Искам да се изкажа по повод на завършилата реставрация на статуята на т.н. "Цар Освободител" и връщането й на най-неподходящото място, което изобщо е възможно да се измисли: пред и над българския Парламент! Ако сте забелязали, продажните медии до една радостно шумят тия дни: ох, най-после фигурата на царя с коня се върна на мястото си, ний, таваришчи, как ли доживяхме този вълнуващ момент, ох, как ли ний, подлизурките, издържахме времето, в което пред Парламента ни не се извисяваше статуя на руски цар, яхнал цял кон!". На такива емоции аз им казвам свинщина, макар че свинете са къде-къде по-благородни същества в сравнение с мекеретата-комуноиди, които демонстрират такава грозна подлизурковщина спрямо една чужда империя!
Да, смятам, че не е мястото пред Парламента на статуя на руски император, даже, доколкото ми е известно, пред сградата на самия руски Парламент не се извисява статуя на руски цар - да не говорим пък за това статуя на български цар да се извисява пред руския Парламент! Смятам, че докато руснаците не оборудват една статуя на български цар пред руския Парламент, дотогава е крайно унизително пред българския Парламент да се извисява статуя на руски цар. Толкова са близки до ума тия неща, че просто ми е неудобно да ги споменявам. А това, че такова нещо като национално достойнство явно е абсолютно непознато из нашите предели, е очебийна истина, щом като никой не се възмути от пошлите продажнически и коленопреклонни спрямо руския империализъм и неговите символи из свидното ни отечество емоции, на които сме свидетели. (ОЩЕ >>>)
20 коментара:
Не виждам защо се "дървиш"?? Имат си паметници, грижат са за тях. Ние си нпмаме паметници и нямаме грижи???
Все пак всички решения за паметници се взимат от "лидерите" на политическия живот в БГ, които между другото изобщо не роптаят, интересно защо ли???
И не си прав, като казваш че Александър Втори има паметник само в БГ. В Хелзинки има паметник на Александър Втори, а "скоро" откриха паметник и на неговата съпруга Мария Александровна.
Пак ти казвам, проблема НЕ Е че има паметници на чужди "величия", проблема Е че няма паметници на Български "величия".
Не съм сигурен дали от подобни крайни емоционални изблици и призиви има полза, още повече, че те се разминават с истината. Нито руснаците, а още по-малко българите са „най-робското, най-търпеливото и най-унизяваното племе на света”. Не знам откъде се е взело това клише, което непрекъснато повтаряте като някаква мантра. При всяко нещо може лесно да се говори „за” или „против”, но специално по отношение на българите мисля, че може да се аргументира точно обратното – че са един от най-свободолюбивите народи на света и че това се доказва от цялата българска история. Факт е, че след всяко падение българите са успявали да се възправят и отново да извоюват своята свобода и независимост, и така от цели 1300 години! В Европа въобще няма народ и държавно образувание с толкова дълга и повече или по-малко приемствена история.
Ако българите са роби и търпеливи, какво да кажем тогава за чехите например, които за цялата си история имат само 20 години държава, независимост и свобода – от 1918 до 1938? Да не говорим за шотландци, каталонци, баски, корсиканци и мн. др., които и до днес не са свободни. Как още търпят властта на своите поробители, а някои и езика им даже са възприели? Всъщност ако се върнем малко назад, бих запитал и т.нар. „романски народи” какви римляни са всъщност? Какво „римско” и „латинско” има у французи, испанци, португалци и т.н.? В действителност римляните са техни завоеватели и поробители, които освен всичко са им наложили и своя език!
Между другото основен проводник на руските интереси и панславянството на Балканите открай време не е България, а Сърбия (и Черна гора). Интересно е, че политически България никога не е била с Русия: нито в Първата, нито във Втората световна, нито в Косовската война 1999. Със Сърбия е точно обратното, тя винаги е била с Русия.
