>>)


Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя.

Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

1 коментар:

Анонимен каза...

Г-н Infidel,

радвам се да ви видя най-сетне в по-сериозен разговор.

Ще отбележа няколко точки: науката има сериозни ограничения и трудно отговаря на въпроси @Защо@. По този върпос е писал Peter Medawar (Нобелов лауреат) както и редица други не по-малко известни учени. Не виждам как човек може да разчита само на това. Това е подходящо за роботи, компютри и прочее. Човек наистина търси....не само научно.

Ако мислите, че не малък брой учени(със сигурност по-малко от 50%, но не и пренебрежимо малко) вярват защото идиоти мисля, че се хващате на думите на хора като Доукинс. Всяка религия да защитава себе си, но исторически информацията за живота на Исус и много сериозна. Кажете за кой друг се знае толкоз от този период ? Някои хора се доверяват на свидетелствата за възкресението, наблюдават добре подредения свят, чието съществуване е чудо и вярват. Накрая винаги има някаква вяра дори да си атеист.... Няма как ! Никак не е нелогично учени да вярват. Всъщност огромна част от тях са го правили и са търсели отговори за материалния свят имено през призмата, че има Създател.