Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.
3 коментара:
Виж непременно това: http://www.reduta.bg/?p=1956
Тия са много назад с материала. Трябва да изучат челния опит на ГЕРБ. Например: Депутатите донасят в ЦИК готови чували с бюлетини и попълнени протоколи.
Между другото напоследък сякаш има известни индикации за някакво минимално разклащане на постсъветското статукво в Русия. Изборите в Русия са, разбира се, фарсови, тотално манипулирани и фалшифицирани, но все пак току-що приключилото гласуване за парламент на 4 декември 2011 показа, че Путиновата “Единна Русия” губи поддръжка и вече няма конституционно мнозинство, може би рейтингът и на самия Путин пада, така например неотдавна той бе публично освиркан (!), икономическите реформи така или иначе създадоха наченки на средна класа, освен товa съществува известно дифузно недоволство, което засега се проявява основно в интернет. Това навежда на мисълта, че дори в Русия сценарият в един момент може да започне да буксува и да се пропуква, защото не е лесно до безкрайност да се симулират свобода и демокрация. Винаги е възможно симулацията да се превърне в реалност, защото в течение на времето социално-икономическите отношения се променят, идват нови, необременени от миналото, постсъветски поколения и т.н. Въпреки това да се говори за предстоящ крах на режима в Москва е, разбира се, преждевременно, тъй като сценаристите в Кремъл все още имат на разположение големи ресурси и много ходове.
Публикуване на коментар