Колкото до България и Русия, ето компетентното мнение на историка проф. Пламен Цветков:
„България е една и съща държава, в която живеят две различни нации. Две паралелни общества, и двете говорят на български, но не се разбират. Едните се подчиняват подсъзнателно на всичко руско и съветско, а другите се мъчим да бъдем българи. Това състояние е резултат не само от последните 60 - 70 години. То е породено от момента, когато България става някаква допълнителна, досадна пречка пред домогванията на Русия да завладее Цариград, Босфора и Дарданелите.
Всеки завоевател, като си изработи своя план, търси в териториите, които смята да обсеби и прегази, някаква петта колония. И от тук започва едно масирано финансиране на среди, които да виждат в московския самодържец някакъв освободител. Почват да го канят, да го търсят, а на него целта му е да ги зароби. Това всъщност е цялата история на България. Тя не е борба между революционери и някакви привърженици на османското владичество, не е борба между либерали и консерватори, не е борба между левица и десница. Тя винаги е борба между някакви български сили и платената агентура на Русия. Това е нашата история. Страшното е, че българинът не може да разбере това положение, защото от крехка детска възраст, включително и на моя милост, ни се втълпяваше един русофилски, което означава - противобългарски, прочит на собствената ни история. Ние сме разделени на две нации, защото не можем да бъдем едно.
Националната идентичност е продукт на дългогодишно многовековно развитие. Надали нашето поколение ще успее да види ясни резултати, но трябва да работим в тази насока, да накараме българина да прогледне, да осъзнае кой е и каква е националната му идентичност. Ако се върнем назад в историята, имали сме подобни случаи. Когато Борис Първи решава да наложи християнството като официална религия, знаем какъв бунт и съпротива се надигат и колко жестоко са потушени. Повече от век по-късно, едва св. Иван Рилски с примера на своя живот убеждава по-голямата част от българите, че не са сбъркали като са станали християни. Колко много време е трябвало да мине, за да осъзнае народът покръстването.”
Така че нещата може да се разглеждат от друг ъгъл и да се запитаме ТОЧНО ОБРАТНОТО: как става така, че въпреки своето сложно геополитическо положение, което е основната причина за нейните чести падения, чуждестранни окупации и т.н. България е запазила своята национална идентичност, самобитна култура, език и т.н.? Защо например след 1878 все пак има българска държава, а не руска губерния? Защо руските паметници в България са толкова малко, защо страната не е тотално русифицирана, каквито са били плановете на руския царизъм? Как така се явява такъв политика като Стамболов, който успява да опази българската независимост от руските посегателства? Как България успява да се обедини 1885 против волята на Русия? Как удържа победа в сръбско-българската война въпреки изтеглянето на руските офицери? Защо инспирираното от подкрепяно от Съветския съюз Септемврийско въстание 1923 се проваля? И т.н. Ако отчетем всичко това, излиза, че самото съществуване на България и българския народ са едно чудо!
На какви ли не салтоморталета сте способен, драги мой опоненте, само и само да удържите наложената Ви от учебниците митологична парадигма! :-) При това не се усещате как си противоречите. Всяка втора улица в София е на руски генерал, но на Вас Ви се виждат малко руските улици и паметници, така ли? Ами освен да направим така, че всички до една улици в столицата ни и в големите градове да са с руски имена, тогава спокоен ли ще сте? Имам чувството, че сам не знаете защо опонирате. Или пък опонирате, т.е. роптаете срещу истината само и само да си изпълните, тъй да се рече, "служебния ангажимент". Русия е стожер на несвободата в Европа не от вчера, ала Вие тази истина не я приемате, питам се: защо? България е пострадала толкова много от "двойната си освободителка", на Вас Ви се струва, че трябва да се гордеем, че въпреки попълзновенията на руския империализъм у нас, все пак сме устояли и сме се съхранили като народ, какво излиза? Че щяхте да сте предоволни ако не бяхме остояли, ако се бяхме полностью русофицирали - тази ли Ви е, простете, тезата? За какво трябва да се гордеем че сме устояли, след като тъкмо заради попълзновенията на руския царизъм и апетитите му към българската земя сме загубили и Македония, и какво ли не още?! Те ни освободиха, за да ни поробят, не може най-тираничната империя, много по-тиранична от турската (османската) да е освободителка някому, Ви сфащате ли какво приказвате?! По-добре вместо на Александър Втори пред българския Парламент да сложим статуя на Баязид или на Абдул Азис (тъй ли се казваше тоя турси султан, който е по времето на Априлското въстание?), щото тия последните много повече са се грижили за българския интерес отколкото руският ни поробител! И още много може да се каже, но сега съм на път и нямам възможност да пиша повече. Бъдете здрав!
