Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 28 юни 2012 г.

В Турция държавата помага на бизнеса, а в България искаме да вкараме бизнесмените си в затвора...

Препечатано от тук: За разликата между Турция и България

Автор: Евгений Тодоров

Криза! Една фирма първо трябва да си плати тока, после ДДС-то - тук прошка няма. После идва ред на наема.

Осигуровките? - а, те може да почакат. Поне докато от НАП не ти блокират банковите сметки - та да ти отежнят още повече дереджето. Щом не си платил осигуровките, нямаш право да даваш заплати. В същото време имаш да вземаш пари от сто места, част от парите трябва да дойдат от държавата, ама тя се стиска.

Този месец закъсахме още при плащането на тока. Реших да взема кредит от банката - иначе трябваше да спрем работа и да фалираме. От банката ни влязоха в положението, но поискаха документ, че не дължим... осигуровки. Параграф 22.

Намерих една европейска програма, от която може да падне някой лев - и там обаче искат документ, че нямаш задължения. Попаднах на един общински конкурс за някакви мижави пари - ужас, и там искат да нямаш задължения. Ами аз ако нямах задължения, щях ли да търся пари? (ОЩЕ >>>)


Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.

4 коментара:

Анонимен каза...

Ако дадено семейство закъса първо си свива харчовете.После ползва колата само при нужда а не да се разкарва по магазините и на риболов и тн.Никакви екскурзии ,никакви забежки (по женска и тн.линия)После посяга на движима и недвижима семейна собственост като междувременно всеки се опитва да изкара колкото може допълнителни средства без ,,фонд и аз съм човек".Като първостепенна финансова грижа са му да не дължи нищо и на никого.Дотук с паралела със семейството.В бизнеса обикновено наблюдаваме точно обратното.Най-напред пострадват работниците -режат им заплатите ,почват да уволняват и като резултат производството започва да замира защото остават само тези които не могат да си намерят другаде работа а най-добрите напускат.Останалите се претрепват от работа и качеството страда и почват рекламации и отказ от доставки.Между времено собственика и ко.никак не се стискат за себе си и близките си .Карат разхитителни коли непрекъснато ,скъпи почивки и дори току си взели още някоя недвижима собственост и все такива в този дух.Колко от тях си размърдват ума да въведат нови артикули,вместо да се чудят как да прекарат държавата ,работниците и някой бизнеспартньор(после защо гръмнали този или онзи)...и при тези условия държавата да натиска още повече данъкоплатците за да спасява такива фирми и ,,бизнесмени"?

starotomagare

Анонимен каза...

Не се упражнявай в бизнесидей, които Костов не ги толерира.. Държавата не е хранилка за некадърни биснесекспериментатори.Дър​жавата трябва да създава еднакви условия за бизнеса и ясни правила .. това е което ни различава от нормалните развити икономики. Всякакъв вид дотаций заличава пазарният принцип и замирисва на планово социалистическо стопанство.

Борян Петров

Ангел Грънчаров каза...

Да бъде подпомоган или поставян при облекчени условия дребният и среден бизнес, да се грижи държавата щото той да не загине в тежките условия, не е е израз на "непазарни идеи", напротив... прочее, проспуснал сте да забележите, че този текст не съм го писал аз, но споделям тезите на автора... нашето посткомунистическо "пазарно стопанство" изобилства от абсурдизми, при които предимно държавата пречи, а не помага на бизнеса; убиването на бизнеса засилва държавното всевластие на държавата-паразит...

Анонимен каза...

Който се е хванал с малък бизнес в България е станал пишман от всичко. Просто няма смисъл ...

Lazar Panayotov