Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

вторник, 20 ноември 2012 г.

Врели-некипели и разни нелепици около вредата от философията и от философите

В края на миналата седмица бях в София - на консултация при познат кардиолог. Той ми очерта проблемът с моето заболяване: най-вероятно сърцето ми до края на живота ми няма да бие в т.н. "синусов", т.е. в нормалния ритъм; то, апропо, кое ли е нормално у мен, та само сърцето ми да бие нормално?! Медицината в такива случаи препоръчва пейсмейкър, машинка, която по изкуствен начин го принуждава да бие нормално - докато това е възможно. Тази техника задава ритъма на сърцето, не мозъка, доколкото разбрах. И ето сега дилемата е: може още дълго време сърцето да бъде поддържано с медикаменти и да бие макар и неритмично, но със свой, естествен ритъм; а може и още сега да бъде сложено на пейсмейкър. Трябва да се реши какво да се прави.

Проблемът се усложнява и от следното. Ако бъде оставено сърцето на естествен, макар и "неправилен" ритъм, то ще свикне така, но в един моменти медикаментите ще си изчерпят силата да държат ритъма му в определени граници. Тогава, ако примерно пулсът падне под 50 удара в минута, ще се наложи задължително да се сложи пейсмейкър - за да не умре пациентът, сиреч, моя милост, поради спиране на сърцето. Ако пък, както е при мен, ритъмът не може да се удържа около 70-80, най-много 90 удара в минута - аз страдам от склонно към бързо биене сърце! - сиреч, ако ритъмът стане постоянно над 100-120 удара в минута, то тогава пак ще се наложи имплантиране на пейсмейъкър. Евентуално за да поживея още малко. Да, обаче тогава регулацията на пейсмейкъра ще е особено мъчителна за свикналото вече да бие неритмично сърце. Значи да се чака този момент не е много удачно, предвид това, че след това за сърцето ще е много по-трудно поносим изкуственият ритъм, даван от техниката, от машинката. (ОЩЕ >>>)

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни.

Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.

2 коментара:

Анонимен каза...

На бившия федерален канцлер на Германия Хелмут Шмид (род. 1918) още през 1981 беше поставен пейсмейкър, защото на два пъти припада и трябваше да бъде съживяван. Той и до днес си е жив и здрав на 94 години и не само това, а пуши цигара от цигара, смърка енфие и пие непрекъснато кафе и Кока-кола. На обществени места и при интервюта по радиото и телевизията за него винаги има специално разрешение да може да пуши.

Ангел Грънчаров каза...

Да, ама той е социалист, а социалистите са безсмъртни :-) Или ако не са безсмъртни, имат поне по 10-тина живота, като котките...