Прекрасен паметник , синтезирал в себе си признателността на българския народ към нашите освободители и гения на великия Арнолдо Цоки. През 30-те год. на миналия век е признат за "една от най-красивите конни фигури в Европа". А барелефите от трите му страни са истински шедьоври на малката пластика.
П.С. поне с 10 м. е по-нисък от Парламента.
ето компетентното мнение на историка проф. Пламен Цветков:
"То е породено от момента, когато България става някаква допълнителна, досадна пречка пред домогванията на Русия да завладее Цариград, Босфора и Дарданелите" !?!
У нас няма друг мит, налаган с толкова маниулации, с такава ожесточеност и разнообразие в прийомите, като митът за руския стеремж към Проливите. Ако и да го е имало, този стремеж е умрял със смъртта на Петър Велики. Не защото Русия не би искала. А защото е знаела, че не може! Още при Анна Йоановна и особено при Елисавета Петровна, руската политическа и военна елита ясно осъзнава факта, че Европа дружно ще скача всеки път , когато Русия направи и най-незначителен намек, че има стремеж към Босфора. Говорим за средата на 18 в. Илюзията, че това е възможно е реанимирана за кратко при царуването на Екатерина Втора, за да бъде закопана окончателно и безвъвратно при сина и Павел І. През всичките войни , които Русия води с Турция, Европа с четири очи следи намеренията на Русия, като правило пасивно и още по-често - активно ги саботира. Това е и една от главните причини голяма част от войните да са неуспешни за Русия . Най-красноречиво доказателство - Кримската война, завършила с позорен мир за Русия.
Та да си дойдем накрая на думата - Руско-турската /тук някой се чудеше защо ли? наречена/ Освободителна война 1877 - 78 г.
Двама души опраделят политиката на Руската империя по това време - Император Александър Втори и канцлерът Горчаков А.М. Едва ли по това време в Европа е имало по-трезвомислещи политици от тях двамата. Особено от втория. /щото първият не винаги е бил трезв в буквалния смисъл на думата/ . Александър Михайлович е изключително опитен,интелигентен, хладнокръвен, хитър и разсъдлив дипломат. Нему принадлежи далгогодишната и изключително трудна дипломатическа подготовка на тази война. Полага неимоверни усилия да убеди Австрия ,Прусия, Франция и най-вече Англия, че Русия няма никакви намерения да завладява проливите. И успява.
Апропо, ако Русия действително е имала такива намерения, защо не го направи на 3-ти март 1878 г.?!? Та предните отряди на руската армия бяха в Цариград . Кога за последните 1000 г. /пък и за следващите 1000/ и се отдавал толкова сгоден случай?!? На тоя въпрос усърдните разпространители на митове никога не отговарят. Ама никога!
Тогава защо Руската империя води тази жестока, поредна, Освободителна война? Защото свободата на поробения славянски народ е била много скъпа на Александър Втори!?! Не, разбира се. Империите не водят войни по емоционални подбуди. Причините са други... и Проливите, тази стара и вечно модерна лъжа не са между тях.
П.С. Горният постин го пуснах на 03.03.2011 във форува на в-к СЕГА. тогава той получи дружен отпор от кохортата на колегите - форумни русофоби /Слава богу те там са малцинство/и бурен възторг от страна на русофилската агитка.
П.П.С. за мен е въпрос на чест и национално достойнство, че с проф. Пламен Цветков сме от "две отделни нации"
На г-н Грънчарояв ще кажа, че съвсем не съм фен на руската политика. В действителност България наистина в своята нова история е пострадала най-много именно от Русия. Няма ключово събитие в по-нова българска история, при което Русия да не е заемала антибългарска позиция. Така че тук сме на едно мнение и нямаме спор.
Исках само да покажа обаче, че българската история можеше да протече и много по-неблагоприятно и сега наистина ВСИЧКИ улици в България да носят руски имена - или пък турски, или гръцки. Философското мислене изисква понякога да се излиза от клишетата и нещата да се погледнат от друг, неочакван ракурс. Факт е, че Българите в своята всъщност около 2000-годишна история са се опазили като народ и между другото и език – не българите говорят славянски, а славянските езици приличат на български. Това не е малко постижение. Затова е много трудно да се каже дали българите все пак не трябва да се радват, че въпреки всички превратности още съществуват като народ. Това е една ВЪЗМОЖНА гледна точка и тя е не по-слабо, а даже по-силно подкрепена с аргументи от тази, че българите са роби с страхливци. Опитайте се да погледнете през тази призма на историята, при това без гняв и пристрастие, вместо само да се оплаквате и да заклеймявате българите. Впрочем другите народи често не са по-добри или по-лоши, те понякога са само по-различни в някои отношения.
Нека погледнем съседите на българите на Балканите като гърци и румънци например. Гърците не са никакви гърци, а една елинизирана славяно-албано-турска смес. Защо (древните) гърците не можаха да се съхранят, а се претопиха и изчезнаха? Защо тази славяно-албано-турска смес се гърчее и говори гръцки? Та византийците, а по-късно турците са били ЗАВОЕВАТЕЛИ И ПОРОБИТЕЛИ на населяващите от късната античност Елада славяно-албанци! Елини няма вече от 1500 години. А какво да кажем за румънците, които се появяват на историческата сцена едва през 12-ти век? Защо токова късно? Какво са правели преди това? И ако са даки (каквито впрочем не са), защото говорят силно българизиран латински? Къде е тяхната идентичност? „Румънци” или по-точно власи има от 800 години. Нека издържат още 1200 като българите, и пак ще си говорим. Не казвам, че няма да стане, но нека опитат.
На Бачо Кольо ще кажа, че стремежът на Русия към Проливите според мен е е потвърдено от безброй факти. Сазонов напр. е казал, че ако има точка, в която руското внимание е ревностно съсредоточено, място, където Русия не може да допусне никакви компромиси, това са Цариград и Проливите.
Днес геополитиката, разбира се, се е променила, но Проливите отчасти запазват своето значение.
Има обаче един друг важен момент: съвременна Русия не е наследник на стара Царска Русия, а на СССР. А СССР, макар и да заема същата територия като Царска Русия, не е нейно продължение, а съвсем нова формация. В комунистическата идеология нациите и национализмът са второстепенни, водещи са класите и „пролетарският интернационализъм”. Русия днес не е просто една много голяма, но все пак национална държава. В мисленето на болшевиките Русия е само плацдарм за световната революция. Целите на комунистите и техните приемници днес в Кремъл НЕЗАВИСИМО КАК СЕ НАРИЧАТ са били и остават ГЛОБАЛНИ. Повтарям: без значение как се нарича системата. Те все още са експанзионисти, но в глобален мащаб. Цялото рухване и разпад бяха инсценировка именно с цел да се постигне Световен Октомври с хитрост и измама.
ТАКА ЧЕ НЯМА ПРИЕМСТВЕНОСТ МЕЖДУ ЦАРСКА РУСИЯ И СЪВРЕМЕННАТА РУСКА ФЕДЕРАЦИЯ В СМИСЪЛА, КОЙТО ПОВЕЧЕТО ХОРАТА ВЛАГАТ В ТОВА. ТОВА Е ЕДНА ОПАСНА ЗАБЛУДА. Съвременна Русия е приемник на Съветския съюз, а това е нещо друго. Затова „русофилията” и „русофобията” не улучват целта. Ако трябва да бъдем точни, тези понятия имаха смисъл най-вече до 1917. По-правилно би било да се говори за „комунистофилия” и „комунистофобия”, нищо че СССР-Русия беше (и е) основният носител на комунизма.
Да добавя: аз също пледирам за това всички руски (и съветски и комунистически) имена и паметници да се премахнат, но поне не съм със до такава степен замъглено от емоции съзнание, че да не осъзнавам ясно ЗАЩО има такива имена и паметници в днешна България и защо има толкова упорита съпротива срещу тяхното преименуване, респ. разрушаване. Също както 1018-1185 сигурно е имало много гръцки имена на градове в България, а сигурно и много статуи на византийски императори. По време на Турското робство паметници на султани няма заради исляма, но пък българската топонимия е до голяма степен турцизирана, та до ден днешен. Защо например Пловдив се е казвал Филибе? Как са можели българите да търпят това? Ами налагало им се е. Както и днес им се налага, защото България 1878-1944 е била полуколония на Русия, а след това колония на СССР-Русия, та и до днес.
А какво да кажем за турския пласт в българския език и култура? Защо Ангел Грънчаров не подеме една кампания за окончателно очистване на българския език, особено на разговорния, от хилядите турцизми?
Всъщност по тази линия защо не премахнем и многобройните тракийски топоними в съвременна България? А какво да кажем за гръцката топонимика по българското Черноморие? От Дуранкулак до Резово всичко е гръцко, респ. буквално преведено от гръцки!
Но нека да не бъда разбиран неправилно: първо наистина да премахнем руските названия и паметници! Тук съм напълно съгласен. Другото може да почака.
Грънчаров, ще се постарая да ти отговоря ЗАЩО...?
Защото, когато Априлското въстание започва, Вие и вашите предци от софийското поле и северяците се скрихте лукаво, и гледахте как "твоя" любим султан, "режеше женски гърди", разпорваше бременни жени и обезглавяваше бащи пред очите на децата им в Южна България. Гледахте и се криехте под чалмите си, а сега се опитвате да управлявате и да образУвате мислене на хората. Вие Грънчаров, сте човек, който няма история, а се опитвате да създавате бъдеще.
Да ти направя ли малко "урок по история".
1801г. съюзническата армия на Европа под командването на Наполеон превзема Египет. Британците го причакват в море и целият му флот е разбит. Защо??? Търговията и пътя на корабите.... Но има и едно много важно нещо- неффффффффффффффтЪТ.
1812г. съюзническата армия на Европа под командването на Наполеон напада Русия. Но Наполеон никога не "завива" на юг към Балканите. Защо??? На Балканите няма нищо, и най вече няма пътища и няма НЕФТ. Няма и какво да завлече, освен добитъка на балканци. Но там са и интересите на Британия, в лицето на Турция.
Още през около 1750 година Русия добива и преработва нефт. Но кладенците на Каспия се държат от Британците, а целия южен Кавказ е в ръцете на Турция. Русия започва дълги войни за Кавказ и го избива от Турция, но пътя за нефта към гладна за нефт Европа, трябва мине през "някъде". Къде??? Полша и Германия, не става! Има само еди път и той е:
Естественно България. ЖП линията Варна-Русе е построена/ сега разбра ли защо това е първата жп линия на територията на днешна БГ, ИЗПЛАТЕНА МЕЖДУ ДРУГОТО В КЕШ ВЕДНАГА СЛЕД ОСВОБОЖДЕНИЕТО залегнала в Сан-Стефано/ и нефта от Поти отива във Варна, Русе, от там на кораби и по Дунава в Европа. Ето защо и започва тази наистина голяма и тежка война. Война, за икономически интереси на Големите, но дала Свобода, но и зависимост, но ВЕЧЕ на държавата България. Вече всичко зависи САМО от лидерите и. Каквито лидерите, такава и независимостта.
Между другото шопите наистина са били „верни приятели на турците” според думите на Захари Стоянов и „говеда” според думите на Бенковски. За честта на моите сънародници от Северозапада ще кажа обаче, че те много пъти въстават срещу турците, последно през 1850.
Глупаво е обаче да се твърди, че Русия и Великите сили са дали 1878 свобода и независимост на България и са я оставили на мира да се развива на спокойствие. Де да беше така! Нищо подобно, в действителност Русия се стреми с всички сили да влияе върху България, та до ден днешен. Именно оттам идват проблемите на България – те се дължат поне 80% на силното руско влияние и само 20% на собствени български неудачи и грешки. Това повечето българи въобще не го разбират.
До някъде сте прав с думите "Глупаво е обаче да се твърди,че Русия и Великите сили са дали 1878 свобода и независимост на България и са я оставили на мира да се развива на спокойствие". На нас никой никога нищо не ни е дал. Но Великите сили ни направиха макар и "пешка", но пешка на Великата шахматна дъска. От там нататък всичко се определя от нашите ЛИДЕРИ, защото всички знаем, че те не се избират, а се назначават от "някъде". Народа е само постамента на пешката, а лидера е главата. И недейте забравя, че всяка пешка, в зависимост от главата може да се превърне във всяка фигура дори и в Царица/само не Цар/, на пак зашиси от "главата" и, или с една дума от ЛИДЕРА.
На нас ни липсват лидери играчи, които така да ни придвижат по шахматната дъска, че да избираме, а не да сме рзменни.
Когато жизнената стратегия на един народ се свежда най-вече или единствено до ОЦЕЛЯВАНЕ, независимо от ЦЕНАТА, този народ няма основание за гордост и дори за самочувствие; не е достойна една такава цел за оня народ, който има едно по-високо съзнание за себе си. Това ще кажа само. Освен това критичното отношение към самия себе си, в случая към собствения си народ и неговата историческа съдба, което се противопоставя на самодоволството, на безкритичното самодоволство, не съзнаващо собствените недъзи, е белег за зряло и развито съзнание, опиращо се на идеята за свобода. Безкритичността и склонността към самооправдаване, да не говорим пък за склонността към самохвалство са белег за недостойнство и липса даже на усет за достойнство; гордият и свободен човек или народ не изтъква някакви мними постижения за да приспива реалистичната и трезва оценка, а поема пълната отговорност за всичко, което му се случва. Само слабаците-мърморковци носят от десет дерета вода за да задвижват мелницата на собственото си малодушие...
Грънчаров, ОЦЕЛЯВАНЕ е нещо ГОЛЯМО, НЕОБЯТНО!!То влючва в себе си и технически, и литературен и демографски прогрес! Какво повече да искаШ!!!???
Само комунистите като теб имат "по-възвишени" цели от оцеляване! И каква е твоята по-възвишена цел? Всички да мислят като теб ЛИ???
А що се отнася до "свободата", ха, ха, ха, казах ти, тя е като числото GOOGLE, тя е недостижима, но винаги имаш, притежаваш някаква стойност от нея. Използвай я за да оцелееш, за да могат следващите поколения да прибавят към нея и да я направят "по-голяма".
ОЦЕЛЯВАНЕТО, драги ми безкрайно тъпи и злобни комуноиде, е цел в животинското царство, в животинския, не в човешкия свят... ний, човеците, си поставяме други, значително по-възвишени цели, примерно, да съществуваме достойно, да просперираме, да бъдем свободни, да бъдем человеци - поняла что я тебе говорю, презренная гнусь?!
Че какво чудно има още Хитлер на 23 год е изучавал нациите и е писал за всеки народ
по-нещо за славяните общо взето е написал че стават само за слуги
Emiliq Tumaqn
За жалост някои и за такива не стават! Изглежда че въпреки чудовищната си ненавист към славяните, фюрерът е бил и доста запознат с историята, тъй като с негова благословия Н.В. Цар борис III става Цар обединител! Дали пък не е чел и някои от доказателствата на професор Ганчо Ценов, който е един от учените дали знак на равенство между ГОТИ и ГЕТИ.
Един средно интелигентен човек знае , че т.н. Романски езици произлизат от латинския. Кой може да каже от какъв език произлизат т.н. Славянски езици? И защо няма романски народи! Както до 18 век не е имало и Славянски народи - едно чисто политическо и напълно ненаучно твърдение. За това определението за Славяните (дето никой не ги е виждал и нямат оставени никакви археологически паметници) не ви интересува
Впрочем да не ви затруднявам. Езикът от който произлизат е старобългарският,
дипломатически език навремето. Производните трябва да се наричат "български езици"
Venelin Lesidrenski
"Езикът от който произлизат е старобългарският,
дипломатически език навремето. Производните трябва да се наричат "български езици"
Би ли ми дал потвърждение на горното, като ми цитираш чешки, полски, сръбски, руски, хърватски, украински или какъвто и да е авторитетен учен от славянска страна?
Да добавя и това - стремежът на Русия към проливите наистина е една историческа константа и това се доказва и от факта, че през 1916 има тайно споразумение, в което Франция и Англия обещават на Русия Проливите. Най-важната причина, поради която Русия все пак на ги завладява, са победите на българите срещу руската армия в Добруджа по време на Първата световна война.
Славянските езици са особен случай и няма да се спирам на техния генезис, но е важно да се отбележи, че български не е славянски език.
Царска Русия наистина е искала не да „освободи”, а да завладее България и да я русифицира. По ред причини това не се осъществява напълно. Проблемът е, че след 1878 България получава формална независимост и собствена държавност, каквато не е имала от 1396. Поради това до днес много трудно да се обясни на българите, че те в действителност сменят едно робство с друго.
Друг факт, който не се разбира е, че физическото присъствие на бившия окупатор съвсем невинаги е необходимо, за да контролира той дадена страна или територия и това се вижда добре в Източна Европа и ОНД след 1989. Тези страни и сега се контролират от Русия - или има наивници, които смятат, че Беларус, Армения или Киргизия напр. са „независими държави”? Същото обаче се отнася и за България, Румъния, Прибалтика и т.н., въобще за цяла Източна Европа. Перфидното е, че контролът сега е много по-субтилен, но не по-малко ефективен. Повечето българи например си мислят, че са член на НАТО и ЕС и с това неделима част от Западния свят. На тях им през ум не им минава, че в действителност (Дунавска) България е интегрална съставна част от Руската федерация, също впрочем както Волжка България (Татарстан).
Проблемът даже не е толкова в руските паметници и имена. Ако Русия днес беше демократична държава, наличието им нямаше да е особен проблем. Проблемът е, че тъкмо царска Русия стана комунистическия СССР. Ако не САЩ, а Русия днес по стечение на историята беше опора на свободата и демокрацията по света, Ангел Грънчаров нямаше да се възмущава толкова от руските паметници и названия в България.
Важно е обаче отново да се подчертае: руските паметници и имена в България може и да останат, макар че броят им сигурно може да се редуцира. Важно е при това обаче непрекъснато да се подчертава, че царска Русия не е СССР и не е съвременната Руска федерация. Това са съвсем различни неща.
Съветските паметници обаче при всички случаи трябва да се премахнат.
Разбира се, че в индивидуалния живот оцеляването на може да е висша ценност. Аристотел казва, че животът не е нещо, което трябва да се преследва на всяка цена. Малко по-различно е положението при народите. „Да победим или да умрем” може и да е благороден лозунг, но политиците трябва да се пазят от такива крайности. Дори в името на най-висшата цел, била тя и свободата, не бива да се жертват цели народи и нации.
Публикуване на коментар